Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hájek

Obec Hájek se nachází v okrese Karlovy Vary, kraj Karlovarský.

Historie

První zmínky o existenci Hájku (dříve Grasengrün) pochází z počátku 15. století, konkrétně z roku 1409. Ve své historii obec několikrát změnila majitele, byla připojena k jinému panství, nebo naopak osamostatněna, prožívala rozkvět i úpadek. V její historii se odráží historie okolního kraje i vypjatá období historického vývoje celých Čech.

V letech 1946 až 1978, kdy byl Hájek spravován místním národním výborem, byla českými obyvateli založena TJ Sokol Hájek, která je činná dodnes. Během roku 1950 byl svépomocí občanů vybudován kulturní dům, v němž hráli divadlo ochotníci. Dále byla založena malotřídní základní škola, mateřská škola, JZD, obchod a hostinec. V roce 1964 byl v Hájku vybudován sklad pohonných hmot tehdejšího národního podniku Benzina, v němž našla řada místních občanů zaměstnání. O kulturně společenský život se v Hájku staraly dobrovolné složky - zahrádkáři, Červený kříž, požárníci a již zmiňovaný TJ Sokol Hájek.

V roce 1978 přešel Hájek správou pod střediskovou obec Sadov, a to až do roku 1990, kdy bylo občany Hájku zvoleno první zastupitelstvo samostatné obce. Od roku 1990, kdy byl Hájek osamostatněn, došlo opět k expanzi rozvoje obce.

V roce 2002 začíná obec Hájek intenzivně rozvíjet spolupráci s okolními obcemi Sadovem a Otovicemi v oblasti školních a předškolních zařízení. V následujícím roce obce založily mikroregion „Region Karlovarský venkov“, jehož cílem je užší spolupráce v oblasti školství, společná koordinace rozvoje, investic, územního plánování, obnovy venkova, společenského života a v neposlední řadě ochrany životního prostředí.

Od 1. 12. 2005 je Region Karlovarský venkov zřizovatelem Školské právnické osoby Regionu Karlovarský venkov, a to Základní školy a mateřské školy Regionu Karlovarský venkov čítající 2 základní a 3 mateřské školy.

Mezi poslední žijící rodáky obce Hájek, původně žijící Němce, patří paní Erna Hanzlíková rozená Briknerová, která se provdala za Čecha p. Jana Hanzlíka, který byl v historii obce nejdéle sloužícím starostou (předsedou MNV).

Mezi významné osobnosti obce Hájek bychom mohli zařadit jednoho z prvních starostů obce, a to p. Emila Valentu, který paní Růženou Pátkovou a ostatními průkopníky v roce 1946 založil tělovýchovnou jednotu Sokol Hájek. V roce 1950 položil základní kámen kulturního domu v Hájku. V návaznosti na tento fakt byla pod vedením p. Aleše Trpkoše založena kulturně školská komise. Pod jeho vedením kultura v Hájku doslova kvetla. Bylo založeno ochotnické divadlo „Dalibor“, u jehož zrodu stáli takový průkopníci jako Jan Kamenický, Ing. Ladislav Janovec a další.

Závěrem bychom zmínili opět p. Aleše Trpkoše, který nejenom z titulu své funkce monitoroval dění v Hájku jak prostřednictvím fotografie, tak prostřednictvím němého filmu. Jeho podklady značnou měrou přispěly do kroniky obce Hájek.

Současnost
Současný společenský život v obci Hájek lze hodnotit jako velice pestrý. Po osamostatnění obce Hájek v roce 1990 se obnovily některé místní tradice, jako například masopust, a rovněž vznikla řada nových. V současné době organizuje kulturní výbor desítky akcí ročně, jako např. již zmíněný masopustní průvod, maškarní plesy pro děti, Den matek, závod Běh na Jahodník, posezení pro seniory, promítání pohádek pro děti a podobně.

Mimo tyto akce se společensky realizují i místní občané, například při vítání jara v alegorických vozech s dobovými kostýmy, pořádání sněžných a vodních show a v neposlední řadě i veselicí Den fotrů Hájku. V roce 2006 bylo rovněž zahájeno „ promítání letního kina“, kdy promítáme filmy od filmových distributorů DWD na stěnu kulturního domu v Hájku. Nečekaný zájem vede místní samosprávu k úvahám o obnově původního vesnického kina v Hájku přibližně před 30 lety.

Symbolika obce

První písemná zmínka o existenci Hájku (dříve Grasengrün) ležící asi 4 km od Ostrova nad Ohří pochází z r. 1409. Od počátku 16. století byla trvalou součástí ostrovského panství (do r. 1848 postupně majetek hrabat Šliků, vévodů sasko-lauenburských, markrabat bádenských a toskánského velkovévody Ferdinanda III.).

Dnes je Hájek malou vsí bez významných historických památek. Přesto se zde zachovaly pozůstatky bývalé tvrze (tvrziště se stopami valu a vodního příkopu, avšak s absencí jakýchkoliv písemných zpráv). Okolí obce se vyznačuje krásnou přírodou (kopec Jahodník, přírodní rezervace Ostrovské rybníky, obora). Obec Hájek zahrnuje také integrované osady Nová Víska a Nejda, v níž stojí kaple sv. Jana Nepomuckého a morový sloup z 1. poloviny 19. století.

V předkládaných návrzích znaku obce naleznete především tzv. mluvící znamení (Hájek-Grasengrün-lípa, lipové listy, zelená barva, nebo vrch Jahodník-jahody), připomínku zaniklého panského sídla (věž s cimbuřím), významné vrchnosti (kombinace červené a stříbrné a tři prázdné kruhy z rodového erbu hrabat Šliků), okolních rybníků (štika, modrá barva) i kaple v Nejdě (pět hvězd ze svatozáře Jana Nepomuckého). Z nich pak vychází i návrhy obecní vlajky, respektující zásady a zvyklosti současné české vexilologické tvorby. Trojice v každém v každém z těchto návrhů (hvězdy, prázdné kruhy, jahody) symbolizuje tři místní části obce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obechajek.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA