Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Frenštát pod Radhoštěm

Historie
První zmínka se datuje kolem r. 1300. V 18. století se město proslavilo výrobou jemného plátna. Město má historické centrum, dva kostely, řadu cenných výtvarných děl, krytý bazén, aquapark, sportovní halu, jízdárnu.

Podle Jaroslava Bakaly město založil Jindřich z Huckeswagenů, doložený jako pán na Šostýně od roku 1293. Ten prý dal městu jméno po svém otci Frankovi.

Jisté je, že v 17. až 19. století je již město významným střediskem tkalcovské výroby a že v letech 1734 - 38 se po dlouhých sporech s vrchností osamostatnili frenštátští pasekáři a založili obec Trojanovice.

Památky

Ve Frenštátě je mnoho staveb, které stojí za pozornost návštěvníků. Jsou jimi především oba kostely, farní sv. Martina i kostel sv. Jana Křtitele. Pozoruhodná je sušárna ovoce podle projektu Dušana Jurkoviče na Papratné či zvonice J. Štefka na Kopané. K významným památkám patří kašna se sochou Neptuna, kterému však každý starší Frenštátčan říká Jonáš, sloup Panny Marie z roku 1686, barokní sochy Jana Nepomuckého i sv. Floriana z let 1719 a 1773. Nádherné jsou i sochy frenštátského rodáka Albína Poláška Zápas dobra se zlem, či Muž tvořící svůj osud v Horní ulici.

Slavní rodáci

K historii města však nepatří jen památné objekty a přírodní zvláštnosti a zajímavosti. Ve městě žijí lidé a každý z nich v něm zanechal svou stopu. Jsou však rodáci, kteří svým významem rozsah města překročili. Jmenujme například básníka a spisovatele Josefa Kaluse, sochaře Albína Poláška, hudebního skladatele Jana Nepomuka Poláška, básníka, dramatika a publicistu Františka Horečku, či žurnalistu a politika Záviše Kalandru, který se stal obětí komunistických represí. Ze sportovců můžeme jmenovat alespoň olympijského vítěze Jiřího Rašku či mistra světa Jiřího Parmu.

Turistické zajímavosti

Město Frenštát pod Radhoštěm ochraňují již od 13. století horalské paže Moravskoslezských Beskyd, kterým od pradávna kraluje na památné hoře Radhošť mocný Radegast. Obklopen dřevěnými poustevnami, stráží na hřebeni Cyrilometodějskou kapli, útulny Maměnku, Libušín, Šumnou, blízké Horečky, Velký Javorník, Smrk, Ondřejník a především Frenštát pod Radhoštěm.

Město, které svým pohádkovým náměstím lemovaným starobylými domy, novorenesanční radnicí, kamennou kašnou se sochou Neptuna, musí svou malebností okouzlit každého návštěvníka. Jeho kolorit dotváří štíhlé siluety věží kostelů sv. Jana Křtitele a sv. Martina, jenž společně s radnicí ozařují noční Frenštát. Na každém kroku vydává město svědectví o bohatosti kulturního a uměleckého života.

Sochy jeho rodáka Albína Poláška zdobí nejen Pustevny, ale také okolní parky. Jeho sousoší Pravěký zápas, znázorňující boj Slovana s germánským vlkem, stráží vchod do budovy frenštátského muzea. Ta v tomto roce prochází rozsáhlou rekonstrukcí, v jejímž závěru zde bude otevřeno osm expozic zaměřených na vystěhovalectví, tkalcovskou výrobu, turistiku, lyžařský sport a historii samotného Frenštátu až do období II. sv. války. Turisté si také mohou prohlédnout Frenštát pod R. a jeho okolí z radniční věže, která je společně s originály soch Albína Poláška, Karla Vašuta a Jana Knebla součástí vyhlídkové trasy.

Partonem města je svatý Martin, který každoročně v listopadu přijíždí na bílém koni. Na území města stojí na počest patrona kostel sv. Martina. Nachází se zde také kostel sv. Jana Křtitele, na Horečkách je Lurdská kaple sv. Marie.

Kronika města

Kroniku města vede paní Miluše Malantová (Městská knihovna ve Frenštátě p. R.). O životě města v roce 2004 se můžete dočíst v odkazech obyvatelstvo, zdravotnictví, samospráva, rekreace, průmysl, podnikání, proměny obce, kultura, školství, sport.

Měšťanské domy
Mezi významné měšťanské domy Frenštátu patří budova muzea (bývalá chlapecká škola, druhá česká škola na Moravě) a budova novorenesanční radnice postavená v letech 1889-91.

Náměstí
Centru města dominuje náměstí s kašnou a novoromantická budova radnice. V létě se na náměstí koná spousta akcí jako například hudební festival Setkání cimbálových muzik Valašského království, Gulášové slavnosti a Frenštátské slavnosti.

Pomníky a památníky
Na počest významných občanů jsou na území města nainstalovány pamětní desky (A. Poláška, B. Bartoše, J. Rašky, K. Kálala, MUDr. J. Jandy). Dalšími památnými místy jsou Pamětní deska obětí II. světové války, Pomník na paměť dělnických bojů a Pomník osvobození.

Sochy a sousoší
Mezi významná sochařská díla Frenštátu patří plastiky čechoameričana, frenštátského rodáka Albína Poláška. Nejznámějším dílem je socha pohanského boha Radegasta a sousoší Cyrila a Metoděje.

Technické památky
K technickým památkám města patří budova bývalé textilní továrny z r. 1911 stavitele ing. V. Křenka a sušárna ovoce postavená podle návrhu architekta D. Jurkoviče v roce 1899.

Na území Frenštátska rostou významné památné stromy. Tyto stromy jsou chráněny podle § 46 zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb. Důvodem vyhlášení ochrany bylo zjištění, že jde o vitální jedince vysokého věku.

Národní přírodní rezervace na Frenštátsku
Katastrální území Národní přírodní rezervace Radhošť tvoří Trojanovice, okres Nový Jičín. Území bylo vyhlášeno v r. 1955, r. 1989 přehlášeno na NPR. Tvoří je velmi prudký podhřebenový severní svah kolem vrcholu Radhostě (1 129 m) až po rozsochu Mjaší.

Přírodní památky na Frenštátsku
Posláním přírodní památky je ochrana cenného geomorfologického útvaru, kterým je rozsáhlý výchoz pískovcových godulských vrstev, značně rozrušený erozní činností. Předmětem ochrany je i fragment lesního porostu přirozeného charakteru.

Přírodní rezervace na Frenštátsku
Posláním rezervace je ochrana cenného lesního porostu s přirozenou dřevinnou skladbou typickou pro západokarpatskou oblast na svazích horského hřebene Nořící s bohatým zastoupením lesních typů a zajištění lesního společenstva.

Sportovní vyžití

Tradici ve Frenštátě p. R. mají především zimní sporty, skoky na lyžích a lyžování. Kdo by neznal jména zdejších rodáků, Jiřího Rašky, Jiřího Parmy, Jaroslava Sakaly, či Jakuba Jandy, jejichž první skoky se uskutečnily právě na frenštátském můstku. Ten byl v roce 2004 rekonstruován a v dnešní době můstek K 95 m splňuje přísné mezinárodní normy.

Vedle můstku s lanovou dráhou na Horečky se město pyšní moderním aquaparkem, se kterým sousedí stylový autokemp. Návštěvníci města mohou využít tenisové kurty, squashové centrum, či bowlingovou halu. Renovací bývalých kasáren vznikla vedle dalších objektů, také moderní městská sportovní hala, kterou navštěvují jak místní, tak turisté.

Vedle několika školních hřišť, tělocvičen, Sokolovny a Orlovny se ve Frenštátě nachází tři fotbalová hřiště, krytý bazén s letním venkovním provozem, či jezdecký areál Na Nivách, kde se pravidelně pořádají mezinárodní závody. Velice dobrých výsledků dosahuje místní voltižní tým.

Město je také rájem turistů a cykloturistů. Již v roce 1884 zde byl založen první turistický spolek Pohorská jednota Radhošť. Ráz okolní krajiny přímo vybízí k turistickým výletům a to nejen na Pustevny, Kněhyni, Martiňák, ale také na Velký Javorník, na jehož vrcholu se nachází Chata PJR.

Nádherná příroda v okolí města láká nejen k turistice, ale také k jízdě na horském kole nebo paraglaidingu. Ve Frenštátě mají své místo i míčové sporty. Výborných výsledků dosahují zejména volejbalistky. V centru města se nachází fit centrum a poblíž je také zimní stadion, který se chystá na rozsáhlou rekonstrukci.

Za deset minut jízdy autem jste v ráji lyžařů - na Pustevnách. Vedle deseti upravených sjezdovek a osmi běžeckých tratí si v horském lanovém parku Tarzanie můžete vyzkoušet, jak jste na tom s fyzičkou. Čeká tu na vás 421 metrů dlouhá trasa z lanových překážek, zavěšených na stromech ve výšce 4 - 7 m nad zemí.

Aquapark Frenštát pod Radhoštěm
Aquapark Frenštát pod Radhoštěm se nachází u hlavní silnice na výjezdu z města směrem na Kopřivnici a na Nový Jičín v lokalitě zvané "Šibenky". Jedná se o víceúčelový a plavecký bazén s mnoha moderními vodními atrakcemi.

Autokempink
Areál je v těsné blízkosti frenštátského Aquaparku! Disponuje 15-ti 4lůžkovými chatkami, z toho 2 jsou pro paraplegiky (vozíčkáře).

Festival Fórum 2007 - Frenštát p. R.
Fórum je třídenní multikulturní recesistický festival pro širokou veřejnost. Festival pořádáme již 5 let. Letošní 6. ročník, který proběhne 10. až 12. srpna, bude ve znamení Valašských her a přirozeně navazuje na veleúspěšný ročník pátý.

Klub Českých turistů
Klub českých turistů byl založen v roce 1888. V současné době organizuje stovky akcí ve všech turistických odvětvích: pěší, cyklo, lyžařské, vodní, moto, speleo i turistice rodinné.

Lanovky
Cestovat lanovou dráhou můžete z Frenštátu do Trojanovic - Horečky a zpět a z Ráztoky na Pustevny a zpět.

Naučné stezky na Frenštátsku
Turisty velmi oblíbená je naučná stezka "Radegast". Hlavní část této naučné stezky je vedena po červené turistické značce (Pustevny, Čertův mlýn, Kněhyně, či Pustevny, Radegast, Radhošť).

Folklorní festivaly ve Frenštátu pod Radhoštěm
Festival domácích i zahraničních hudeb s valašskou kulturou Karpatského oblouku, který má za cíl seznámit veřejnost s bohatými tradicemi lidové kultury, rozvoj kvality, uměleckého rozvoje a odborného růstu lidových muzik.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.frenstat.infomorava.cz/tema/tema.phtml?id=285&lng=&menu, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA