Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čestín

Historie
Uvádí se, že Čestín byl založen ve 12. století, avšak nejstarší doložené záznamy jsou až z roku 1352, kde je uveden jako farní tvrz.

Tvrz vznikla současně s kostelem, který nechala údajně vystavět paní Česta z nedalekých Petrovic, proto název Čestin Kostel. V roce 1519 udělil císař Rudolf II. Čestínu statut města a právo jednoho týdenního a tří výročních trhů. Město také obdrželo znak stříbrné lilie na červeném poli. Město obývali zejména zemědělci a řemeslníci. Nejvýznamnějším zdejším řemeslem byla výroba hracích strojů a kolovrátků.

Koncem 16. století přebudoval Adam Slatava tvrz v zámecké sídlo, posléze byl ale nucen kostel i s okolním majetkem prodat. Od té doby se v Čestíně vystřídalo mnoho majitelů. K nejvýznamnějším patřil Karel Jáchym Breda, který spojil čestinské panství s kácovským a Anna Toskánská, jejíž zásluhou bylo budováno mnoho staveb, zejména nemocnice, chudobince a kaple.

Roku 1859 byl stržen původní kostel ze 13. století a na jeho místě poměrně rychle vybudován v románském slohu nový. Kompletně vybaven a posvěcen byl 8. září 1861. Dominantou kostela je věž osazená jedním malým a dvěmi velkými zvony pocházejících z roku 1562. Věžní hodiny byly instalovány až roku 1971.

V roce 1818 byla zřízena dvoutřídní škola, počet tříd se během let měnil. Největšímu zájmu se těšila po roce 1883, kdy byla rozšířena na čtyřtřídní. Po roce 1918 byla postupně redukována až nakonec roku 1975 zanikla. Od roku 1881 ve městě také funguje hasičský sbor.

Současnost
Největší dominantou Čestína je kostel sv. Petra a Pavla a zámek. V současné době se opravuje jak kostel, tak i zámek. V loňském roce s podporou dotace od Středočeského kraje se opravila eternitová část střechy a na středním křídle zámku, které je historicky cenné , byla střešní krytina vyměněna za novou. V letošním roce byla opravena fasáda na třech stěnách zámku a v příštím roce, za finančního přispění Fondu obnovy památek, budeme pokračovat opravou na středním křídle, kde je dochovaná sgrafitová výzdoba.

V loňském roce život a chod obce hluboce zasáhla likvidace místního družstva. Lidé přišli o práci a obec o finanční prostředky. Dílo zkázy dovršil v letošním roce dubnový požár, který zničil tři stavby v areálu bývalého družstva.

Věřme, že od roku 2006 se tvář městečka změní díky záměrům podnikatelů a opět Čestín bude vítat turisty a návštěvníky. Svou klidnou a příjemnou atmosférou přispěje ke klidu a pohodě všech obyvatelů i návštěvníků obce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=10049, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA