Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čermná ve Slezsku

Historie
Obec Čermná byla založena za vlády Přemyslovců ve 14. století. V r. 1377 byla přidělena k panství Horního Vikštejna, v 16. stol. patřila panství v Melči a v 18. stol. vítkovskému panství. Dominantou je kostel sv. Markéty, postavený r. 1792 a obnovený v r. 1855. Před kostelem stojí socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1853.

Turistické zajímavosti

Břidlicová stezka
"Břidlicová stezka" na území obcí Budišov nad Budišovkou, Čemná ve Slezsku a Svatoňovice vychází z místního přírodního fenoménu, kterým je břidlice a s ní související historie těžby, specifické přírodní podmínky, nálezy zkamenělin aj. Bude rozšířenou expozicí v přírodě pro stávající Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou. Zpřístupněna bude pěším a cykloturistům různě náročnými okruhy s návazností na železniční zastávky. Ojedinělost stezky umocní zpřístupnění starého důlního díla "Woodboys" jakožto muzea v podzemí.

Stezka je vedena převážně po lesních a polních účelových komunikacích, po nefrekventovaných silnicích III. třídy (vyjímkou je 1,9 km dlouhý úsek silnice č. 442) a po místních komunikacích. Větvení trasy je navrženo tak, aby bylo vyhověno požadavkům vedení trasy. Celková délka stezky je 31,3 km. Stezku bude možno absolvovat alternativně po volitelných okruzích s různou časvou náročností. Lokality umístěné ve Vojenském prostoru Libavá jsou přístupné ve vymezeném čase.

1. Muzeum břidlice
Stálá expozice "Břidlice včera a dnes" mapuje historii i současnost nedoceněné regionální nerostné suroviny - jílové břidlice. K vidění jsou ojedinělé i zcela běžné exponáty, historické fotografie z nejstarších lomů na břidlici, mapy zatopených lomů, staré nářadí, výrobky z břidlice od střešní krytiny počínaje a galanterní uměleckou tvorbou konče. Zájemci si mohou ve vybudované štípárně zkusit naštípat břidlici nebo i vyrobit malou upomínku.

2. Lokalita "Woodboys"
Staré důlní dílo se nachází cca 2 000 m JV od Budišova nad Budišovkou, na pravém břehu říčky Budišovky, naproti činnému břidlicovému dolu Staré Oldřůvky, B.D.S.O. O těžbě jsou písemné záznamy. Podle stavu důlních děl a rozsahu těžební činnosti se domníváme, že těžba byla zahájena v 19. století. K zastavení dobývání pak zřejmě došlo okolo roku 1945. Záměrem je rekonstrukce starého důlního díla, vedoucí k umožnění jeho provozování jako "muzea v podzemí", sloužící k obeznámení s těžbou ložiska štípatelných jílových břidlic.

3. Lokalita Starooldřůvský mlýn
Kromě pozoruhodné geomorfologie - vrch Rozhledna, pravoúhlý meandr řeky Odry, kamenná žebroví, kamenná moře aj., je zde lokalizována štola "V zátočině" dlouhá cca 180 m, a důl "Willibaldzeche", otevřený již zřejmě za Václava II., pro těžbu Pb - Ag rud, dlouhý asi 1 000 m.

4. Lokalita Staré Oldřůvky - Na skalce
Vytěžené ložisko štípatelných jílových břidlic. Dvě staré hlubinné jámy. Nádherný výhled do okolí z haldy s možností nálezu zkamenělin. Vzdálenější jáma s pozůstatky důlních stavebních objektů slouží jako vodní zdroj pro Staré Oldřůvky - při zajištění vodního zdroje by bylo vhodné realizovat úpravy tak, aby byl zachován charakter stávajících zbytků kamenných zdí z břidlice a umožněno zpřístupnění tohoto místa veřejnosti.

5. Lokalita Pod Starými Oldřůvkami
V západním úbočí Starooldřůvského potoka dva štolové horizonty, délky do 100 m. Na haldách možnost nálezu zkamenělin.

6. Lokalita Nové Oldřůvky
Štola dlouhá cca 250 m, těžba štípatelných jílových břidlic. Uzavřena v roce 1993.

7. Lokalita Čermenský mlýn a Rodriguesův hrob
Dvě hlubinné jámy o hloubce tří pater po těžbě štípatelných jílových břidlic. Provozováno potápění. Na rozsáhlých haldách možnost nálezu zkamenělin. V údolí říčky Budišovky Rodriguesův hrob - důl pod úrovní vodoteče.

8. Lokalita Dřevěná štola a Žlutý květ
V údolí několik štol k těžbě štípatelných jílových břidlic. Dřevěná štola dlouhá cca 130 m, dvě komory. Žlutý květ dlouhý 35 m má charakter pouze průzkumného díla.

9. Lokalita Černý důl (Black Hill)
Nazývaná také jako tzv. Třípatrový důl. Úklonná jáma, sloužící v minulosti k těžbě štípatelných jílových břidlic. Dnes přírodní rezervace s hojným výskytem netopýrů.

Vybavenost stezky
Mimo samotného vyznačení stezky je nutno zrealizovat rovněž vybavenost zpřístupňující návštěvníkům zvolené téma přímo v terénu. Na stezce je navrženo:
•    13 zastavení, která jsou opatřena tématickými tabulemi,
•    4 informační zastavení s informacemi o Břidlicové stezce jako celku,
•    3 informační místa s tabulemi o obci, ve které se návštěvník právě nachází,
•    vybudování 5 odpočívkových míst
•    realizaci 3 lávek přes tok Budišovky
•    úpravu povrchu stávajících komunikací v celkové délce asi 1 km

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.cermnaveslezsku.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA