Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mořkov

Obec Mořkov je podhorská vesnice nacházející se v západním podbeskydí v nadmořské výšce 357 m. Začátky obce spadají do konce 13. století, a tím se řadí k nejstarším, ale i největším obcím novojičínského okresu.

Turistické zajímavosti


Kostel svatého Jiří
První zmínka o něm pochází 1587, do dnešní podoby byl kostel přestavěn v roce 1878.

Budova první školy z roku 1844
Soukromá evangelická škola, postavená v roce 1894 - 1895.

Památník obětem umučeným v koncentračních táborech

Pomník padlým za první světové války

Historie
Historickým základem vzniku obce se stala lokalita "Muritz", udělená v roce 1274 olomouckým biskupem Brunem, manovi Mravíkovi lénem. V dalších letech pak sdílí obec osudy panství štramberského, patřícího pánům z Kravař. Na jejich listině se v roce 1411 poprvé objevuje název Morcov. V 16. století je zaznamenán v obci svobodný dvůr, z něhož pocházel rytíř Jan Jeřábek z Mořkova a znak Jeřábků se zachoval v kapličce na ulici U kaple. Panství štramberské bylo vystřídáno panstvím novojičínským.

K nejstarším budovám v obci patří kostel sv. Jiří, o němž je první zmínka z roku 1587. Hlavní oltář z roku 1667 byl obnoven v roce 1833. Do dnešní podoby byl kostel přestavěn v roce 1878.
Jižně od kostela stojí budova první školy z roku 1844, původní přízemní jednotřídka, která byla v roce 1879 zvýšena o jedno patro a stala se z ní dvoutřídní škola. V současné době slouží jako zdravotní středisko obvodního, dětského, zubního lékaře, rehabilitační středisko, fotoateliér a provozovna opravy hodin.

Po levé straně silnice ve směru na Hodslavice byla v letech 1894 - 95 postavena soukromá evangelická škola, která v současné době slouží jako evangelická modlitebna. V roce 1910 byla postavena nová, původně pětitřídní škola, která byla v roce 1967 - 8 rozšířena o dva pavilony tříd a speciálních učeben, školní jídelnu, družinu a tělocvičnu.

U školy je památník připomínající osvobození obce RA a u evangelické modlitebny památník obětem umučeným v koncentračních táborech za fašistické okupace. Pomník padlým v první světové válce je umístěn nad hřbitovem.

Současnost

Obchodní služby jsou nabízeny v nákupním středisku a dalších prodejnách potravin a řeznictví, restaurační služby nabízí restaurace Společenský dům, Orlovna, bistro U ogara, penzion Šimonka spolu s ubytováním, Podhorská chalupa na koupališti s autocampingem, motoristům nabízí své služby čerpací stanice Holc.

Možnost kulturního vyžití je ve Společenském domě a v přírodním amfiteátru na koupališti. Pro sportovní vyžití je mimo areál koupaliště možnost využití ploch na zdejším sportovním stadionu.

Po roce 1989 se i v Mořkově začalo rozvíjet soukromé podnikání. K nejvýznamnějším patří Fa KON-KYS - výroba a potisk autoplachet, Kladexa - prodej zvedacích zařízení, A. P. S., Bola - zámečnictví a repase jízdních kol, Pila Kyselý a celá řada dalších podnikatelských subjektů.

Z institucí je na území obce mimo obecního úřadu ještě pošta, knihovna, základní a mateřská škola.

Obec má výhodnou polohu pro pěší turistiku. Z obce vede žlutě značená turistická cesta do sedla pod Krátkou, odkud můžeme pokračovat dále po žluté do Zubří nebo využít červeně značenou cestu po hřebenech Krátké, Dlouhé na chatu Velký Javorník.

Opačným směrem po hřebenech Hundorfu, Huštýnu a Trojačce směrem na Valašské Meziříčí. Po cestě nás kromě krásných výhledů do okolí zaujme i nedávno vyhlášená přírodní rezervace Huštýn a již známější přírodní rezervace Trojačka.

Další z cest se nabízí po zelené značce přes Huštýn do Zašové. Po cestě se můžeme občerstvit vodou z upravených Jančových studánek pod Huštýnem.

Obec svou možností ubytování a stravování nabízí i možnosti autoturistiky pro oblast západního Pobeskydí a využití kulturních a přírodních zajímavostí v okolí. Přes obec vede cyklotrasa Valašsko s možností napojení na další trasy.

Z akcí, které přesahují zájem regionu je znám turistický pochod "Okolo Mořkova", který se koná vždy začátkem května a z kulturních akcí humoriáda O mořkovský koláč, za účasti předních umělců. Akce jsou navštěvovány občany z širokého okolí.

Příjezd do obce je po státní silnici II/483 od Hodslavic a Frenštátu p./R a dále po železniční trati Ostrava - Kojetín, která probíhá jižním okrajem obce.

Čerpáno z oiciálních stránek obce http://www.obec-morkov.cz/index.php?nid=1112&lid=CZ&oid=97919, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA