Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dobrá Voda

Historie
Obec Dobrá Voda byla zřejmě založena v 1. polovině 13. století při kolonizaci pralesa na českomoravském pomezí. V té době patřil zdejší kraj Přibyslavovi z  Křižanova, který byl bohatým velmožem ve službách českého  krále Václava I.  Za své služby českému králi od něho dostal rozsáhlé území prostírající se od Německého (dnešního Havlíčkova) Brodu až ke Křižanovu – území do té doby neosídlené porostlé neproniknutelným pralesem.

Přibyslav byl synem  moravského šlechtice Zbyslava z Bratčic. V Křižanově, který jako osada již zřejmě  existoval,  (stopy osídlení jsou již z doby hradištné  - tedy z doby, která trvala až do roku  1100 po Kr.), vystavěl  hrad a kostel  a řídil odtud  osazování svého panství. Jeho ženou byla Sibyla, dvorní dáma královny Kunhuty, manželky českého krále Václava I., která přišla do našich zemí v doprovodu královny zřejmě z království  obojí Sicílie.

Přibyslav a Sibyla byli rodiče sv. Zdislavy, která se jim narodila zřejmě v Křižanově někdy kolem roku 1220.  Zde v Křižanově prožila své mládí a podle tehdejšího způsobu se odtud provdala jako velmi mladá za  Havla z  Markvartic, královského diplomata a pána na hradě Lemberku u Jablonného v Podještědí v severních Čechách. Havel z Markvartic na severu Čech  působil ve stejném smyslu jako Přibyslav na Křižanovsku. Kolonizoval české severní pohraničí.

Dobrá Voda patřila tedy před rokem 1251 Přibyslavovi z Křižanova, který ji zřejmě založil,  stejně jako okolní  Ořechov, Kadolec, Sviny, Loučky (zaniklá ves), Kundratice, Libochovou a Kozlov.   Z okolních obcí nebylo v té době Jívoví ani Vídeň.

Přibyslav z Křižanova byl  významným velmožem své doby, a protože, jak o něm praví kronikář Jindřich  ze Žďárského kláštera,  byl více mnichem než  šlechticem,  velice podporoval nově  vznikající církevní instituce, zejména kláštery. Po neúspěchu svého bratra Jana z Polné založit v prostoru u dnešního Nížkova klášter cisterciáckého řádu, se o  tento podnik snažil sám. Za tímto účelem zakoupil od svého bratra část pozemků, zřejmě za symbolickou cenu a snažil se o uskutečnění  svého plánu.

Podporoval i jiné řeholní řády, zejména brněnské minority, v jejichž  kostele byl  po své smrti v roce 1251 pohřben.  Svůj záměr založit  v hraničním pralese klášter  už proto  neuskutečnil. Shromáždil pro tento účel prostředky a splněním své poslední vůle ustanovil svého zetě Bočka z Obřan a Kunštátu, kastelána znojemského kraje, který se stal se svojí manželkou  Eufemií - Přibyslavovou dcerou, majitelem Křižanova. Ihned po Přibyslavově smrti  začal  Boček  plnit poslední vůli svého tchána a  založil  za Žďárem v roce 1252 klášter nazvaný Studna Panny Marie a usadil v něm cisterciácké mnichy z kláštera v Nepomuku.

Turistické zajímavosti
Kaple sv. Cyrila a Metoděje se začala stavět v roce 1877 na místě bývalé zvoničky za starosty Vincence (Václava) Vítka č. 4. Nová kaple byla vysvěcena v roce 1879.  Kaple má jednu zvláštnost, že oltář je obrácen směrem k západu. Tuto úpravu prý prosadili zdejší familianti navzdor ostatním sousedům, aby měli hlavní vchod od své části obce.

V roce 1911 byla kaple opravována a byl na ni dán  pozinkovaný plech.  V roce 1913 byl pořízen nový oltář postavený firmou V. Doležala z Bučovic za 983 K. Na tento účel věnoval E. Teuber, velkostatkář z Křižanova 500 K. V roce 1917 byly z kaple rekvírovány pro válečné účely 2 zvony o váze 120 a 80 kg za náhradu 600 K.  V roce 1919 byl pořízen nový zvon. V roce 1924 byly pořízeny 2 korouhve za 1000 Kč.

Na tento účel věnovalo sdružení venkovské omladiny 685 Kč a veřejná sbírka vynesla 405 Kč.  V roce 1936 byl u vchodu do kaple vysvěcen dřevěný misijní kříž. V roce 1946 byl zřízen po úpravě rybníčka před kaplí parčík a v roce 1948 bylo do kaple zavedeno elektrické osvětlení. V roce 1965 byla opravena vazba, opraveno  oplechování střechy a opravena omítka.

V roce 1990 byl pořízen  a slavnostně posvěcen další  zvon ulitý v roce 1969 v Martinicích zvonařem Knossem a bylo na něj nainstalováno elektrické automatické zvonění.  Mimo to byl pořízen ještě  nový zvon ulitý známou  zvonařkou Leticií Dytrichovou. Také tento zvon má automatické zvonění, které naistalovali Stan. Pekárek otec a syn č. 91, Dvořák Josef č. 28 a Hubl Alois č. 113.

Takže dnes jsou na věži tři zvony. Na pořízení zvonů byla v obci anonymní sbírka, která vynesla přes 33 tisíc Kč. Zautomatizováním zvonění  zanikla práce obecního zvoníka, kterou naposledy vykonávala Turková Marie č. 44. V roce 1999 byla do kaple provedena přípojka plynu. V roce 2001 byla  opět obnovena venkovní fasáda kaple včetně výměny venkovní dlažby a oprava kříže před kaplí. Po dokončení těchto oprav se kaple  stala skutečně reprezentačním objektem uprostřed obce.

Současnost
Od 1. července 1990 je Dobrá Voda opět samostatnou obcí a k 31. 12. 2001 v ní žije 342 obyvatel. V obci je veřejný vodovod (dokončen 1995), plynovod (dokončen 1999) a kanalizace, která byla vybudována  v padesátých letech a nyní bude nutná její  postupná  rekonstrukce. Je zde mateřská a malotřídní základní škola (1. až 3. ročník). Školní budova je průběžně opravována (plynové topení, nátěry, oprava fasády a celková výměna střešní krytiny). Kaple byla opravena v roce 2001 a kulturní dům na počátku roku 2002 (plynofikace, obklady sálu, vybroušení parket a rekonstrukce sociál. zařízení).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-dobravoda.info/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA