Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chotusice

Historie
Z roku 1142 pocházejí první písemné zprávy o vesnici Chotovice. S klášterem cisterciáků, kterému patřila, pak ves snášela i další osudy.

Kolem roku 1300 se začalo s budováním sedleckého klášterního kostela Nanebevzetí P. Marie. Z Chotusic se ho zúčastnil Adam Briec, karbíř (hasil vápno). V roce 1316 Jindřich z Lichtenburka stvrdil listem daným v drobovické komendě, že jeho otec Oldřich daroval ves klášteru v Sedlci.

Jméno Chotušice bylo používáno od pol. 14. století. Podle prof. Profouse (Místní jména v Čechách) se název vsi změnil tak, že lidé projíždějící po zemské stezce, po Horušicích a Žehušicích označovali Chotovice jako Chotušice, což se ovšem tehdy psalo Chotussice. Pravopis zpětně ovlivnil výslovnost, a tak se znovu uplatnila i v psané formě.

Sedlecký klášter založil v Chotusicích probošství a farní kostel. Z této gotické doby se zachovalo tehdejší presbyterium /kněžiště/ - dnešní sakristie a pravděpodobně i zdivo dnešního presbyteria - původní lodi. Věž je gotická do výše prvního poschodí.

Mimo farní kostel tu bylo ještě probošství sv. Prokopa jako hospodářství mnichů cisterciáků ze Sedlce, pravděpodobně též s kaplí sv. Prokopa. Soudě podle výše desátku 18 grošů českých v letech 1352 - 1405 byla zdejší fara čtvrtá i svým významem na Čáslavsku, po Čáslavi, Starkoči a Třeboníně. Kněze dosazovala vrchnost, tedy opat kláštera Sedleckého.

R. 1362 dosadil po zesnulém faráři Petrovi Jana z Parchperka. Osedlí /tedy sedláci/ zde byli Nic. Meltawer a Wessel /čtvrt a půllánu a půllán/. Podle zprávy k r. 1368 se z některých polí v Chotusicích platil úrok klášteru Sedleckému /Čelákovský, klášter Sedlecký 31/.

Koncem 14. století si faráři /též plebáni/ často své fary či plebánie mezi sebou měnili - r. 1389 kněz Jan s knězem Petrem od sv. Michala v Praze se souhlasem opata v Sedlci, po roce zase Petr s Konrádem z Krupé, ten v roce 1392 s Petrem z Třebonína, později sem znovu přišel kněz Konrád.

Takové praktiky mimo jiné káral Jan Hus. Roku 1401 měnil opět chotusický kněz Konrád s knězem Janem. Chotusice stále patřily Sedleckému klášteru, r. 1408 opat Jakub zapsal platy bratřím Prokopu a Františku Eldreisům.V husitských válkách nesly Chotusice osud své vrchnosti - Sedleckého kláštera. Roku 1421 Jan Želivský ves zpustošil a rozbořil proboštovnu. Teprve po patnácti letech od tohoto zpustošení byly císařem Zikmundem Chotusice zapsány Janu Chotouňovi Žehušickému z Nestajova. Od roku 1436 tak měly definitivně světskou vrchnost a staly se součástí žehušického panství.

Památky
- kostel sv. Václava založený sedleckými cisterciáky va 14. stol.
- socha sv. Donáta z roku 1735
- socha matky Boží na Červeném kopci
- empírová fara z roku 1825
 - budova obecního úřadu - škola z roku 1822
- kaplička sv. Jiří, socha sv. Floriána.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chotusice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA