Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Teplička

Nejstarší zmínka o obci Teplička pochází již z roku 1475. Obec s pouhými 80 obyvateli leží v překrásném údolí říčky Teplé. Dominantu vesničky tvoří římskokatolická kaplička (1875), která byla v roce 2004 zrekonstruována.

V areálu Radnice najdete širokoúhlé letní kino. V obci je možnost stravování i ubytování, sportovní klub pronajímá tenisový kurt.

Historie
Původní osídlení bylo zřejmě slovanské. Původní název byl pozdější německou kolonizací z konce 12. stol. postupně poněmčován až k německému Tóppeles. První písemná zmínka je r. 1475.

Původně zemědělská osada se postupně rozrostla na obec, která měla v r. 1930 408 obyvatel německé národnosti a 58 domů. V obci do té doby byla řada hospodářských usedlostí a mlýn.

Rozvoj průmyslu koncem 19. století znamenal rozvoj dopravy a v Tepličce výstavbu porcelánky Fríeder a Kčrper. Ta byla po r. 1945 zbořena. Mnoho obyvatel již před r. 1945 docházelo za prací do okolních výrobních center.

Jedním z výsledků II. světové války byl i odsun německého obyvatelstva z pohraničního území bývalých Sudet Došlo tím k zpřetrhání přirozených vazeb člověka a kraje, ve kterém se narodil, žil a pracoval. Většina přistěhovalců prvních osídlovacích vln z Čech, Slovenska, Volyně se s místním drsnějším prostředím nesžila. Řada objektů v tomto období zůstala opuštěná a chátrala.

Po odsunu německého obyvatelstva již nedošlo k obnově zemědělství v předválečném rozsahu. Dosídlenci po r. 1945 částečně navázali na zemědělskou malovýrobu. V r. 1950 bylo založeno místní JZD. V r. 1955 hospodářství prošlo reorganizací pod Státní statek Dalovice a v r. 1962 převedeno hospodářství na Státní statek Slavkov - farma Teplička. Živočišná výroba byla zrušena v souvislosti s vyhlášením ochranného pásma vodního díla Stanovice v r. 1972.

Původní pole i louky na mnoha místech postupně nahrazovala náletová zeleň.

Současnost

V současnosti většina obyvatel dojíždí za prací a pouze několik obyvatel pracuje v zemědělství a lesnictví.

Krásné přírodní prostředí a opuštěnost mnoha stavení bylo důvodem k postupnému narůstání rekreační funkce obce. Ze zchátralých stavení se staly rekreační chalupy a zároveň v 60. až 70. letech došlo k hromadné výstavbě rekreačních chat a zřízení zahrádkářské kolonie. V současnosti je rozvoj obce ovlivněn omezenými vodními zdroji.

Původní zástavba byla hustší. Po r. 1945 bylo několik domů a hospodářských stavení zbořeno. Přesto si Teplická zachovala svůj původní charakter. Pouze novodobá zahrádkářská a chatařská zástavba východního svahu je z architektonického a urbanistického hlediska prvkem rušivým.

Centrum obce bylo a dosud je v levobřežní částí zástavby v prostoru mezí obecním úřadem a kapličkou. Dominantou obce je školní budova převyšující zástavbu západní části obce. Novodobá výstavba rodinných domů od 70. let probíhá v omezeném počtu v pravobřežní části obce spolu s rekreačními objekty individuální rekreace. Stavebně technický stav objektů a památkové hodnocení je dokumentováno v průzkumech a rozborech. Celkové je technický stav většiny obytných objektů dobrý.

V Tepličce není žádná registrovaná kulturní památka.

V současnosti za významné a historicky a stavebně hodnotné objekty lze považovat:
- kapličku z roku 1875 (udržovaná) na pozemku 21/3
- školní budovu (depozitář muzea K.Vary) na pozemku 47
- nádražní budova (udržovaná), dodnes funkční, na pozemku 41
- původní stavba v centru obce na pozemku 2/1. Zděný patrový objekt z konce 19.
století se sedlovou střechou. Dnes obytná budova.
- původní stavba v centru obce na pozemku 16. Přízemní zděná chalupa se sedlovou
střechou s jednostranným přesahem, pravděpodobné hrázděné podkroví
- pomník letce USA sestřeleného ke konci ll. sv. války na okraji lesa východně nad obcí
- pomník pochodu smrtí 1945 (ostatky přeneseny v r. 1947 do Bečova), dnes pouze
kámen s textovou deskou na pozemku 29/2
- obytná budova původní hospodářské usedlostina pozemku 14/1. Zděný patrový
objekt se sedlovou střechou z 2. pol.19 stol. Dnes obytná budova.
- mlýn, východní část Kamenná spodní stavba na pozemku 26/2. Patro smíšené
zdivo, sedlová střecha. Zbytky zastropení mezipatera pracovních plošin. Dnes
v dezolátním stavu.
- zděná původní patrová stavba na pozemku 1/1, dříve ubytovací hostinec. Dnes
hostinec s letním kinem a obecní úřad. Dle zápisů jeden z nejstarších objektů v obci
(hospodářská usedlost s hostincem, rychtář)

Svůj původní vzhled si dodnes ponechala pouze kaplička, školní budova, nádražní budova a objekt na pozemku 2/1. Všechny ostatní stavby jsou poznamenány dobovými přestavbami a úpravami.

Zajímavosti

Obec Teplička se nachází v překrásném údolí říčky Teplé asi 15 km od Karlových Varů na žedlezniční tratí do Mariánských Lázní, která byla zprovozněna v prosinci roku 1898 kdy vládl Rakousku - Uhersku císař František Josef I.

Nejstarší zmínky o vesnici Teplička pochází z roku 1475. Tehdy byla zapslána do urbáře panství Bečov jako poddanská vesnice s názvem "Toppeless". Měla 54 domů a 219 obyvatel. Původní název je český, slovanský podle řeky Teplé.

Od roku 1990 je obec opět samostatná. Má 82 trvale hlášených obyvatel. V letních měsících se jejich počet rozroste cca dvojnásobně o chataře a chalupáře. Pětičlenné zastupitelstvo obnovilo činnost hospůdky pod Radnicí, byly opraveny komunikace a obnoven obecní vodovodní řád. Byla provedena celková rekonstrukce fasády Radnice a veřejného prostranství.

V letošním roce (2004) byla provedena oprava místní kapličky s finanční spoluúčastí Karlovarského kraje.

Obec provozuje širokoúhlé kino s kapacitou 150 diváků, kteréje jediné v širokém okolí. Stará se o udržování tradic jako jsou stavění májky, pálení čarodejnic, dětské dny, Mikuláše a pod.

Sportovní klub, který zde působí od roku 1970, vybudoval víceúčelový areál - sportovní kabiny se šatnami, hřiště na minikopanou a tenisový kurt. Vše slouží široké veřejnosti k rekreačnímu sportování.

Řeka Teplá a místní rybník jsou předurčeny k rybaření, okolní smíšené lesy jsou rájem houbařů.

Velice dobrá dopravní obslužnost po silnici II. tř. K. Vary - Plzeň a již výše zmíněná železnice Karlovy Vary - Mariánské Lázně zabezpečuje spojení s okolními městy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.teplicka.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA