Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petrovice I.

Historie
Obec Petrovice I. se rozkládá v nadmořské výšce 438 m. O založení obce se nic určitého neví. Toliko domnívá se, že byla založena na sklonku jedenáctého neb na počátku dvanáctého století jistým Petrem.

Pověst vypráví, že do zdejší krajiny přišli tři bratři - Jan, Petr a Čáslav. Z nich každý  osadu založil a táž po zakladatelích jméno obdržela. Tak po Janu Janovice, po Petru Petrovice a po Čáslavu Čáslav.

V druhé polovici sedmnáctého století bylo zboží petrovické v držení Jindřicha Hangvice z Biskupic. Po něm vlastnil Petrovice Heřman Ladislav hrobnický z Hrobnic. Ten je v roce 1655 prodal Eleonoře Hrobnické z Hrobnic, paní Marie nedržela Petrovice dlouho a prodala Petrovice s příslušenstvím Litmírovi Vydunovi z Obytek c. k. radovi a soudci zemskému. Poslední držitel petrovických statků z rodiny Obyteckých byl Josef Arnošt vyduna Obytecký, který je prodal sám.

Obec Kutnohorská koupila roku 1724 od hraběte Thurheimu statek janovičky a ke statku tomu připojila vesnice a dvory – Štipoklasy, Vilémov a Lomec. Nabyla tedy kupní smlouvou také Petrovice, které se zbožím Janovickým spojeny byly. Od té doby Petrovice sdílely osudy panství Červenojanovického. Petrovice prý daly i jméno slavné rodině vladyků z Petrovice. Toliko o majitelích obce Petrovice I. Tak pravděpodobně vznikla vesnice Petrovice I. Kolik mraků a bouří přeletělo přes nízké střechy doškové, kolik večerních červánků se nad nimi zardívalo. Takový je život. Dnes se v tom životě zastavujeme, abychom se podívali zpět na minulost.

V současné době žije v obci Petrovice I. asi 200 občanů s trvalým pobytem. Obec vlastní Obecní vodovod Petrovice I., který zásobuje občany pitnou vodou. Výstavba vodovodu byla počata v roce 1993 a v roce 1996 proběhla kolaudace obecního vodovodu a byl zaveden do trvalého provozu. V roce 1997 byl položen vodovodní řád až do Újezdce a v roce 1999 došlo k jeho zkolaudování a uvedení do trvalého provozu. Tímto vodovodním řádem je zásobována i obec Paběnice. Obec Petrovice I. je plynofikována.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.petrovice1.kh.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA