Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Pohleď

Historie
Nejstarší zmínka z roku 1543, původně selská vesnice se sedmi staveními se nachází asi 2 km východně od Zruče nad Sázavou, nad údolím řeky Sázavy. Nyní má obec 32 domů a 102 obyvatel.

Na návsi obce stojí udržovaná kaplička, poblíž ní se nalézá požární nádrž. K obci bezprostředně přiléhá tzv. měchonický dvůr, jehož vlastníkem byl kdysi šlechtický rod Schebků, který žil na zručském zámku.

Pod silnicí směrem na Pertoltice se skrývá dnes již zchátralá panská vila, ve které po opuštění zámku ve Zruči nad Sázavou dožil Jan Schebek. Jako jediný z tohoto šlechtického rodu byl pohřben v nedalekých Pertolticích.

Na kopci nad obcí nelze přehlédnout nově zrekonstruovanou bývalou hájovnu, která je dnes soukromým rekreačním objektem.

Bylo to 8. května 1945, kdy přes naše kraje začaly ustupovat německé oddíly, které po své porážce na východní frontě prchaly před vítěznou sovětskou armádou "Osvoboditelkou". Naše silnice a mosty duněly po tři dny a noci pod masami německých proudů všech druhů zbraní a služeb. Znovu po necelých 80 letech dívali se lidé z Fiolníku na novodobé Prušáky, kteří tentokrát na hlavu poraženi, prchali po státní silnici od Kutné Hory směrem na západ k Benešovu a ku Praze. Oddíly německé armády, ustupující prvého dne, daly poznat lidu pod Fiolníkem svou zbabělost a krvelačnost.

V Dolní Pohledi postříleli v poslední chvíli nevinné občany z osady Laziště, kteří na měchonické cestě přihlíželi zmatenému, německému útěku. Mezi zastřelenými byli: Petr Obdržálek (hostinský), Radoslav Skála (kovářský učeň), Jan Šrůtek (vykupovač vajec), Josef Weiskopf (čeledín). S nimi na též cestě zahynuli i pertoltičtí občané: Jaroslav Bělina (rolník), Josef Šmolcnop (obchodní příručí), Bohuslav Karel (syn rolníka z Machovic).

V sobotu dne 12. května 1945, v době , kdy lid pod Fiolníkem vítal již jednotky Sovětské armády, byl na dvoře Jantačova statku v Měchonicích smrtelně postřelen dvěma zatoulanými "esmany" starý lazištský rolník Josef Vávra, který po převozu do kutnohorské nemocnice zemřel. S ním byli postřeleni další členové hlídky František Jantač z Měchonic a František Sechovec z Lažišť. Němečtí zákeřníci však neunikli zaslouženému trestu. V zápětí po činu byli zastřeleni další občanskou hlídkou z Lazišť na okraji lesa Hůry u Měchonic. Boží mlýny domlely a němečtí vetřelci byli navždy vyhnáni.

Vesnice Dolní Pohled´ se nachází asi 2 km východně od Zruče nad Sázavou, na mírně svažité terase nad údolím řeky Sázavy. Středem obce je mírně nepravidelná kruhová náves v mělké úžlabině, kolem které je soustředěna zástavba usedlostí. Severně od jádra vesnice prochází silnice, ze které se odpojuje cesta do návsi. U silnice stojí bývalá zájezdní hospoda. Nyní je přestavěná na autoservis.

Podél cesty mezi silnicí a návsí je několik nepravidelně rozmístěných chalup. Pozůstatkem středověké situace je půdorysná osnova s návsí a navazujícími cestami. Lze předpokládat, že zhruba do poloviny 18. století tvořily zástavbu vesnice pouze usedlosti kolem návsi a teprve od 2. poloviny 18. století spolu s dělením některých usedlostí započala výstavba chalup podél cesty severně od návsi.

Bývalá hospoda u silnice zřejmě vznikla v souvislosti se stavbou silnice, jak naznačuje situace na mapě Stabilního katastru snad v 1. třetině 19. století. Ve starším období do konce 18. století zcela převažovali v zástavbě vesnice stavby roubené. Ještě mapa stabilního katastru z roku 1838, která je nejstarším dokladem půdorysné situace obce, zachytila více než polovinu zástavby žlutě, tedy s převahou spalných konstrukcí.

Zděné přestavby probíhaly v průběhu celého 19. století, obdobně jako v ostatních regionech lze usuzovat na starší uplatnění zděných konstrukcí v hospodářských částech domů (chlévy), případně samostatných chlévech, později následovali přestavby obytných částí a stodol. Zděné objekty byly samozřejmě dále upravovány, většina dnešní zástavby usedlostí, chalup a domků je v úpravě z období kolem přelomu 19. a 20. století a mladší.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecdolnipohled.w1.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA