Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řendějov

Historie
Obec Řendějov se skládá ze čtyř osad: Řendějova, Nového Samechova, Starého Samechova a Jiřic. První písemná zmínka o Řendějově je z XV. století, když Vesela ze Lhoty koupil dědictví Příby z Pobipes (Polipes). Tehdy tvořilo několik vesnic, dvorů a tvrzí zboží pobipeské a Řendějov. V roce 1770 měl Řendějov 6 usedlíků a 1 pustou chalupu. Dnes čítá Řendějov 25 popisných čísel a 4 rekreační objekty.

V Novém Samechově se dříve říkalo v Němcích. Tento název pochází z XVIII. století, kdy poddaní nechtěli pracovat na panských dvorech, protože jim vrchnost málo platila. Milostivá vrchnost se na poddaných vymstila. Povolala dělníky z Německa, ti se zde usadili a po čase zde byli jako doma.

V roce 1651 měl Nový Samechov 6 usedlíků. Nyní má 34 popisných čísel a 2 objekty rekreační.

Třetí osadou, jež patří k obci Řendějov, je Starý Samechov. Nedaleko Starého Samechova stála kdysi tvrz patřící Pavlu z Hovědliny. V průběhu své historie patřil Starý Samechov k panství zručskému (r. 1540), poté k panství kácovskému(r. 1614), u kterého již zůstal až do doby svobody. Dnes má Starý Samechov 29 popisných čísel.

Poslední osadou obce Řendějov jsou Jiřice. První písemné zprávy máme již z XV. století. V průběhu XV. století patřily Jiřice k čenovickému statku, v roce 1540 byly prodány k panství zručskému. Roku 1614 prodal Albrecht Bavor Zručský Jiřice Karlu Čejkovi z Olbramovic, pánu na Kácově. V XIX. století patřily též Leopoldu Fučíkovi, obchodníku ze Zbraslavic.

V dnešní době jsou Jiřice samozřejmě svobodné a mají 49 popisných čísel.

Z historických památek stojí za zmínku škola, ve které nyní sídlí obecní úřad, postavená v roce 1904. Nedaleko jí je památník obětem 1. světové války.

Ve třech osadách se také nacházejí kapličky. V Řendějově je to kaplička Panny Marie, ve Starém Samechově kaplička Jana Nepomuckého a v Jiřicích kaplička Svatého Václava, kde se každoročně koná svatováclavská pouť.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://rendejov.kh.cz , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA