Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kolová

Obec Kolová a k ní patřící osada Háje leží jen několik kilometrů jihovýchodně od světoznámých lázní Karlovy Vary, na okraji chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Jejich nadmořská výška okolo 580 metrů umožňuje úchvatné panoramatické pohledy na Slavkovskou vrchovinu s horizontem Krušných hor, na jihu s pohledy na Uhelný vrch (773 m), Výhledy (708 m) a Hůrku (817 m).

Je to oblíbený cíl pěších i cyklistických výletů z Karlových Varů i okolí, vedou sem i dvě turistické cesty, které se v Kolové křižují - červená přes lesy a pole z Březové do Bochova a modrá z Vítkova vrchu přes Výhledy a Viklan do Javorné. V širším okolí je řada známých a zajímavých míst, která můžete navštívit.

V současné době žije v Kolové okolo 630 trvalých obyvatel ve více jak 220 domech, z nichž naprostá většina jsou rodinné domky. Z toho v Hájích je asi 50 rodinných domů a žije zde asi 100 obyvatel.

V rámci krajského kola soutěže Vesnice roku 2005 získala obec Kolová čestné uznání za šetrný přístup k životnímu prostředí a využívání obnovitelných zdrojů energie (vytápění budovy školy a budovy obecního úřadu tepelnými čerpadly).

Z historie obce

Háje - Funkštejn
Starším sídelním útvarem na území naší obce jsou Háje, původně Funkštejn – Funkenstein. Jsou známy od roku 1536.

Počátkem obce byl malý strážný hrad stojící na dnešním Zámeckém vrchu. Podle kronikářských záznamů stával na protilehlém kopci za řekou Teplá protihrad k hájení údolí. Toto dvojhradí bylo pravděpodobně součástí pevnostního hraničního pásma stavěného Přemyslovci ve 12. století. Oba hrady dostaly jméno Funkštejn, tj. jiskřivec, kámen jiskřící, křemen.

Obec vznikla v podhradí. K Funkštejnu dlouho patřilo území, na němž později vznikly obce Březová, Kolová a Pila.

V roce 1713 je psán již Funkštejn bez Pily, Kolové a Březové, které se staly samostatnými obcemi. “V katastru je udáno, že řeč je německá, pozemky leží v kopcích, jsou srázné, písečné, kamenité nebo močálovité”.

K 31. 12. 1900 bylo ve Funkštejně 37 domů a 273 obyvatel, z toho 269 obyvatel se hlásilo k německé národnosti. V květnu 1939 zde žilo 255 obyvatel německé národnosti.

Škola ve Funkštejně byla postavena v roce1857 a sloužila do roku 1945. Stojí dodnes jako rodinný dům č. p.14.

Pod Zámeckým vrchem vysokým 624 m postavil koncem 19. stol. Josef Löwi “Zámeček” jako letní sídlo a kavárnu a nazval ji Meczery – Höhe (Meczeriho výšina).

Po roce 1945 přejmenovali obec na Háje.

Kolová
Byla dlouho samotou k Funkštejnu. První zmínka o ní je z roku 1622. Ze starých záznamů se dovídáme, že půda v místech nynější Kolové byla dlouho pokryta lesy. Vrchnostenští uhlíři v nich pálili své milíře k výrobě dřevěného uhlí. Na pasece vzniklé vymýcením lesa si postavili několik svých chalup. Pro tuto samotu se ujalo jméno Kohlhau, tj „uhlířská paseka“.

V roce 1654 zde byl jeden chalupník, v roce 1713 přibyli další tři. V tomto roce je již Kolová jmenována samostatnou obcí s vlastním rychtářem. V roce 1848 byla Kolová krátce spojena s Pilou, a to až do roku 1873, kdy se stala opět samostatnou. V roce 1900 zde bylo 103 domů, 727 obyvatel německé národnosti a jeden Čech.

Po česku se obci říkalo Kohlava a od roku 1923 Kolová.

Památky a zajímavosti

Kolovská kaplička
Mezi významné stavby doložené archivními zápisy patří zejména Kolovská kaplička. Tuto stavbičku postavil na svém pozemku zbožný občan Kolové pan Neuerer v roce 1873. V roce 1930 byla kaplička přestavěna, opravena a rozšířena a byl rovněž obnoven oltář s obrazem svaté Anny, patronky obce. Od tohoto roku zde byla na sv. Annu sloužena mše a konaly se poutě. O tři roky později byla do kapličky instalována miniaturní křížová cesta.

Po druhé světové válce a odsunu německého obyvatelstva kaplička postupně chátrala. Až v 90. letech minulého století ji začala obec opravovat. V říjnu roku 2005 byla kaplička znovu vysvěcena. Při této příležitosti byl vysvěcen také prapor obce.

Budova školy
byla postavena v roce 1863 a slouží svému účelu dodnes.

Památník obětem válek
Ve středu obce je památník padlým při osvobozování ve dnech 5. až 9. května 1945. Památník padlým v I. světové válce (před obecním úřadem) byl v pozdějších letech předělán na památník obětem válek a násilí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.kolova-haje.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA