Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šenov u Nového Jičína

Šenov u Nového Jičína, samostatná obec od r. 1994, se od svého založení koncem 13. století rozkládá na obou březích řeky Jičínky. Obec s téměř 2 tisíci obyvateli ztrácí svůj průmyslový charakter, získává novou tvář rozvojem drobných podnikatelských aktivit a služeb a výstavbou rodinných domků.

Dobré zázemí má ve školských zařízeních - mateřské školy, základní škola, obchodní akademie, odborné učiliště. Má vlastní sportovní zařízení (tenisové kurty, fotbalové a volejbalové hřiště, hřiště na plážový volejbal) a široké spektrum služeb. Nejstarší kulturní památkou je kostel sv. Martina z přelomu 13. a 14. století. K přednostem obce patří krásné přírodní okolí a bezprostřední blízkost historického města Nový Jičín.

Turistické zajímavosti

Farní kostel sv. Martina
Jednolodní orientovaný podélný v jádru gotický kostel s pravoúhlým závěrem presbyteria a hranolovou věží v ose průčelí, vybudovaný patrně na přelomu 13. a 14. století a v interiéru upravený kolem poloviny 18. století (presbyterium) a v roce 1811 (loď). Svou původní gotickou podobu si zachovala především čtyřpodlažní hranolová věž a sakristie. Hmotu věže člení kordonové římsy a pravoúhlá štěrbinová okna s kamenným ostěním, prostor zvonice osvětlují okna s půlkruhovými záklenky. Tříosá loď má hladkou fasádu, ve střední ose na epištolní straně je boční vchod s pravoúhlým kamenným portálem.

Presbyterium je šířkově i výškově odstupněné, při jeho evangelijní straně stojí podélná sakristie s pultovou střechou, při severní zdi sakristie je jednou odstupněný opěrný pilíř. Kostel má valbové střechy s pálenou krytinou, v hřebeni nad vítězným obloukem je sanktusník, věž je završena cibulovou bání s lucernou. Interiér: Loď je zaklenutá třemi poli placek na pasech podepřených přízedními pilíři s římsovými hlavicemi.

V západní části lodi je zděná kruchta s balustrovou poprsní. V kněžišti je valená klenba s výsečemi, prostor presbyteria je od lodi oddělen půlkruhovým vítězným obloukem. V podkroví nad presbyteriem se dochoval zbytek gotického lomeného vítězného oblouku a horní část rovného závěrového zdiva. Na evangelijní straně presbyteria je nízký lomený portálek ústící do sakristie zaklenuté lomenou valenou klenbou.

V presbyteriu jsou barokní fresky, jejichž autorem je s největší pravděpodobností olomoucký malíř Ignác Sadler, činný v 50. letech 18. století v nedalekém Fulneku. (Fresky byly podle literatury signované "Alois Sattler" a datované "1758", signatura byla po roce 1945 zničena. Již dříve však zřejmě při neodborném restaurátorském zásahu došlo ke zkomolení křestního jména autora.)

V podvěží kostela se dochoval gotický portál s vegetabilním dekorem. Ostění portálu je tvořeno třemi pruty, vybíhajícími z talířovitých patek nad sešikmenými sokly. V zóně hlavic jsou pruty přerušeny souvislým pásem se schematizovaným rostlinným dekorem s motivy vinných listů a dubových ratolestí a nad nimi dále pokračují do široké, mírně založené archivolty. Portál je rustikálním dílem místní provenience, tvarově odvozeným z naturalistické výzdoby kostelů z druhé poloviny 13. století.

Kaplička
V roce 1989 se v obci jednalo o záchranu kapličky na ulici Malostranská. Kaplička byla ve velmi špatném stavu. O její záchranu se vlastními silami i finančními prostředky postaral pan Vladimír Demeter se svojí rodinou.

Opravy byly dokončeny a kaplička byla slavnostně vysvěcena a zasvěcena Panně Marii v květnu roku 1991. V té době byly udělány i menší opravy kostela i hřbitova. Uskutečnila se i sbírka na nový věžní zvon a byla úspěšná.

Kříž ve směru na Bernartice nad Odrou

Památník obětem I. a II. světové války

Bylinná parní lázeň Bylinka

Finská sauna v Relaxačním centru Lazebník
Infrasauna, parní sauna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce  http://www.senovunovehojicina.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=8800, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA