Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Studénka

Město Studénka je dnes nejmladším městem okresu Nový Jičín, ležícím v rovinaté oblasti severního vyústění Moravské Brány, přibližně 20 km jihozápadně od Ostravy a 20 km severovýchodně od Nového Jičína. Skládá se ze  tří  částí  Studénky, Butovic a Nové Horky a nejbližšími okolními obcemi jsou Albrechtičky, Pustějov, Velké Albrechtice a Bartošovice. Město vzniklo v roce 1959 spojením obcí Butovice  a Studénka, obec Nová Horka byla k městu připojena v roce 1975.

Studénka leží v chráněné krajinné oblasti Poodří a je obklopena rybníky a loukami se zbytky lužních lesů. Katastrem obce protéká řeka Odra s přirozenými meandry a tvoří krásné přírodní okolí s jedinečnou flórou a faunou. V roce 1970 byla v blízkosti Studénky zřízena přírodní rezervace „Kotvice“.

Studénka nemá přirozené historické centrum, ale téměř polovina obyvatel bydlí v sídlišti, navazujícím na bývalé Butovice, kde je i správní centrum města. Název Studénka je zřejmě odvozen z lašského pojmenování studně nebo studánky.

První dochované dokumenty o osídlení obcí jsou již ze 14. století. V období svého vzniku byla obě sídla česká, ale po období tzv. velké kolonizace se začíná v Butovicích projevovat převaha německých osadníků. Významným datem v dějinách obou obcí byl 12. prosinec 1900, kdy byla do firemního rejstříku zapsána akciová společnost  pod názvem „Staudinger  Waggonfabrik A. G.“ (Studénská továrna na vagóny). Bohatá historie podniku od počátku do konce je zdokumentována ve Vagonářském muzeu v Novém zámku ve Studénce.

Ze Studénky pocházel a jejím nejslavnějším rodákem byl pražský arcibiskup a kardinál František Tomášek  (1899 – 1992).  V roce 1990 byl F. k. Tomášek  jmenován  čestným  občanem  Studénky a roku 1993 byla na škole, kde se  narodil, odhalena pamětní deska. K dalším významným rodákům patří projektant a stavitel Matyáš Reinscher a vlastenecký kněz Jan Böhm.

K chráněným kulturním památkám ve Studénce patří budovy Starého a Nového zámku. Dnešní Starý zámek byl vybudován v renesančním slohu roku 1567 pány z Fulštejna namísto původní gotické tvrze, která je doložena již v 15. století. V letech 1749 – 1750 dal Josef Kryštof Ondřej Řemplinský z Berečka postavit novou barokní budovu tzv. Nový zámek. V letech 1860 – 1863 byla Gebhardem III. Leberechtem Blücherem provedena jeho celková přestavba.

Původní jednopatrová budova byla rozšířena o přístavbu, tedy o věž a vížku s točitým schodištěm. Mramorové schody hlavního schodiště byly dovezeny z Velkých Kunčic u Glucholazů, litinové zábradlí vyrobila železárna v Blansku. Kolem zámku byl zřízen park, do kterého byly vysázeny mnohé zajímavé cizokrajné dřeviny. Po první světové válce se v zámku nacházela obchodní škola legionářů, poté učebny měšťanské školy a ve zbývající části zámku obecní byty. V roce 1936 odkoupila od knížete Blüchera zámek včetně parku obec Studénka. Barokní budova Nového zámku je v současnosti využívána ke kulturním a komerčním účelům. Nachází se zde stylová obřadní síň, knihovna, učebna základní umělecké školy, Vagonářské muzeum, klubovna Českého svazu ochránců přírody.

K dalším kulturním památkám ve Studénce patří církevní památky a kostely. V Butovicích je to barokní kostel Všech svatých, který je chráněnou památkou s cennými oltářními obrazy malíře J. G. Frommela z let 1788 – 1789, ve Studénce pak kostel sv. Bartoloměje přestavěný v novogotickém stylu.  Z dalších památek jmenujme např. barokní zámek v Nové Horce, kapli sv. Anny, kamenný kříž, zámeckou bránu.

K aktivnímu využívání volného času ve městě přispívají četné kulturní a společenské akce. K jejich zajišťování město zřídilo příspěvkovou organizaci Městské kulturní středisko Studénka, které provozuje kino Tatra, dvě knihovny, Vagonářské muzeum a zabezpečuje natáčení reportáží pro kabelovou televizi. Raritou Studénky je jistě tamburašský soubor Brač Richarda Gelnara s více jak devadesátiletou tradicí.

Dobré podmínky pro sportovní vyžití občanů města nabízí areál letního  a zimního stadionu, především dětem a mládeži slouží dráha BMX. V horkých letních dnech láká k návštěvě městské koupaliště, které nabízí mnoho možností sportovního vyžití. V září 2004 bylo dokončeno Sportovní centrum Studénka, jehož součástí je krytý bazén o rozměrech 17 x 5 metrů, 2 bowlingové dráhy, sauna, vířivá vana, solárium a občerstvení. Ve městě se také nachází tenisové a badmintonové kurty, jezdecký areál, fitness centrum a další.

Milovníky přírody zaujme kouzlo krajiny Poodří připomínající anglický park, který je protkán četnými turistickými trasami a cyklotrasami. Nejcennější lokality Poodří zpřístupňuje veřejnosti naučná stezka Kotvice, jejíž úvodní zastavení vítají návštěvníky u Pasečného mostu ve Studénce a u mlýna v Nové Horce.

Město je zřizovatelem 1 mateřské školy, která má 5 odloučených pracovišť a 3 základních škol. Působí zde také základní umělecká škola, soukromá hudební škola a soukromá střední škola. Návštěvníci a občané města mohou vybírat z velkého množství restaurací, kaváren a hospůdek, ubytování nabízí hotel „Vagónka“a Sportovní centrum Studénka.

Studénka je rovněž důležitým dopravním uzlem na železniční trati Bohumín – Přerov. Budova nového železničního nádraží byla dokončena v r. 2003.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mesto-studenka.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA