Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horka II.

Historie
Na západ od Vlaštějovic a 3 km východně od Zručí se rozkládá po levém břehu řeky Sázavy obec Horka nad Sázavou. Stojí na místě někdejší vsi Sloupná, nad níž, na vyvýšenině, se nalézal kmetcí (starý selský) dvůr zvaný "Horka". Při něm byla v první polovině 14. století vybudována půdorysně obdélníková dřevěná tvrz téhož jména, která později vyhořela a nová patrová byla již postavena kamenná.

Jméno osady "Sloupná" postupně zaniklo a zůstal jen název Horka. Zakladatel a nejstarší držitel tvrze byl pokrokový zeman Liderius Horek, který roku 1415 podepsal "stížný list"proti upálení Mistra Jana Husa ke sboru kostnickému. V roce 1417 se stal Liderius purkrabím hradu Hasensteina. Držitelem hradu byl v té době Jindřich z Plavna, který povstal proti královi Václavovi IV. Král dobyl hrad, Jindřicha uvěznil a Hasenstein dal do zástavy rytíři Mikuláši z Lobkovic. Současně byl králem však potrestán i obhájce hradu purkrabí Lidér z Horky. Tomu dne 14. května 1418 král odejmul všechny jeho statky včetně Horky u Zruče a odevzdal je v dědičné držení panu Mikuláši z Lobkovic.

Jak dlouho měli Hasenstejnští z Lobkovic Horku ve svých državách není přesně známo. Po té se však na tvrzi vystřídalo mnoho majitelů. Za zmínku však stojí až rok 1807, kdy panství odkoupil český šlechtic - hrabě Václav Špork z Dlouhé Vsi na Bílé. V majetku rodu Šporků byla Horka až do roku 1845, kdy ji odkoupil Josef Štangler, jenž byl pro své zásluhy ve veřejném životě povýšen do stavu rytířského s přídomkem "rytíř ze Stanglerů". Rodinný erb však pan Štangler neměl a jeho potomci již rytířského titulu neužívali. Rod Štanglerů vlastnil Horku až do roku 1945, kdy byl horecký zámek a k němu náležící dvory (Horka, Onšovec) znárodněny. Zámek byl dán do správy obce a pozemky rozděleny drobným zemědělcům.

Jediným rodem, o němž existuje v pamětní knize I. obce Horky pozitivní zmínka, je rod Šporků. Zatímco totiž předcházející majitelé udržovali prostý lid v podzámčí v duševní temnotě a naprosté poslušnosti, založil hrabě Jan Josef Špork pro děti svých poddaných v panském domku č.p. 27 prozatímní školu a za učitele povolal svého hospodářského správce Václava tesaře z Bělé u Německého Brodu. Tím bylo odstraněno obtížné docházení dětí z panství horeckého do vzdálených škol ve Zruči a Dolních Kralovicích.

Z doby šporkovské se zachovaly v Horce i historicky významné sochařské památky jako mariánská socha z roku 1828 před budovou školy a dva z kamene vytesané kříže z roku 1832 a 1839, které jsou dílem kutnohorských sochařů. K dalším památným objektům v obci patří zámecká barokní kaple sv. Josefa z roku 1768.

K obci Horka nad Sázavou patří i další osady: Buda, Onšovec a Čejtice. Před nedávnými lety byla součástí obce i osada Hrádek, která však musela ustoupit dílu celospolečenského významu, vodnímu dílu "Želivka" a jeho přehradnímu jezeru, stejně jako zřícenina hradu Odranec, kterou rovněž pohltily jeho vody.

Dnes stojí v obci 201 domů, z toho 62 slouží rekreačním účelům a 80 chat vlastní občané převážně z Kutné Hory a Kolína. Od roku 1985 provozuje obec autokemp, který se nachází na pravém břehu řeky Sázavy u tamější vlakové zastávky. Součástí kempu je travnaté hřiště, tenisové kurty a půjčovna pramic. Vedle kempu se nachází penzion Jana Zimmermanna, který vznikl z bývalého mlýna.

Po roce 1989 se v obci objevují soukromí podnikatelé a dobře prosperující soukromé firmy. Zemědělskou výrobu v obci zajišťuje Zemědělské družstvo Pertoltice.

V Horce působí tři hasičské sbory a velmi dobře si také vede místní Myslivecké sdružení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=2164, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA