Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tupadly

Historie
První zmínka o Tupadlech se datuje do r. 1242. Tehdy daroval Jan z Polné syn Zbislava z Bračic několik obcí řádu Německých rytířů. Kdyby jeho manželka zemřela nebo se po jeho smrti znovu provdala, měly řádu připadnout ještě vesnice Potěhy a Tupadly. Jan z Polné zemřel kolem roku 1254 a brzy poté připadly řádu Potěhy a valná část Tupadel.

Na menší části sídlili vladykové z Tupadel Načevoj (v letech 1278 - 1289), Holeš (do roku 1310) a Načevoj II. (v letech 1312 - 1347). Jejich tvrz stávala na místě nynějšího zámku. Později obývali tvrz bratři Našek, Lev a Mikuláš, snad synové Načevoje II. Jejich nástupcem byl Litvín z Tupadel (1387), který brzy zemřel (v roce 1391) a Tupadly byly prodány v roce 1394 Beneši ze Smrdákova, zakladateli rodu tupadelských vladyk. Po Beneši a jeho synu Václavovi, prodala vdova po Václavovi Tupadly Prockovi z Tupadel.

Z pozdějších majitelů to byl Jan z Dlouhé Vsi (konec 15. stol.), bratři Lukavičtí z Lukavce, Bernart Žehušický z Nestajova (1538), čáslavská obec. Po bitvě na Bílé Hoře byla obec čáslavským konfiskována a v roce 1627 prodána Marii Magdaléně Trčkové z Lobkovic a na Opočně. Ani jí Tupadly dlouho nezůstaly, statek byl konfiskován a v roce 1635 ho císař daroval generálnímu maršálkovi Arnoštu de Suys. Jeho syn Ferdinand prodal roku 1676 tupadelské panství Marii Barboře z Pöttingů, rozené ze Šternberka. Marie Barbora panství rozšířila o další obce a přenechala ho svému synovi Františku Karlovi, který Tupadly kvůli svým dluhům prodal v dražbě roku 1739.

Novou majitelkou se stala Kateřina Auerspergová ze Schönfeldu. Ta spojila Tupadly se žlebským panstvím. Obě panství odkázala roku 1754 svému manželovi Janu Adamovi z Auersperga. Po jeho smrti (1795) zdědil panství jeho synovec Vincenc (zemřel roku 1812). Dalšími majiteli byli syn Vincenc (zemřel roku 1867) a vnuk František Josef, který vlastnil zámek a dvůr až do parcelace v roce 1924.

Po parcelaci dostal zbytkový statek a zámek do vlastnictví poslanec za agrární stranu Jaroslav Hálek. Po roce 1945 mu byla polovina konfiskována na základě Benešových dekretů. Po roce 1948 došlo k zestátnění všeho.

Po roce 1989 byla jedna polovina zámku včetně pozemků vrácena paní Libuši Hálkové (snacha Jaroslava Hálka) a o druhou polovinu (zabranou na základě Benešových dekretů) proběhlo několik soudních jednání, v roce 2002 druhá polovina zámku připadla synovi Jaroslava Hálka (ing. Miroslavu Hálkovi). Ten brzy nato zemřel a celý majetek připadl dědicům (ing. Libuši Burgerové a Daniele Suché). Ty zámek s pozemky prodaly v roce 2002 společnosti Agroslunce, s. r. o., kterou vlastní rakouský občan Johann Breiteneder.

Památky
Dominantní stavbou Tupadel je zámek, který postavil v 1. polovině 17. století Arnošt de Suys (zemřel 1646). V současné době patří k chráněným kulturním památkám. Jedná se o stavbu z doby barokní. Později zámek vyhořel a byl prodán hraběnce Marii Barboře z Pöttingů. Rodina Pöttingů provedla velké a nákladné úpravy. Zámek obnovila, přistavěla druhé patro a celé jižní křídlo. Nacházely se zde nádherné sály, míčovny, divadlo a v zámecké věži kaple zasvěcená sv. Mikuláši. Okolo zámku se rozprostíral nádherný park, na jižní straně prostorné skleníky s cizokrajnými rostlinami, ovocný sad a zelinářská zahrada. Hrabě z Pöttingů byl zcestovalý člověk a po vzoru španělské krajiny zřídil ve středu návsi rybník, v němž pěstoval želvy. (Původně na tomto místě byla bažina). Rybník pojmenoval španělsky "Quadalqivit".

K zámku se vjíždělo branou, což je další vzácná památka z doby vyspělého baroka. Byla součástí zdi, jež ohraničovala pozemek patřící k zámku. Její vznik je určen letopočtem 1734, který je umístěn na čelní straně brány na kovové desce, uprostřed níž je znak hrabat z Pöttingů. Dlouhá léta nebyla brána opravována, dokonce se uvažovalo i o zbourání. Naštěstí zvítězil rozum a brána byla zachována. Zrestaurování se dočkala až v roce 1957.

Dalšími stavbami, které patří k Tupadlům, ale nejsou chráněnými památkami, je hostinec u Zelinků - bývalý kulturní dům a kaplička. Hostinec u Zelinků má svoji historii. V cirkevním památníku, farního úřadu Českobratrské církve v Čáslavi se lze o této budově dočíst (rok 1872): Kníže Adam Auersperg nabídl Českobratrské církvi nový katolický kostel v Tupadlech, který biskup Královohradecký odepřel vysvětit. V budově byl později zřízen hostinec a kino.

Současnost
Obec Tupadly zaujímá katastrální výměru 659 ha a žije zde 535 obyvatel. Z toho v produktivním věku je 325 obyvatel. Průměrný věk je 39,83 roků. V obci se nachází 194 domů. Je zde pošta a mateřská školka, jedna prodejna a dvě restaurace. V čele obce stojí již třetí volební období pan Václav Pipek.

V posledních deseti letech zde byl vybudován veřejný vodovod a provedena plynofikace obce. V roce 1996 se Obecní úřad přestěhoval ze zámku do nové budovy čp. 120, kterou obec zakoupila a zrekonstruovala. V roce 2001 obec dokončila výstavbu deseti řadových domků pro mladé rodiny.

Od roku 2004 probíhá výstavba domu s pečovatelskou službou, ve kterém je celkem 19 bytů. Byty jsou určeny pro seniory a zdravotně postižené. Kolaudace proběhla koncem roku 2005.

V roce 2004 byl rekonstruován park na návsi, který slouží jak k odpočinku, tak jako pietní místo za občany obce, padlé v obou světových válkách.

Obec by chtěla do budoucna postavit kanalizaci a čističku odpadních vod, což prozatím naráží na nedostatek finančních prostředků. Po dokončení kanalizace by následovala výstavba nových chodníků a rekonstrukce silničních řadů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.tupadly.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA