Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černíny

Historie a současnost
Černínsko se svými osadami je položeno v krásném kraji lesů, rybníků a díky tomu, že zde není žádný průmysl, je okolní příroda neporušená. Již desítky roků je vyhlášeným rekreačním zázemím Kutné Hory, Kolína i Prahy.

V začátcích slávy Kutné Hory získal své jméno rybník Vidlák, v současnosti středisko rekreace: písečná pláž, hospoda, dokola lesy se spoustou upravených cest, snadná dostupnost jak vlakem, tak pro motoristy: silnicí z Kutné Hory 15 km směrem na Zruč nad Sázavou.  Lákavá turistická stezka z velké části vedoucí podél toku Vrchlice z Kutné Hory, kolem Velkého rybníka, zříceniny bradu Sión, vás dovede až k rybníkům Svěcený a Vidlák, které jsou napájeny potoky sbírajícími vody v lesích kolem Hetlína a Zdeslavic.

O dávném bohatství Kutné Hory a prozíravosti jejích radních svědčí i dnešní stav, kdy v povodí Vrchlice patří většina lesů a rybníků městu Kutná Hora.

Území obce Černíny začíná u Krasoňovic ve výšce 387 m nad mořem.

První písemná zmiňka je z roku 1389. Pokračuje Bahnem, obcí, která v roce 1900 měla 220 obyvatel a dnes nemá ani 100. Zdejší školní budova bývala místem školních začátků dětí z dalekého okolí. Dnes se pro ni nedaří najít využití.

Další jsou Předbořice, osada s nejstarší písemnou zmínkou z roku 1327. Zdejší rybník Roubíček s osadou Zavadilka je častým námětem známých malířů. Černíny jsou poprvé zmiňovány v roce 1404. Je zde odbočka k Hetlínu, vsi, o které se jako o majetku kutnohorském dočteme ve spisech z roku 1542. Černínsko končí u rybníka Katlov malebnou osadou Zdeslavice, ve výšce 486 m nad mořem. Právě opravovaná hospoda jistě nepamatuje založení obce roku 1389, ale k osvěžení návštěvníků přispěje.

Sto roků má železniční trať spojující historickou Kutnou Horu a Posázaví. Sice již nemá takový význam jako kdysi, ale pro mnohé je jedinou možností dopravy za prací, pro jiné zas cestou k odpočinku. Proto byly v nedávných letech vybudovány občany zastávky v Krasoňovicích a Předbořicích. Ty jsou spolu s Bahýnkem a Vidlákem desítky let známé turistům i houbařům. V této době, kdy jsou zrušeny linky ČSAD, je spojení železnicí mnohdy jediné i pro občany Opatovska a Červených Janovic.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://cerniny.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA