Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podveky

Obec Podveky se nachází 9 km jihozápadně od Uhlířských Janovic v nadmořské výšce 480 m. Dominuje jí vrch s kostelem sv. Havla, obklopený hřbitovem. Kostel byl znovu vystavěn od základu roku 1783 na tom samém místě, kde stával starý kostel připomínaný již v roce 1350. Polohou je ve velmi pěkné krajinné scenérii s lesnatým okolím. V něm jsou rovněž zasazeny osady Zalíbená, Ježovice a Útěchvosty, které k obci patří.

Pro tuto pěknou polohu zde rádi o víkendech pobývají chalupáři, kteří si tady opravili starší domky a pomohly tak zlepšit vzhled obce. První písemná zmínka o Podvekách je z roku 1295 (Regesta Bohemica RB II). Ves existovala již dříve a její zakladatelé byli pánové Mladota, Václav, Heřman a Martin z Podvek, kteří zde vystavěli tvrz. Ve 2. polovině 17 stolení připadla ves k ratajskému panství a zůstala u něho až do roku 1848.

První škola zde byla založena roku 1877 a postupně byla rozšířena na čtyřtřídní. V současné době zde škola není. Děti od roku 1962 dojíždějí do Rataj n. S. V roce 1993 byla budova školy zrekonstruována a je v ní umístěn OÚ, knihovna, zdravotní středisko, šicí dílna, prozatímní prodejna potravin a kadeřnictví. V okolí budovy je nově vybudované dětské hřiště, které je hojně využíváno místní mládeží. Na návsi je v provozu hostinec. Prodejna potravin (postavená u hlavní silnice v roce 1973) je uzavřena a nabídnuta k prodeji. Naše oblast je převážně zemědělská. Někteří obyvatelé jezdí za prací do měst.

Jen málo původních zemědělců se rozhodlo znovu soukromě hospodařit. Většinu zemědělské půdy obhospodařuje Zemědělské družstvo Zbizuby. Za posledních dvacet let byla postavena řada nových rodinných domků. Obec chce vytvářet podmínky, aby tento trend pokračoval. Proto je zpracován územní plán, umožňující další výstavbu. Obec bude v nejbližší době investovat do úpravy návsi, do oprav komunikací a do veřejného osvětlení. V roce 1998 byla po vesnicích provedena kabelizace telefonní sítě, a tím bylo zavedeno do osady Útěchvosty první telefonní spojení. V současné době je v Podvekách 82 čísel popisných se 171 trvale bydlícími občany. Je zde činný hasičský sbor, který byl založen roku 1892.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.podveky.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA