Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dobrovítov

Historie
Obec je velmi stará. Jejím zakladatelem je Dobrovít (Dobrý Vít), jehož jméno se v Dobrovítově objevuje kolem roku 1355. Po celé XV. stol. uvádějí se vladykové z Dobrovítova.později koncem století Dobrovítovští z Újezda. Stávala tu tvrz, která byla označována panským sídlem a pravděpodobně stávala poblíž kostela. tvrdí se, že podzemní chodba ji spojovala s blízkým hradem Chlum. V dobách 30leté války zpustly statky i tvrz dobrovítovská a zůstal tu jen dvůr. Rozsáhlé lesy patřily do konce druhé světové války žlebskýn Auersbergům.

Ještě jedna historická zajímavost se nacházela na horním konci obce. Z původního špýcharu byla zde vybudována židovskou náboženskou obcí synagoga.Židé z okolních obcí se tu scházeli o sobotách a o svátcích k pobožnostem.Tato synagoga sloužila až do roku 1924, kde byla odkoupena obchodníkem Weinbergrem a přestavěna na letní byty.

Dominantou obce je kostel sv. Václava IV. V předsíňce kostela jsou zasazeny pískovcové a mramorové kameny. Některé jejich nápisy jsou psány zdobným gotickým písmem čitelným jestě dnes.

K obci Dobrovítov od nepaměti patří blízká vesnička Dědice. Její náves zdobí kaplička, kterou si postavili sami občané v roce 1870 a zasvětili je sv. Petru a Pavlovi.

Z hlediska samosprávy byly Dobrovítov a Dědice připojeny 1. 7. 1960 k obci Zbýšov. V dubnu 1993 se obec oddělila od obce Zbýšov a stala se samostatnou.

Od té doby obec zrekonstruovala obecní dům - OÚ, v jeho okolí vybudovala dětské hřiště, upravila rybník, zmodernizovala veřejné osvětlení v obou obcích a úspěšně obhospodařuje lesy.

V obci Dobrovítov je trvale obydleno 42 domů a 17 jich slouží k rekreačním účelům. Sousední Dědice mají 4 trvale obydlené domy a 14 domů sloužících k rekreačním účelům.

Za dobré viditelnosti je možné spatřit krásné panorama Krkonoš i se Sněžkou. Můžeme též vidět dominantu Jizerských hor - Ještěd a zříceninu hradu Trosky. Tento krásný pohled, ale místím obyvatelům již po léta oznamuje, že do tří dnů bude změna počasí k horšímu.

Památky

Kostel sv. Václava v Dobrovítově
Filiální kostel sv. Václava v Dobrovítově  byl již uveden v zápisech  a první záznam o něm  se nachází v seznamech chrámů z roku 1350 za vlády Karla IV.

Kostel stojí na vyvýšeném místě, obklopen místním hřbitovem Je to jednoduchá zděná stavba, jednolodní s čtyřhranným presbitoriem, nad nímž se vypíná věž.

Sloučením presbiteria s věží je případem v Čechách velmi vzácným, a tím nabývá stavba historického významu. Ještě jednu zvláštnost má tato věž a to jsou malá okénka, pravděpodobně to bývaly střílny a tudíž měla věž i účel pevnostní. Ve věži kostela byly původně umístěny  4 zvony různých velikostí, největší zvon  sv. Václav má 94 cm a byl slit r. 1506 od mistra Ptáčka v Kutné Hoře, tento zvon  se nám zachoval až do dnešní doby. Na oltáři v krásně vyřezávaném rámu byl zasazen obraz sv. Václava na koni, při krádeži v roce 1996 byl obraz ukraden. V kostele na kruchtě stojí varhany a dle zápisů byly naposledy opraveny v roce 1911 a po opravě prý dobře nehrály.

V předsíňce kostela jsou zasazeny pískovcové a mramorové náhrobní kameny potomků zakladatelů obce. Fara v Dobrovítově zanikla ve 30leté válce a farnost dobrovítovská  náležela k farnosti Krchlebské , později při vzniku fary ve Zbýšově byla k této farnosti přidělena i farnost dobrovítovská s kostelem . V současné době by kostel potřeboval nutné opravy jak vnitřní tak i venkovní, ale i přesto zde zbýšovský farář slouží 1 krát za měsíc pravidelnou nedělní bohoslužbu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dobrovitov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA