Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vír

Historie
Název dostala tato obec od místní skály Vířiny, kde se na řece tvořily nebezpečné vodní víry. První písemné zmínky o naší obci poukazují na dobu kolem roku 1047, později je zmiňována až v roce 1364, kdy připadla do vlastnictví rodu Pernštejnů, v té době Vojtěchu z Pernštejna. Od 16. století patřila trvale pánům z Kunštátu.

V minulosti tu probíhala těžba železné rudy, kterou od šestnáctého století až do století sedmnáctého zpracovávala místní huť a hamr. Tyto budovy se nedochovaly, pouze pod dolní vyrovnávací hrází (Vír II) jsou patrné základy a náhon na mlýnské kolo. Osobně tuto lokalitu považuji za jedno z možných míst výše zmiňovaných budov.

V průběhu druhé světové války byla tato oblast známá rozsáhlou partyzánskou činností.

V šestnáctém století byla poblíž Víru ve směru k Bystřici n. Perštejnem založena Hrdá Ves, která byla až do roku 1954 samostatnou obcí. Toho roku se spojila s Vírem pod názvem Vír-Hrdá Ves, ale dnes už je to pouze část celku se jménem Vír.

Dnešní rozloha obce je 531 ha.

Rozloha Hrdé Vsi činila 0,7 km2, v druhé polovině sedmnáctého století to bylo 32/64 lánů s 8 obydlenými domy. Na konci století osmnáctého zde žilo 103 obyvatel v 11 domech. V první polovině století devatenáctého se počet domů rozrostl na 15, ale obyvatel ubylo na 89 v poměru 22 evangelíků na 67 katolíků.

Turistické zajímavosti

Vírská přehrada
Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu. Vystavěním její 71 metrů vysoké hráze vzniklo jezero o maximální rozloze 223,5 ha, a bohužel ve svých vodách skrylo také několik vesnic. Například Chudobín u Dalečína nebo část Korouhvice.

Skály nad Svratkou
Řeka Svratka vytváří u Víru nejhlubší údolní zářez na Českomoravské vrchovině. Výškové rozdíly tu dosahují až horských parametrů – více než 300 metrů. Podobné najdeme ještě pod Nedvědicí u Doubravníku a Prudké. V údolí Svratky i jeho širším okolí tak vznikly hlavně zásluhou členitého reliéfu mimořádně působivé krajinné scenérie, které byly hlavním motivem k vyhlášení rozsáhlého přírodního parku Svratecká hornatina. K jeho turistické atraktivitě a přírodní pestrosti přispívá i množství skalních útvarů, suťovisek a kamenných moří na příkrých údolních svazích Svratky a jejích přítoků.

Skalní vyhlídky nad Vírem
Okolí Víru se strmými svahy a skalními ostrohy přímo vybízí k objevování jeho krás z výšek. A nejenže k tomu vybízí, ono je k tomu dokonale uzpůsobeno.

Klubačice
Skalní stěna nad meandrem řeky, strážící údolí i obec samotnou. Shlédnout můžete na velkou část Víru i Hrdou Ves, jenom cesta sem je trochu obtížnější. Nejlépe se sem dá patrně dostat od přehrady cestou vedoucí k vysílači nad vesnicí a kolem něj dolů ke srázu, kudy už vede pěšina až k vyhlídce. Ta tu stála již na začátku století, přesněji v roce 1911. Vzpomíná na ni pamětní deska zasazena do skály v místě vyhlídky. K bezpečnosti také přispívá nové železné zábradlí, takže ani slabší povahy se nemusejí bát.

Kobylí skála
Název dostala podle kruté pověsti, kdy na ni vyjížděli postupně tři bratři na koních, usilujíce o ruku spanilé princezny. Na jejím nejvyšším místě se museli otočit, ale povedlo se to až třetímu, který kvůli marnivosti princezny (nebo to byla jen urozená dívka?) přišel o dva bratry a její smrtí je pomstil.

Je to patrně nejkrásnější vyhlídka zde v okolí, a také je obtížně dostupná. Shlédnout můžete na vodní hladinu přehrady, která se rozlévá pod skálou a táhne se údolím až k Dalečínu. Ovšem málokdo ví, že ještě lepší výhled je ze skalního hřebenu nad samotnou „Kobylinou“, ale dostat se tam už vyžaduje i notnou dávku překonání strachu z výšek a zapření pudu sebezáchovy.

Hraběcí stolek
Tato vyhlídka leží přes řeku přímo proti Pyšolci nad širokým meandrem Svratky a dříve tu stávala dřevěná rozhledna. To je ovšem minulost, kterou připomíná pouze kamenná zídka na nejvyšším bodě skály. Turisté si mohou prohlédnout dolní přehradu (Vír II) a také Pyšolec, který je ovšem většinu roku skryt v listnatém lese. Cesta sem není nijak značená, i mnoho místních by ji nenašlo. Proto nabízí nádherný klid a ticho přírody.

Horymírka
Poslední z vyhlídek, strážící konec obce ve směru na Rovečné. Její vrcholek je ohrazen železným zábradlím, ale úzké údolí zamezuje lepšímu výhledu. Značená cesta sem neexistuje.

Krajina
Obzvláště krásná a divoká je krajina na východním břehu říčky Bystřičky v úseku od Aueršperku po tábor Jitřenka. Zdejší prudké svahy a skalní útvary nabízejí mnoho míst k prohlédnutí případně k toulkám dál od civilizace (to je splněno dokonale).

Současnost
Obec Vír je rozložena v údolí podél toku řeky Svratky, které je ze dvou stran obklopeno strmými svahy, ze severní strany přehradní nádrží a pouze jižní strana údolí je otevřená a klesá níže k Brnu.

Tato rokle byla po staletí a tisíciletí vytvářena dravou řekou Svratkou (dříve Švarcavou), jejíž koryto se nevyhnulo žádné části vesnice, až bylo v tomto století svedeno do umělého řečiště pod kopcem nazývaným Povrchnice, místním známý jako „Kača“ a následně v 60. letech přehrazeno Vírskou přehradní nádrží.

Klimatické podmínky údolí jsou mírného rázu, průměrná roční teplota se pohybuje kolem 6–7 stupňů Celsia. Řeka Svratka také podnebí významně ovlivňuje. V létě vzduch příjemně ochlazuje, protože proud její vody je odebírán z nejspodnější hladiny přehrady, kde teplota vody ani v létě nesahá k nijak závratným hodnotám, a v zimě údolí mírně otepluje, protože její teplota se pohybuje kolem 4 stupňů Celsia.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.virvudolisvratky.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA