Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rašovice

Na rozloze 1233 ha žije asi 310 obyvatel, přihlášených k trvalému pobytu, ale skutečný počet obyvatel je mnohem vyšší. V obci, která se v současné době vyznačuje velmi zdravým životním prostředím, žije i hodně chalupářů z Prahy a okolních měst.

Historie a současnost
První písemný záznam o sídle je z roku 1389, kdy na místě sídla Rašovice byly dvě tvrze (beřická a rašovická). Tvrz Beřice byla u bývalého Hradeckého rybníka a druhá tvrz rašovická, nazývaná Turyň, byla dole u nynějšího sídla Netušil a patřil k ní rašovický dvůr. Z těchto tvrzí se nedochovaly žádné stavební pozůstatky. První část nynějšího sídla tvořila osada s kostelem u tvrze Veřice, která asi v 15. století zanikla. Druhá část byla malá osada u rašovické tvrze. Časem byla osada Beřice propojena zástavbou s původními Rašovicemi. V roce 1350 vzniká kostel Nanebevzetí  Panny Marie, který byl v roce 1748 přestavěn do dnešní podoby a později přičleněn jako filiální k sudějovské faře.

V současné době mají Rašovice 74 domů a 64 obyvatel. Dominantou je areál výše zmíněného kostela, který je kulturní památkou, a budova bývalé školy, ve které stavební rekostrukcí v letech 1987 - 1988 i pozdějšími úpravami vznikla prodejna potravin, pohostinství a společenský sál pro občany Rašovic a Netušila. Původní zástavba byla v průběhu 60. - 80. let rozšířena o rozsáhlý zemědělský areál a bytovkou na Netušile. V místě je sídlo obecního úřadu, prodej a servis malé zemědělské mechanizace nabízí pan Jindřich Závodský. Aktivní a úspěšnou činnost vyvíjí sbor dobrovolných hasičů. V letech 1996 - 99 byl v sídle vybudován obecní vodovod, zatím největší stavební akce a v rámci obce Rašovice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.antee.cz/rasovice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA