Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bordovice

Obec Bordovice se nachází podél břehů Lichnovského potoka (390 až 425 m n.m.) v délce asi 2 km od jihozápadu k severovýchodu.

Údolí je sevřeno vysokými svahy, které na severozápadu dosahují vrcholem „Na Peklech“ 608 m n. m., na jihovýchodě Velkým Javorníkem 918 m n. m.

Obec patří do chráněné krajinné oblasti Beskydy. Oblast patří do přírodního parku Podbeskydská pahorkatina. Jedná se o území kopcovité až hornaté krajiny, která jsou předělena údolím Frenštátské brázdy.

Historie

Vznik obce Bordovice nelze jednoznačně určit a její vznik je předpokládán ve 13. století našeho letopočtu. Obecně převládá domněnka, že obec vznikla na pozemcích po vyklučení lesa na Hukvaldském panství. Svolení k výstavbě měl dostat jistý Burda, od jehož jména se patrně odvozuje název obce.

Poprvé se obec připomíná v r. 1396. Osud obce je úzce spjat s Hukvaldským panstvím. V roce 1565 byl vojvodou Matyáš Krpec z Kozlovic, potvrzen od biskupa Stanislava pavlovského r. 1581. Po něm byl vojvodou Matěj a po něm František Žáček.

V té době se stavěly domy dřevěné, které se sroubily z neotesaných klád. Klády se mezi sebou mechovaly. V místě pece se stavěla zeď z kamene a nebo nepálených cihel. Okna byla malá, dveře jednoduché a zavíraly se na petlici. Síň byla dost široká. Vcházelo se z ní do chléva a maštale. Ve světnici byla vysoká pekařská pec utlučená z hlíny. Otvor pece směřoval do světnice a pec sloužila jako ohniště. Nad ohništěm byl komín. Stěny byly pomazány hlínou a ozdobeny na skle malovanými obrázky. Podlahy nebyly. Chodilo se po utlučené zemi, která se musela často rovnat.

Dne 5. září 1567 byla městu Příboru potvrzena výsada, že od něj několik vesnic včetně Bordovic bude odebírat pivo. Bordovice byly již větší obcí, která měla svůj šenk.

V této době jsou zmínky o výrobě železa v obci. V roce 1568 byl koupen železný hamr vladykou Kašparem Bočkem. Hamr stál v místě kovárny p. Bumbaly.

Olomoucký biskup Stanislav Pavlovský osvobodil 28. srpna 1584 obce Bordovice a Lichnov od povinnosti dodávat na Hukvaldy každoročně jednoho vola a má zato každoročně platit 7,5 zl. do hukvaldského důchodu.

V roce 1624 vpadli do zdejší krajiny Kozáci (válečný lid z Polska). Tito kozáci ve zdejší krajině páchali nejhroznější ukrutnosti. Mnohé vesnice vypálili. Lid utíkal z domů a ukrýval se po lesích.

V roce 1644, kdy do kraje vpadli Švédové byl v Bordovicích zabit vysoký Švédský důstojník a také potom pochován. Za to údajně obec dostala mýto. Později však toto mýto bylo odebráno Frenštátem.
Dne 21. února 1713 byla obec osvobozena od placení mýta z obilných fůr. Bordovice měly tedy právoplatné mýto.

Roku 1747 Marie Terezie potvrzuje Městečku Frenštátu privilegie biskupy propůjčené, a tím zároveň vyplývající výhody pro obec Bordovice.

Do roku 1785 byly Lichnov a Bordovice přifařeny k Frenštátu a až v roce 1785 byl Lichnov oddělen a k němu byly přifařeny Bordovice. Lichnov měl již dříve na místě nynějšího hřbitova dřevěný kostelík, kde se odbývaly bohoslužby, než byl postaven nynější kostel. Občané Bordovic vykonávali bohoslužby v dřevěné zvonici. Děti z Bordovic chodily do školy v Lichnově. Vyučovalo se v pastoušce, která stála na místě obecního hostince. V roce 1804 obec na tom místě pozastavila zděnou školu, ze které se po výstavbě nynější školy zřídil obecní hostinec.

V roce 1866 byla pruská válka. Pruské vojsko bylo téměř všude. Lid se schovával v lesích. Byla neúroda, rozšířily se nemoci např. cholera. V obci několik lidí na choleru zemřelo.

V roce 1871 odešlo mnoho rodin do Ameriky (Texasu). V téže roce byla zřízena komise pro obhlédnutí místa pro školu, ale ze stavby sešlo.

V roce 1877 byla dostavěna zděná kaple a v roce 1894 byla vysvěcena, ale první bohoslužby zde byly konány až v roce 1925.

V roce 1886 začali chodit muži i ženy dolovat do vápencových lomů ve Štramberku. V tomto roce se začala budovat dráha přes Bordovice. Byla dostavěna v roce 1887. Později byla postavena dráha z Veřovic do Štramberku.

Turistické zajímavosti
Dle vyjádření Památkového ústavu v Ostravě se v obci nachází pouze jedna nemovitá kulturní památka:

Roubený dům (zapsán pod č. r. 8 - 1536) na parcele č. 47 k. ú. Bordovice
Jedná se o volně stojící, přízemní, dřevěnou, roubenou stavbu se sedlovou střechou, opatřenou svisle bedněnými štíty s jedním větracím otvorem a podlomením. Objekt o 1x 3 osách je orientován okapovou stranou k cestě. Okna s orámováním jsou členěna na 2 x 3 tabulky. V ose okapové strany se nachází vstup do napříč položené síně, z níž je přístupná zadní světnice, ke které přiléhá stodůlka. K objektu se původně v pravém úhlu připojovala kůlna, po rekonstrukci objektu v 2. polovině 80. let již nebyla obnovená. V domě z první poloviny 19. století se narodil partyzán Josef Drozd, který byl roku 1943 popraven v Lískovci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bordovice.cz/index.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA