Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horušice

Historie
První písemná zmínka o vsi pochází z r. 1369 za vlády Karla IV. Tato obec je poprvé pojmenována v tomto roce v listině kláštera Sedleckého: "Pro silvis prope pagum Horussic dictis...". Další doklady, kde je tato osada jmenována jako Horussicze, jsou z roku 1453. V pamětní knize III. farnosti Zdechovice se uvádí, že roku 1787 se obec jmenovala Horuschitz, později Horuschic, Horušitz, Horušic a od roku 1860 nese jméno Horušice.

Horušice, původně Hořušice, ves lidí Hořúšových, náležely pod dvě velká panství. Převážná část obce náležela sedleckému cisterciáckému klášteru, ale již v roce 1544 patřila část poddanských usedlostí v Horušicích žehušickému panství. V roce 1737 měla vesnice 47 popisných čísel, z nichž 18 patřilo žehušickému panství a 29 sedleckému klášteru. Po zrušení kláštera spravoval obce sedleckého panství náboženský fond a počátkem 19. století koupil Horušice s celým sedleckým panstvím kníže Karel Schwarzenberg. V jeho vlastnictví zůstaly Horušice až do zrušení vrchnostenské správy.

V roce 1867 žilo v obci 459 obyvatel, převážně katolických křesťanů. Co do počtu obyvatel se Horušice rozvíjely až do první světové války, později pak začal počet jejich obyvatel postupně klesat. Nejvíce se v Horušicích stavělo před první světovou válkou a poté během meziválečné konjunktury. V posledních desetiletích se část obytných domů přeměnila na rekreační chalupy.

V obci vzniklo v roce 1949 JZD, které se v roce 1960 zapojilo do JZD Žehušice. Po roce 1992, kdy bylo toto JZD rozděleno, vznikla v Horušicích společnost Sady Horušice. V současnosti vyjíždí většina obyvatel Horušic za prací mimo obec a zaměstnání obyvatel Horušic v průmyslu převažuje nad zaměstnáním v zemědělství.

Horušice byly až do roku 1964 samostatnou obcí. V průběhu 50. let však patřily i se svojí osadou Zbraněves do tehdejšího okresu Přelouč. V roce 1960 se vrátily do okresu Kutná Hora, ale Zbraněves byla přičleněna ke Zdechovicím a Horušice se staly součástí střediskové obce Žehušice. Po roce 1989 se Horušice opět osamostatnily.

Památky

Kaplička
Dávným přáním katolíků bylo, aby měli v obci kromě kříže ještě jiný symbol víry. Na přelomu 19. a 20. století postavil tehdejší starosta Hlásný, za pomoci výboru, uprostřed vsi malou, ale pěknou kapli v novo empírovém slohu. Kaple byla posvěcena v roce 1905. Vysvěcení obstaral Dr. František Janček, děkan z Chotusic. Asistoval mu Dr. Václav Bartoš, farář ze Zdechovic. Kaple byla zasvěcena svátku Proměnění Páně, který se slaví dne 6. srpna. Podle tohoto data se v obci slaví pouť. Výroční den posvěcení, posvícení, připadá na 1. listopad na slavnost všech svatých.

První mši svatou sloužil hned druhý den po vysvěcení právě farář ze Zdechovic. Nyní se zde koná mše svatá třikrát do roka. V roce 1908 se konala jubilejní slavnost a při té příležitosti byly kolem ní vysazeny 4 lípy.

Roubenka č. p. 12
Chalupa č. p. 12 z počátku 19. století se dochovala jen v málo pozměněném stavu. Až do druhé poloviny 19. století výstavba tohoto typu v Horušicích, ale i v okolních vesnicích zcela převládala. Jednoduché svislé bednění štítu i přesah střechy chalupu řadí ještě k lidovému domu středního Polabí.

Křížek
Místní rodák, pan RNDr. Ladislav Bíže, daroval obci plán obce z roku 1800. V prostoru návsi je zakreslen kříž. O tomto pradávném kříži na návsi je zaznamenáno v Pamětní knize IV. farnosti ve Zdechovicích následující usnesení z 30. 5. 1871:
"My, vlastnoručně podepsaní zatupitelové obce Horušické, pro nás a naše potomky na všecky časy se zavazujeme v středu osady u zvonka nyní nově na obecní útraty zřízený, na kamenném podstameňte postavený železný kříž vždy v důstojném stavu držeti a zachovati, a to sice jako vždy na obecní útraty, kdyby však obecní důchod nestačoval, na outraty přiměřeně rozvržené na obyvatele obce naší. A poněvadž jsme od pradávných časů po našich nábožných předcích tuto památku zdědili a vžy si ji vážili, obnovujeme ji opět ke cti a chvále našeho Spasitele Ježíše Krista a ku vzdělání nábožnému zdejšího obyvatelstva, a proto prosíme, aby tento kříž důstojně dle řádu svaté katolické církve posvěcen byl."

Křížek se stal dne 22. 1. 2002 "obětí" automobilové nehody. Křížek byl za pomoci některých živnostníků z naší obce opraven a znovu umístěn na návsi.

Kampelička
Meziválečné období, zejména jeho první polovina, patřilo k létům rozkvětu. Tehdy nejen rolníci mohutně stavěli, ale přibyly i nové veřejné instituce. K nim patřila i tato kampelička - zdroj levného úvěru pro obyvatele vesnic, navíc zdroj, o jehož směřování do budoucna mohli sami rozhodovat.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.horusice.kh.cz/?typzob=2&z=1&l=&u=&e=&idparent=1&idpoloz=12, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA