Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jenišov

Obec Jenišov leží v těsném sousedství Karlových Varů, při silnici I/6 E 48 a 49.

Původně nevelká návesnice se prvně připomíná kolem roku 1390. Svou historií byla svázána především s nedalekým Loktem. Až do konfiskace loketského městského panství, pro účast loketských na českém stavovském povstání v roce 1623, byl Jenišov jeho součástí.

Pod panství loketské spadala ves opět do roku 1847. Po územně správních reformách se roku 1850 stala samosprávnou obcí.

První povolení pro těžbu uhlí v katastru obce bylo vydáno roku 1806. V první polovině 19. století nastal velký rozmach důlní činnosti. První známé štoly a důlní díla pocházejí právě z této doby. Hlavní rozkvět důlní činnosti se ve zdejší oblasti odehrál na konci 19. a na začátku 20. století, kdy bylo v katastru obce postupně otevřeno 19 důlních děl.

Ve 30. letech minulého století byly doly pomalu uzavírány a rozvoj obce stagnoval. Převážnou část obyvatelstva tvořili občané německé národnosti, odtud německý název obce Janessen. Po odsunu původních obyvatel do Německa byla postupně obec dosídlována občany z vnitrozemí. V poválečném období nastal rozvoj zemědělské výroby. Na území obce se nacházejí ložiska kaolínu a cihlářských surovin, s jejich využitím se počítá do budoucna.

Pamětihodnosti

Kaplička sv. Anny
Přesné datum vzniku neznáme, předpokládá se, že byla postavena na konci 19. století. Nejedná se o historicky cennou stavbu, nebyla postavena v žádném stylu. Kaplička se dočkala větší opravy v roce 1947, kdy do obce zavítal arcibiskup pražský a nově opravenou kapličku vysvětil. Zápis v obecní kronice uvádí:

Dne 27. července 1947 navštívil naší obec důstojný pán arcibiskup pražský Dr. Beran, aby se pomodlil s občany Jenišova v nově vysvěcené kapli svaté Anny.

Rekonstrukce kapličky probíhala od roku 1991 do roku 1993. Původní nábytek i krov byly napadeny dřevomorkou a veškeré zařízení a inventář byly postupně zničeny nebo odcizeny.

Dochovalo se pouze pár cíněných kadidelnic zavěšených u stropu. Současné vybavení kapličky je z darů místních obyvatel. Sochu madony věnovala obci bývalá rodačka nyní žijící v Německu, paní Gábina Afonso (Matějková), stejně tak i malou sošku v pravém výklenku. Sochu v levém výklenku darovala obci paní Růžena Srbová (Novotná) také bývalá občanka. Dřevěný oltář a dubový kříž nechal vyrobit na zakázku Obecní úřad Jenišov v roce 1993.

Památné stromy v obci Jenišov

Majvalův dub
(dub zimní – Quercus petraea) nacházející se na zahradě u domu č. p.38, na pozemku p. č. 93/2, který má obvod kmene 395 cm ve výši 130 cm nad zemí. Památným stromem byl vyhlášen Odborem životního prostředí Magistrátu města Karlovy Vary dne 15. 3. 2004.

Dub u Vorlů
(dub letní – Quercus robur) se nachází v areálu firmy Vorel u č. 65, na pozemku p. č.25 v Jenišově. Obvod kmene je 383 cm ve výši 130 cm nad zemí. Památným stromem byl vyhlášen Odborem životního prostředí Magistrátu města Karlovy Vary dne 15. 9. 2005.

Jenišovský dub
(dub letní – Quercus robur) se nachází na bývalém školním hřišti za budovou č. p.68, na pozemku p. č. 5/1 v Jenišově. Obvod kmene je 352 cm ve výšce 130 cm nad zemí. Památným stromem byl vyhlášen OŽP MM Karlovy Vary dne 19. 9. 2005. Strom byl poškozen vichřicí, která se v noci na 30. 7. 2005 přehnala obcí. Vítr urval dvě silné větve, které bylo nutné odstranit.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.jenisov, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA