Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Smolné Pece

Obec Smolné Pece se nachází v okrese Karlovy Vary, kraj Karlovarský.

Historie obce

Obec Smolné Pece je nejmladší obcí karlovarského regionu. Vznikla v roce 1872. Avšak již  roce 1847 vyšel v Praze a ve Vídni tiskem 15. díl topografie Čech od J. G. Sommera věnovaná Loketskému kraji. Je zde činěna zmínka o vsi Pechöfen (Smolné Pece). Ta byla součástí Hornoblatenského lesního revíru a měla deset domů se 100 obyvateli a farně příslušela k Horní Blatné.

V roce 1931 je zmíněna v Orientačním lexikonu Československé republiky (Pfohl E.,Orientierungs-lexikon der Tschechoslowakische republik, Reichenberg 1931, s. 456). Zde je zmíněn německý název Pechöfen a jeho český ekvivalent Smolné Pece. Ves tehdy příslušela k okresu Nejdek a k soudnímu okresu Horní Blatná, počet 92 obyvatel byl téměř shodný s počtem před zhruba sto lety. V místě byla pošta a železniční zastávka.

Smolné Pece vypovídají o důvodu vzniku místního jména. Nepochybně zde v minulosti byly buď pece, kde se pálením dřeva bez přístupu vzduchu (suchá destilace) smůla vyráběla, či vznikala jako vedlejší produkt při výrobě dřevěného uhlí v milířích. Obyvatelé Smolné Pece se v minulosti živili smolařením – sběrem a potom tavením smůly ve zvláštních „smolných pecích“. Obyvatelé, kteří netavili smůlu, jezdili za prací převážně do Nejdku.

Současnost

Smolné Pece nabízejí příjemné prostředí pro rekreaci a výlety do blízkého okolí. Obec postavila v roce 1976 prodejnu smíšeného zboží a v současné době je zde i v provozu hotel Poseidon a místní hospůdka Smolnička. Trvale zde žije kolem 100 obyvatel. Je zde ovšem mnoho rekreačních chat a chalup. Nově je zde zřízen Babičin dvoreček, kde můžete shlédnout převážně domácí zvířata v příjemném prostředí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.smolnepece.unas.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA