Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nepoměřice

Historie
V roce 1912 bylo v Nepoměřicích 57 popisných čísel, kde bydlelo 300 obyvatel. Od roku 1421 byli Nepoměřičtí víry podobojí. A ještě po bitvě bělohorské ji vyznávali tajně a  v lesích i s jinými souvěrci se k pobožnostem scházeli.

V roce 1912 byly tyto nejstarší rodiny: Táborských (1654) a Brandejských (1721). V této době měl katastr výměru 537 hektarů, 18 arů a 62 m². Jména pozemků: za Humny, u Náveského rybníka, na Losách, u Lesa a u Vlčí jámy.

Až do husitských válek patřily Nepoměřice ke statkům pražského arcibiskupství. V roce 1498 byly připojeny k Červenému Hrádku. V polovině 16. století se staly součástí kralického panství. V roce 1583 byly připojeny k Pečkám a to až do roku 1848.

Roku 1633 měla nepoměřická obec 6 sedláků a ti drželi po 48-75 str. polí, 10 chalupníků po 12-30 korcích polí, kovárnu a panskou krčmu, ale jen 8 lánů lesa k Malešovu, kdežto vrchnost pečecká měla zde 32 lány lesa. Třicetiletá válka i zde po sobě zanechala stopy zla, protože zde bylo pět pustých rolnických usedlostí s to: Měšťánkova, Štěrbova, Němcova, Kabátovská, Řezáčova a dvě pusté chalupy: Baštova a Koptíkova. Na 300 korců polí leželo u vesnice ladem, které nikdo neobdělával.

V roce 1653 – 1654 měla obec pouze 62 obyvatel a byly zde čtyři rolnické usedlosti, čtyři nově usedlí, čtyři chalupníci, kovárna a panská krčma. Celkem měli 48 záhonů lesa a 577 korců polí, z nichž osévali jen 79 ozimem a 56jařinou. Měli celkem 5 koní, 15 volů, 30 krav, 29 jalovic a jednu svini. Usedlí tu byli tito sedláci: Táborský Ondřej, Hrubý Šimon, Daněk Daniel, Hejduk Jiří a nově usedlí Bleška, Pavlů, Zadražil, Zitko a Jakub, kovář Opasek a krčmář.

Chalupníci tedy byli: Jiří Horák, Václav Petránek, Jakub Tylinko, František Fiala. Měli po 15 str. 12 provazcích pozemků v ceně 40 –60 kop gr. míš, Josef Němeček, krčmář,měl po 20 str. polí, 2 ½ str. zahrady a loučného na 2 plachty v ceně 140 kop gr. míš. Domkáři tito: Pavel Kárník, Jiřík Jiskra, měli po 7 str. polí a pod 5 plachet loučného v ceně 25 kop gr. míš. a Michal Žídek měl 4 str. polí a pod 2 plachty loučného v ceně 15 kop gr. míš.

Roku 1725 zde byli tito sedláci a chalupníci s následujícím majetkem: Václav Táborský měl 45 str. 36 provazců v ceně 76 kop gr. míš., Dorota Brandejská, Jan Zadražil, Jakub Heyduk, Jiří Brandejský, Dominik Khörn, Petr Bartoš, Pavel Opasek, Jan Táborský, Josef Živsa měli živnosti stejné s Táborským Václavem a stejné ceny, kromě Bartoše, jehož usedlost stála 100 kop gr. míš., Strnadova 116 kop gr. míš., Pavla Táborského 110 kop gr. míš. a  Jiříka Brandejského 98 kop a 10 gr. míš. Chalupníci Jiří Horák v ceně 50 kop 10 gr. míš., Václav Petránek 40 kop gr. míš., Jakub Tylinko 50 kop gr. míš.

Památky
- Pomník v Nepoměřicích
- Zvonička v Nepoměřicích
- Park v Nepoměřicích

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nepomerice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA