Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jakubčovice nad Odrou

Obec má 698 obyvatel, rozlohu 338 ha, 314 m n. m., obcí protéká řeka Odra.

Historie

Její území pokrývaly v dávných dobách husté pralesy, plné hnijivých polomů, v nichž se ukrýval dravý rys, medvěd, vlk. Zlověstný pohled na nepřemožitelného divokého zubra, odradil každého osamělého osadníka. V nížinách, vysokým rákosím obrostlé nezdravé močály, lákaly hejna vodního ptactva.

Zde v místech vojensky nejdůležitějších, na odvěké "Jantarové" cestě z jihu na sever Evropy založili válečníci avarští, kteří vpadli již v 6. století do tohoto kraje, své horské hnízdo, vojenský opevněný tábor. Po čase se odstěhovali jejich nedobrovolní slovanští pomocníci a zakládali se svými ženami a dětmi svá sídla v okolí tohoto "hrynku" avarského, tábořiště, které se nacházelo na kopci "Chrastavec" (562 m), označeného na mapách speciálkách názvem "Hirnik".

V údolí na řece Odře vzniká takto na území od dnešních Heřmánek až po Odry - město Vyhnanov. Již v 12. století je o něm zmínka. Dále v roce 1234 Přemysl, markrabě moravský, syn královny Konstancie, vdovy po Přemyslu Otakarovi I., potvrzují založení kláštera v Tišnově a darování města Vyhnanova se vším příslušenstvím. Tak v potvrzení krále Václava z roku 1238 je uvedeno město Vyhnanov. Avšak toto město bylo již v létech 1241 (Avary) a v roce 1253 (Kumány) vypáleno a zničeno.

Nové město Odry ze zámkem pánů ze Šternberka bylo pak postaveno na pravém břehu řeky Odry. Město i kraj bylo původně české.

Prvními německými přistěhovaleckými osadníky (kolonisty) byli němečtí kovkopové, kteří byli panstvem přivoláni, aby dobývali a hledali vzácné nerosty. Pak přicházeli řemeslníci a obchodníci. Hlavní kolonizace nastává ve 12. až 14. století. Přistěhovalci byli pány podporováni, udělováním různých výsad. Český živel byl postupně vytlačován.

V té době již existovala obec Jakubčovice. Patřila k panstí Oderskému. O jejím vzniku nebyly zjištěny žádné zápisy. V roce 1371 osvobodil Alfréd ze Šterberka na Odrách zdejší kraj od roboty. Ovšem s ustálením poměrů nastavá upevňování moci pánů, kteří opět začali zavádět robotu. Od povinných prací byl osvobozen pouze fojt, který byl současně místním starostou a soudcem. V 15 století se až sem rozšířily války husitské. Celé město Odry a okolí byly v držení husitských vojsk, v létech 1428-36 pod velením vojevůdce Puchaly.

V pověstech podle německých pramenů se o něm dovídáme,ž e byl řízný, že dobyl každou vesnici a že německé obyvatelstvo před ním prchalo do okolních lesů.

Obec Jogsdorf byla nově zřízena podle německého práva a založena nějakým Jakobem. První soudce v obci byl Nickel Tulendorfer (1550). V roce 1563 se setkáváme se "svobodným pánem" Mathesem Futschikem. "Gangen", zřejmě nějaké statky nebo majetek), patřily v roce 1650 Jakobu Schindlerovi, které prodala vdova v roce 1687 za 300 Tl. schl. svému synovi Stephanu Schindlerovi.

Turistické zajímavosti


Kaple
Postavená v roce 1854 patřila k usedlosti Schorsch (Schorschova kaple), kde se konaly a doposud konají pobožnosti a růžencové modlitby. Okolo konce 19. století se jakubčovičští velkosedláci nemohli dohodnout, ohledně stavby kostela, a tak obec zůstala bez kostela.

Jen k posouzení s minulostí - tato kaple ani doposud není vedena jako Sakrální stavba (kaple), nýbrž vedena v k. ú. Nový Jičín v zápisech jako hospodářská budova.

Zvonice
Dřevěná, postavená v 17. století, (v r. 1993 renovována) již v minulosti si zachovalala svůj význam pro polední a večerní zvonění a zůstala tak pro potomstvo zachována, jako jedinečné stavební dílo.

Pískovcový kříž - umístěný v areálu kamenolomu u bývalého Mizerového statku.

Pískovcový kříž - druhý je umístěn na návsi u kapličky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jakubcovice.zde.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA