Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Spálov

Historie
O území dnešního Spálovska se děje první písemná nepřímá historická zmínka v latinské darovací listině z roku 1169, týkající se hranic a rozsahu území hranického újezdu, který sahal od potoka Žabníku (západně od Drahotuš) až po potok Odru. Listina je však podvržená a asi o půl století mladší, takže zachycuje stav zhruba k počátku 13. století.

Na konci 14. století byl Spálov součástí potštátského panství. Kolem roku 1560 zde vznikla farní škola. 8. Listopadu 1620 je datace bitvy na Bílé hoře u Prahy, které se zúčastnila na straně stavovské Kristina z Rog, na vítězné straně císařské pozdější majitel statku Spálov plukovník Johann Gottfied Breiner. Spálovký zámek (tehdy tvrz), kostel i dědina byly vydrancovány Poláky, kteří táhli na pomoc císařskému vojsku.

Na mapě nakreslené J. A. Komenským v roce 1627 je Spálov (Span) označen jako farní obec s tvrzí (zámkem). Roku 1650 připadla polovina spálovského panství ženskému klášteru Nebeská brána ve Vídni. Jeden z prvních zděných selských gruntů byl ve Spálově postaven roku 1790, do té doby byly všechny grunty dřevěné.

V roce 1948 byly ve Spálově již jen 4 dřevěné grunty. Roku 1827 byla postavena na návsi nová škola, která později sloužila jako obecní dům a její kůlna za obecní šatlavu. Později byla v budově zřízena obecní knihovna a po postavení poschodí a opravě je v budově zdravotní středisko.

Dne 21. listopadu 1832 byl Spálov povýšen na městečko (trhový městys) s právem dvou výročních a dobytčích trhů. V roce 1869 byla ve Spálově zřízena a otevřena s. k. pošta. Začátkem 20. století se ve Spálově objevují pokusy zakoupit pozemek pro stavbu německé školy. 28. října 1918, kdy byl vyhlášen samostatný československý stát, musela obec bojovat proti úsilí okolních Němců připojit Spálovsko k Sudetenlandu, k Altvaterlandu.

Důležitým obdobím v rozvoji obce byl přelom 20. a 30. let 20. století, kdy byla zahájena soukromá autobusová doprava osob na trati Spálov - Jindřichov - Hranice, postavena parní pila Ladislav Demel a spol. a zahájena stavba kolonie dělnických domků na Tomanovsku. 10. října 1938 byl Spálov obsazen německým vojskem, odtržen od Moravy a připojen k Sudetenlandu (k Sudetám).

Turistické zajímavosti
- Farní kostel sv. Jakuba Většího, Spálov
- Hřbitov Spálov [Hřbitov], Spálov
- Kamenný kříž - Spálovský mlýn, Spálov
- Kamenný kříž na cestě od hřbitova, Spálov
- Kamenný kříž na rozcestí, Spálov
- Pomník padlých v první světové válce, Spálov (Spálov)
- Pomník selských rebelů, Spálov
- Socha Panny Mariena hrázi rybníka, Spálov
- Socha sv. Jana Nepomuckého, Spálov
- Socha sv. Jana Nepomuckého, Spálov
- Častochovské kamenné moře, Spálov
- park, Spálov
- Petrova skála, Spálov
- Přírodní rezervace "Královec", Spálov
- Památný javor - chráněný strom, Spálov

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.spalov.cz/encyklopedie/seznam.phtml?typ=1,65,188,206,279&id_obce=18565&lng, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA