Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Útvina

Obec Útvina a její zájmové území leží v jižní části okresu Karlovy Vary, přibližně 3 km od města Toužimi. Útvinou prochází důležitá dopravní tepna, státní silnice I. třídy č. 20, spojující města Plzeň - Karlovy Vary.

Obec Útvina se nachází na trase Plzeň - Karlovy Vary, 3 km od města Toužim. Obec a její části, tj. obec Chylice, Svinov, Přílezy, Český Chloumek a Sedlo se rozkládá na celkové rozloze 3 782 ha s počtem 574 obyvatel.

Západní část území se nachází v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Aktivně zde pracují organizace Českého svazu žen, Sboru dobrovolných hasičů, které společně organizují tradiční Masopustní průvod, stavění máje, pálení čarodějnic, oslavu Dne dětí, zájezdy do divadel, apod., a TJ Sokol – oddíl kuželek a fotbalu.

Historie
První zmínka se vyskytuje v listině krále Václava IV. vydané v Praze 22. 12. 1387, v níž je Útvina označena jménem Utwein. Ve 2. pol. 14. století se Útvina stává živým rušným místem a roste její význam.

Vysazením Útviny na město získali její obyvatelé „městské právo“, které jim především zajišťovalo větší míru samosprávy ve všech oblastech života.

Bojů mezi králem Jiřím z Poděbrad a jeho stoupenci proti Zelenohorské jednotě v severozápadních Čechách využila silná vojenská jednotka hradu Bečov a vtrhla na sousední toužimské panství. Neopevněná a nechráněná Útvina se stala snadnou kořistí, město bylo vypleněno a nakonec vypáleno.

Útvinští měšťané se tehdy rozhodli obrátit na svou zástavní vrchnost, Jana II. z Vřesovic o svolení založit nové město u nedalekého hradu Toužimi a ta jim u krále Jiřího z Poděbrad vymohla potřebné svolení. Na Janovu prosbu pak král Jiří vydal 8. července 1469 příslušné privilegium. Do nově založeného města Toužimi si útvinští měšťané přenesli veškerá městská práva včetně znaku města Útviny a navíc dostali právo nové - hradební.

Po částečném uklidnění poměrů v Čechách se část útvinské obce vrací zpět do Útviny. Mezi obcemi dochází ke sporu o městská privilegia. To byl patrně důvod, proč Jan II. z Vřesovic vymohl u krále Vladislava Jagelonského 5. ledna 1478 privilegium na nový městský znak pro toužimské. Tento nový městský znak tak nahradil dosud užívaný znak Útviny, který se pak vrátil zpět do obnovené Útviny.
Toto období výrazně ovlivnilo další vývoj Útviny, která pak již nikdy nedosáhla svého někdejšího významu a rozvoje.

Památky
K pamětihodnostiem se řadí kostel sv. Víta v Útvině, kaple sv. Floriána ve Svinově, filiální kostel sv. Bartoloměje, soubor Božích muk a kříže v Přílezích.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.utvina.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA