Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sadov

Historie
Obec Sadov sestává z částí: Sadov, Bor, Lesov, Podlesí a Stráň. Historie těchto míst je spojena s osidlováním celého karlovarského kraje.

Prvními soustavnými osídlenci kraje byli Slované. Archeologické nálezy pocházejí z 9. století a první písemná zmínka (o Sedlci) je z roku 1086. Ve 13. století dochází k postupné germanizaci oblasti (první kolonizační vlna německá). Vliv Němců byl potlačen během husitských válek. Po jejich skončení však přichází druhá a po skončení třicetileté války třetí kolonizační vlna. Proces germanizace byl v naší oblasti ukončen hromadným odsunem Němců po 2. světové válce (v roce 1930 tvořili Němci 92 % obyvatelstva Karlovarska).

Vývoj osídlování území, na kterém leží naše obec, trvá zhruba 1 000 let. První písemné zmínky o jednotlivých částech obce se objevují až později.

Bor (Haid název odvozen od „ auf der Heide“ – mýtina s vřesem)
První písemné zmínky jsou z roku 1369, kdy byl Bor pod loketským panstvím. V roce 1428 ovládl zdejší území husita Jakoubek z Vřesovic. Později se zde střídali Šlikové, Schoenburgové, Sachsen-Lauenburgové a Bádenští. Do roku 1975 byla obec samostatná, pak byla integrována do Sadova.

Sadov (Sodau pravděpodobně jako „ves nad potokem“)
První zmínky pocházejí z roku 1523. Život v obci ovlivnila především naleziště kaolinu (Zettlitzer Kaolinwerke – Sedlecké kaolinové závody) a uhelné doly Leopold a Frisch Gluck.

Obec byla zprvu samostatná, v letech 1872 až 1913 je vedena pod Podlesím. Průmysl však posílil Sadov natolik, že v roce 1930 je již vedená jako samostatná, aby postupně k sobě integrovala okolní obce.

Lesov (Lessau)
Nejstarší zmínky pocházejí z roku 1523. Původně byl Lesov zemědělský dvůr pod ostrovským panstvím.

Od 18 stol. se západně od obce těžilo hnědé uhlí. Při stavbě železnice byly doly zasypány. V roce 1873 založil Franz Schmidt porcelánku, kterou v roce 1919 převzali jako porcelánku Concordia bratři Lowové. V roce 1927 založil Josef Lenhart další porcelánku Schneider (dnešní vývojový závod). Obec spadala v letech 1872 až 1913 pod Bor. Potom byla samostatná a od roku 1950 je vedena pod Sadovem.

Podlesí (Halmgrun)
První zmínka se objevuje v roce 1557. Od roku 1930 je obec vedena pod Sadovem.

Stráň (Elm) 1785
Sídlo bylo zřejmě založeno na křižovatce odchodní cesty z Ostrova do Radošova. Spadalo pod Šlikovské panství. Původně samostatná obec byla v letech 1960-1970 spravována obcí Bor. V roce 1970 byla spolu s Borem integrována pod Sadov.

Kulturní památky

Bor
Farní kostel sv. Máří Magdalény z r. 1342 
– raně gotický jednolodní kostel s křížovou žebrovou klenbou a gotickými portály.
Vybavení:
- barokní oltář z roku 1770
- boční oltář – Quido Reni 16 stol.
- řezbářské práce – Karel Lorenz 1820
- zvon Gloria. Podle znalce zvonů dr. Gnirse pochází tento zvon, jehož výška a průměr je 0,83 m, z doby před rokem 1400. Srdce zvonu je však označeno číslicemi 999. Lze se jen dohadovat , jestli se jedná o letopočet.

Morový sloup z roku 1829

Lesov

Kaple z roku 1835 
– nenáročná stavba s barokní věžičkou.

Sadov
Barokní kaple z roku 1788 
- s věžičkou a cibulovou střechou. Kapli dal postavit domkář Andreas Funk.

Podlesí
Chebská skříň z roku 1726 
- s vyobrazením kostelů a zámků chebského regionu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sadov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA