Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vysoká Pec

Obec Vysoká Pec leží v údolí krásné lesnaté krajiny Krušných hor s nadmořskou výškou kolem 750 m  n. m. Vznikla sloučením dvou obcí, Vysoká Pec a Rudné, které byly do roku 1991 součástí nedalekého města Nejdku.

K obci Vysoká Pec patří také Rudné.

K 1. 1. 2007 měla obec 304 tvale žijících obyvatel. Trvale obydleno bylo 88 domů, dále je v obci 123 rekreačních chat a chalup.

Pro svoji polohu a pěkné prostředí je obec předurčena k letní i zimní rekreaci. Velká část území je přírodním parkem. V roce 1995 byla v části obce vyhlášena přírodní rezervace, jejímž posláním je ochrana vzácných mokřadních rostlin, zejména masožravé rosnatky okrouhlolisté. V roce 1999 byl zaregistrován významný krajinný prvek "Šafránová louka" s výskytem silně ohroženého druhu šafránu bělokvětého.

V obci jsou stále dodržovány tradiční zvyklosti jako velikonoční pomlázka, stavění a kácení máje, mikulášská nadílka, podzimní drakiáda, oslavy Dne dětí atd. Nově vznikla tradice pořádání letní Country sešlosti v pěkném přírodním prostředí Westernového městečka, a to vždy druhou sobotu v červenci. V roce 2002 se konal jubilejní 10. ročník.

Historie


Dějiny Vysoké Pece
jsou výrazně poznamenány hornictvím a hutnictvím. První písemné zmínky o obci pocházejí z roku 1590, ale železná ruda se tu těžila již od 14. století. Vytěžená ruda se tavila ve zdejší vysoké peci (odtud název obce) nebo byla vyvážena do blízkého Saska. V 17. a 18. století se obyvatelstvo živilo vedle upadajícího dolování také krajkářstvím, domácími řemesly, povoznictvím a chovem skotu a koz.

Farně patřila Vysoká Pec k obci Rudné, ve Vysoké Peci byla jen kaplička, jejíž stáří se odhadovalo na 350 let. Největšího rozkvětu dosáhla obec v období let 1900 - 1930. V roce 1930 měla 153 trvale obydlených domů se 787 obyvateli. Po druhé světové válce klesl počet obyvatel na 180 a dále obyvatel ubývalo až do začátku 90. let 20. století, kdy v obci žilo trvale 70 obyvatel.

Dějiny Rudné
Sám název obce dokládá její hornický původ. V Rudném se kromě železné rudy těžil také cín. Písemně je dolování cínu doloženo záznamem z roku 1556. Těžba tohoto kovu zde měla specifický způsob - rýžování. Dokonce i původní německý název "Trinksaifen" vycházel z této činnosti. Je těžko přeložitelný doslova, ale znamenal asi to, že voda používaná při rýžování cínu (saifen - rýžovat), která by měla být znečištěná, zůstávala nadále tak čistá, že mohla sloužit k pití (trink).

Úpadek hornictví po třicetileté válce donutil obyvatele živit se krajkářstvím, paličkováním, výrobou perleťových knoflíků, zemědělstvím a uhlířstvím pro nejdecké hutě. V roce 1784 byl postaven farní kostel Navštívení Panny Marie. Stejně jako Vysoká Pec, dosáhlo Rudné největšího rozkvětu na počátku 20. století, kdy v obci bydlelo až 1610 obyvatel (r. 1910). Do roku 1950 se snížil počet obyvatel na 163 a v roce 1992 měla obec jen 142 obyvatele.

Znak obce

Na zeleném štítě jsou položena zkřížená hornická kladívka - na pravé straně mlátek, na levé straně špičák a uprostřed rýžovací hrábě, nad něž je položena tzv. šlechtická koruna, vše ve zlaté barvě, pouze perly koruny v barvě stříbrné.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vysokapec.eu, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA