Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vinaře

Historie
Krásný je rozhled z kopce "Viničáku" nad těmito obcemi do úrodného kraje, kde protéká řeka Doubrava s meandrem jejího náhonu. V dáli na západ je vidět majestátná věž čáslavského chrámu, na jih věž Žlebského zámku a vše doplňují rozhlehlé úrodné lány. Vlastní obec Vinaře se nachází blízko silnice směřující z Čáslavi na Chrudim, a to na odbočce spojující obce Vrdy, Vinice, Vinaře a Žleby.

Ves je zaznamenána již r. 1192 na listinách krále Václava, kdy dal Jan, syn Zdislavův, polovinu vsi řádu německých rytířů. Po smrti manželky připadla i druhá polovina tomuto řádu. Tak se také stalo, bylo to v roce 1242. Po roce 1420 byla ves zabrána světskými a držena k Lichnici. V této době dostali ves Trčkové, a to dědičně. V roce 1555 jsou Vinaře spolu s Vlačicemi prodány a takto drženy do roku 1579. Později ves připadla ke Žlebům a v tom držení zůstala až do roku 1850.

O části Vinice mnoho záznamů není, osada vznikla kolem roku 1784 přičiněním knížete Adama Aueršperka na místo dávno zaniklé osady Drbohlav. V roce 1800 tu byla postavena cihelna, která dosti často střídadla majitele a po necelém století, před rokem 1900 zaniká. Po čase postavil pan Kruml cihelnu novou, pro změnu ve Vinařích, ale i tato zaniká vlivem konkurence.

Vlastní školství se datuje roku 1871, jako jednotřídní škola obecná. Před tímto rokem děti z Vinař navštěvovaly školu ve Žlebech a z Vinic ve Vrdech. Z počátku se vyučovalo na statku pana Vraného čp. 28 v jedné místnosti. Zásluhou tehdejšího starosty pana Václava Daňka se od roku 1874 začíná učit v nové jednotřídní škole. Další třída se učila v najaté místnosti statku čp. 82. V roce 1892 bylo na nové škole přistavěno patro a to umožnilo vyučovat ve 3 postupných ročnících. V březnu roku 1944 školu obsadili němečtí vystěhovalci, a tak se vyučovalo v místním hostinci.

Po odchodu těchto vystěhovalců a řádné úpravě celé školy se 14. května 1945 začalo pravidelně vyučovat. Škola měla velkého příznivce a mecenáše, vinařského rodáka pana Františka Kubáta, žijícího v USA. Přispíval jak materiálně, tak finančně. Za takto velkou dobu mu byla odhalena 12. června 1949 pamětní deska na budově školy. Výsledkem však je, že přes veškerou snahu obyvatel udržet vyučování dětí na škole v činnosti, byla tato dne 3. června 1976 uzavřena. Příčinou byl značný úbytek obyvatelstva, který nastal po 2. světové válce stěhováním početných rodin do pohraničních oblastí republiky a následně vynucenou kolektivizací zemědělství v obci.

Za vlády komunismu postihl některé majitele zemědělských usedlostí konfiskát. Jejich majetky propadly do vlastnictví státu a sami se svými rodinami byli nuceně vystěhováni z obce. Pro posouzení uvádíme, že ve Vinařích a na Vinici žilo před rokem 1939 přibližně 750 obyvatel, ke konci druhého tisíciletí jich je registrováno 210.

Zmínku si zaslouží zdejší vinařství, které si obě obce nesou i ve svém pojmenování. V době třicetileté války nastal velký úpadek v pěstování vinné révy v Čechách. Rokem 1936 zaniká také ve Vinařích poslední vinohrad pana Šveřepy. Ke znovuzrození dochází až v roce 1953, kdy bylo slavnostně započato s výsadbou vinné révy. Touto výsadbou byl pověřen absolvent Bzenecké vinařské školy, rodák ze Strážnice, pan Múčka. Pod jeho vedením bylo vysázeno 11 hektarů vinic.

Přišel rok 1989, nastal rozpad socialistického zemědělství a nový nájemce, který hospodařil na vinařských polích, přivedl jemu svěřené hodnoty k úpadku. Nastává boj o udržení vinohradu. Zatím vítězí obětavá práce několika lidí v čele s odborníkem panem Múčkou, který své zkušenosti předává svým následovníkům. Můžeme vás ujistit, že zdejší sylvánské zelené dostalo již patřičného ocenění. Proto povstaňme a připijme na ty, kteří svojí prací a pílí vybudovali a udržují tento vinohrad.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vinare.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=41&Itemid=76, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA