Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dalovice

Obec Dalovice tvoří v současnosti tři sloučené obce - Dalovice, Všeborovice a Vysoká. Rozkládá se na soutoku Vitického potoka (uváděný také jako Dalovický) s řekou Ohří, která také tvoří jihozápadní hranici s městem Karlovy Vary, v průměrné nadmořské výšce 400 metrů nad mořem. Oblast je uváděna jako mírně teplá, suchá s převážně mírnou zimou.

Archeologickým průzkumem v letech 1938 - 1942 bylo doloženo nepřetržité osídlení místa již od doby kamenné. Hodnotné nálezy jsou nyní uloženy v karlovarském muzeu. Obcí procházela stará obchodní stezka z Německa přes Cheb, Loket, Dalovice do Žatce a dále na Prahu.

Do jedenáctého století stála na návrší v obci dřevěná tvrz, později nahrazena kamennou. Zachovány jsou masivní základy obytné věže na návrší u východní hranice parku. Kruhová vyvýšenina (ohraničená věkovitými duby) o průměru 11m skrývá její zbytky ze žulových a křemencových kamenů spojovaných vřídelním vápencem. Je to jedna z nejstarších památek osídlení na okrese. Po požáru tvrze v 15. stol. již nebyla obnovena a majitelé si postavili nejprve starý zámek (č. p. 1 - nyní Střední zemědělská škola) a v 19. stol. nový pseudorenesanční zámek uprostřed parku.

Historie

Obec je prvně písemně zmiňována v roce 1437, kdy byl majitelem panství Albrecht z Pernštejna. Další majitelé vlastnící současně i Doubí (nyní část Karlových Varů) se poměrně často střídali. Ze známějších rodin jsou to například Anna Ludmila Kolovratová či vdova Marie Benigna Piccolominiová a naposledy Riedlové z Riedelsteinu. Ti založili park, postavili nový zámek a zasloužili se o celkový rozvoj obce. Původně zemědělská obec se po otevření kaolínových a uhelných dolů změnila na průmyslovou. V roce 1804 byla postavena továrna na kameninové, později porcelánové nádobí - světoznámá firma Epiag. Mimo malé firmy byly v obci i cihelna, pivovar, mlýn a pila.

Známé osobnosti

V obci pobývalo několik historicky významných osobností. Císařský vojevůdce Piccolomini, devětkrát navštívil obec J. W. Goethe. Na pobyt ve starém zámku je dochována jeho kresba. V porcelánce si zakoupil jídelní servis a zajímal se o jedinečné křemencové minerály ve Všeborovicích. Básník T. Körner se zde léčil ze zranění z napoleonských válek a napsal zde většinu ve své době známých her a básní. Na památku 100. výročí od jeho smrti byl postaven v parku, kde rád pobýval a tvořil v roce 1914 jeho pomník.

Rokem 1974 měla historie samostatné obce Dalovice skončit. Byla připojena ke K. Varům a sloužila k vymístění pro město nepohodlných podniků a osob. Proto okamžitě po r. 1989 započala iniciativa občanů o osamostatnění, při zachování již oboustranně výhodné spolupráce s městem. To se v r. 1991 podařilo.

Záměrem obce, která má nyní 1 850 obyvatel, je naplnit výhody venkovského příměstského rodinného bydlení se snadnou dosažitelností výhod většího města při únosné míře průmyslové a zemědělské činnosti.

Turistické zajímavosti

Pěší a cykloturistika
Žlutě značená turistická stezka z K. Varů přes Velký Rybník na hřebeny Krušných hor. Neznačená cesta lesem kolem Ohře do lázní Kyselka, do obce Dubiny na řece Ohři (skalky skřítků) a zříceniny hradu Andělská hora s přírodní rezervací Šemnická skála (10 km). Obcí prochází cykotrasa Karlovy Vary - Krušné Hory.

Vodní turistika
Pro vodáky sjíždějící řeku Ohři zajímavá zastávka s možností levného nákupu, občerstvení a přespání.

Jak se dostat do Dalovic


Autem
Z centra Karlových Varů 5 minut jízdy po nové komunikaci - z mimoúrovňové křižovatky dálničního průtahu K.Vary - Praha (E48) a K.Vary - Chomutov (E42) s návazností na 1/13 a 1/25 hraniční přechod ČR Boží Dar - SRN Oberwiesenthal (23km).

Autobusem
K. Vary linka MHD č. 17 od městské tržnice s návazností na všechny linky MHD K.Vary. Zastávka meziměstských spojů K.Vary - Ostrov - lázně Jáchymov - Boží Dar - Vejprty (Klínovec, vrcholy Krušných hor, hraniční přechod SRN).

Vlakem
Zastávka osobních vlaků na hlavní trati Cheb - Karlovy Vary - Chomutov - Praha, odbočka vedlejší trati do rekreační oblasti Velký Rybník a Merklín pod Plešivcem v Krušných Horách.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.ou-dalovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA