Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rousměrov

Současnost
Obec Rousměrov je nevelká obec s dnes 117 obyvateli. Sestává ze dvou sídelních celků - Rousměrova a osady Laštovičky. Obě části jsou postaveny při státní silnici 1/37 Žďár nad Sázavou - Velká Bíteš. Z Rousměrova vede východním směrem silnice do blízkého Bohdalce. Obě silnice vytváří tangenty zástavby ve tvaru V a přirozeně určují velikost obce. Katastrem prochází železniční trať Brno - Havlíčkův Brod - Praha. Zastávka je v Laštovičkách.

Historie a turistické zajímavosti
První zmínky o obci se datují od roku 1407. V seznamu památek není zapsán žádný objekt. Nad obcí u silnice k Laštovičkám leží smírčí kámen na paměť zabití rychtáře švédskými vojáky. Druhý smírčí kámen je u silnice na Bohdalec. Při polní cestě jižním směrem od obce Rousměrova stojí kříž obklopený památnými stromy - 4 lípy.

Sídlo má zachovanou historickou strukturu, zejména do kruhu obestavěnou náves. Část štítů je otočena do návsi, část k silnici. Náves byla postupně zastavěna domy chalupníků.

Klášterská osada Rousmírov (15. stol.) na místě dnešních Laštoviček zanikla. Kolem roku 1609 obnovena a nazývána Rousměrovsko, Nový Rousměrov, ves Nová Rousměrovská, Suk, do období 1. republiky se užíval název obce Rozměrov a vznikem 1. republiky došlo k upravení názvu na Rousměrov.

V r. 1658 v ní byly 3 pusté domy. Byla zrušena vrchností, protože obyvatelé se živili loupežemi a krádežemi a na jejím místě byl postaven panský dvůr Schwalbenfeld - Vlaštovičky. Dvůr byl zrušen v r. 1786, po zrušení kláštera Žďárského a rozdělen na rodiny. V r. 1805 zde bylo 9 domů s 38 obyvateli. V r. 1900 to bylo 10 domů s 56 obyvateli. Farností patřily do Horních Borů, školou od r. 1857 do Ostrova. Do r. 1857 děti navštěvovaly soukromou školu rousměrovskou, do r. 1815 docházely do borské a sklenské.

Rousměrov byl v 15. století pravděpodobně přemístěn a znovu vybudován na území bývalé vsi Kreuzdorf (14. stol). Patřil ke statkům Žďárského kláštera. Na začátku 17. stol. zde bylo 8 usedlíků, v r. 1749 11 stavení (7 statků, 3 chalupáři), v r. 1900 24 domů se 163 obyvateli. Přiškolen od r. 1857 do Skleného.

V r. 1991 je v obci 38 trvale obydlených domů se 43 byty, z toho 10 domů s 12 byty v Laštovičkách.

Památné kameny
Rousměrovští nechali vytesat do kamene poněkud divný kříž a uložili ho na místo pomsty nešťastné ženy. Dnes ho naleznete v levém silničním příkopu asi 200 metrů za Rousměrovem ve směru na Laštovičky. Je dlouhý 87 a široký 43 centimetrů.

Podle některých pamětníků připomíná výše vzpomínaný pomníček zmrzlé poutníky, kteří vážili cestu na zelenou horu. Spali venku, protože je Rousměrovští odmítli ubytovat a v polovině května přišel takový mráz, že poutníci zmrzli.

Asi kilometr pod vsí směrem na Bohdalec se však krčí v dřevěné zahrádce ještě jeden kámen. Má být původu cyrilometodějského a písmo na něm určitou spojitost naznačuje. Ještě nikomu se ho nepodařilo rozluštit, ale dost mi připomíná hlaholici z největšího jaderského ostrova Krku. Právě od Jadranu totiž věrozvěstové přinesli hlaholici na Moravu a ve zjednodušené podobě na cyriliku a později azbuku se toto písmo na Balkán vrátilo.

Kámen prý může pamatovat i svatého Petra.

I tento výtvor se stal terčem zájmu zlodějů. Pachatel však byl trápen snem, že ho musí vrátit na své místo. Naštěstí tak učinil a od té doby mohl spát a my všichni máme o jednu památku víc.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecrousmerov.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA