Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Adamov

Historie
Obec byla založena v roce 1784 Janem Adamem Auerspergem pro dělníky z nedaleké přádelny v Tupadlech. Byla postavena prakticky v lesích a většina domů byla dřevěných. Jde o jednu z nejstarších českých dělnických kolonií. V současné době je bez památkově chráněných objektů.

V obci se nacházejí dvě návsi, na kterých byly asi do počátku 60. let 20. století tři tzv. "louže" - protipožární nádrže. Ty sloužily k čerpání vody při častých požárech dřevěných domů.

Dnes je na jedné návsi asi uprostřed autobusová čekárna, na druhé pomník padlým z 1. světové války a kovový krucifix v malé oplocené zahrádce. Vedle stojí jednoduchá zvonička z roku 1919. Naproti ní se nachází přízemní domek o dvou místnostech, zvaný "obecnice". Dříve sloužil místním chudým, dnes po rekonstrukci v něm sídlí obecní úřad.

První obyvatelé osady Adamov, založené v lese, pracovali, jak už bylo uvedeno výše, v textilní manufaktuře v Tupadlech, v zimě se zabývali i těžbou dřeva. U většiny domků byla menší výměra zemědělské půdy.

Nejstarší budovou ve vsi je bývalý hostinec č. p. 19, což je stavba stará asi 200 let.

Adamov leží na východních hranicích bývalého okresu Kutná Hora v nadmořské výšce 306 m. V minulosti obec úředně patřila k obci Bratčice. Po roce 1960 náležela 30 roků k obci Tupadly. Katastr obce je malý 275 ha a zahrnuje téměř jen zastavěné místo s nejbližším okolím a kus lesa západním směrem. V obci je trvale obydleno 43 domů.

Od roku 1990 je samostatnou obcí. I když je Adamov malou obcí nezaostává ani po stránce kulturní. Obecní úřad podporuje činnosti, které udržují soudržnost obce, snaží se, aby lidé mezi sebou komunikovali a scházeli se, což v dnešním přetechnizovaném světě není běžné. Důkazem těchto snah jsou akce, které se v obci během roku konají, např. pálení čarodějnic , Den matek, Dětský den, pouťová a posvícenská zábava, Silvestrovský pochod a řada dalších např. sportovních akcí.

Čerpáno z oficiálních stránek http://www.obecadamov.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA