Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Alexandrova rozhledna

Rozhledna Alexandrovka je kamenná stavba, která se vypíná na vrcholu Špičák (496 m) na zalesněné stráni nad městem Adamovem na původním místě zaniklého dřevěného vyhlídkového pavilonu. Své jméno získala po předsedovi brněnské sekce Rakouského turistického klubu – Alexandru Suchánkovi, který se o její stavbu zasadil nejvíce.

Kamenná Alexandrova věž s dřevěným vhlídkovým ochozem měla původně vysokou špičatou střechu a výška stavby činila 15 metrů. Autorem projektu pro stavbu Alexandrovy rozhledny byl architekt Oscar Mratschek a rozhledna byla zpřístupněna návštěvnické veřejnosti v září roku 1887.

Zajímavostí je fakt, že v době vzniku rozhledny nebránil rozhledu žádný okolní porost, jak je patrné z dobových fotografií. Postupem času se zásluhou vzrostlých stromů zcela uzavřel výhled na sever a částečně i údolí Svitavy a město Adamov.

Během obou válek stavba věže značně utrpěla. Po r. 1945 z ní zbývala jen kamenná spodní část – střecha a ochoz byly záměrně strženy jako nežádoucí navigační bod – z obav o odhalení a bombardování válečné výroby v Adamově.

V 70. letech minulého století se rozhledna dočkala obnovy a tehdy byl na střeše rozhledny instalován televizní převaděč pro Adamov. Součástí opravy bylo nainstalování žebříku a železného ochozu, který umožňoval výhled do okolní krajiny. Kromě samotného Adamova je vidět značná část Brna, Pálavské vrchy za velmi příznivé viditelnosti, která nebývá příliš častá, je možné odsud zahlédnout i vrcholky Alp.

Rozhledna ale postupem času velmi zchátrala, přístup na ni byl nebezpečný, a proto adamovští radní dokonce pro jistotu nechali přístupový žebřík odstranit. Z důvodu havarijního stavu vyhlídkového ochozu byla věž v roce 2007 uzavřena a od července 2008 na ní probíhala rekonstrukce hrazená z dotací fondů EU a nejrůznějších sponzorských a dárcovských podpor.

Základ věže tvoří původní kamenná stavba, která byla zvýšena a okolní stromy bránící výhledu vykáceny. Nyní je výška rozhledny 18 m a vyhlídkový ochoz se nachází 13,9 m nad zemí. Rozhledna byla zvýšena oproti původní výšce o osm metrů. Nově zrekonstruovaná rozhledna se stala velkou turistickou atrakcí této části Moravského Švýcarska.

Ke slavnostnímu znovuotevření rozhledny s vyhlídkou došlo v květnu 2009. K rozhledně je možné se dostat buď z Adamova po zelené turistické značce (větší stoupání), nebo z Babic nad Svitavou také po zelené TZ (tato cesta je vhodná i pro dětské kočárky).

Článek byl zobrazen 967 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA