Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Těškovice

Naše obec leží ve Slezsku v jihovýchodní části Nízkého Jeseníku na území bývalého okresu Opava a asi 10 km od Bílovce. Katastr obce se rozkládá v nadmořské výšce 386 až 458 metrů (nejvyšším místem je Mečník / Mezník).

Z nejvyšších bodů je krásný výhled na hradbu Beskyd, průmyslovou Ostravu, lázně Klimkovice aj. Obec obklopují 2 údolí: Jamníku a Setiny. Těškovice mají 836 obyvatel a bohužel nedisponují žádnými významnějšími pamětihodnostmi.

Dominantu obce tvoří pseudogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1863, z dalších památných objektů lze jmenovat památníky obětem 1. a 2. světové války. Ke kvalitě života v obci přispívá 5třídní základní škola, mateřská škola, obchod se smíšeným zbožím, pohostinství, pro aktivní odpočinek víceúčelové hřiště s umělým povrchem a travnaté fotbalové hřiště.

Dopravu v obci zajišťují autobusové společnosti, které tudy vedou linky mezi Bílovcem a Opavou, Skřípovem a Ostravou aj. Turisté navštěvují Těškovice zejména pro okolní lesy, skýtající řadu krás pro pěší či cykloturisty, ale i houbaře a ostatní milovníky přírody. V údolí Setiny je ukryté rekreační středisko Dopravního podniku města Ostravy, které vzniklo na místě bývalého pionýrského tábora stejného podniku.

Historie
U většiny obcí na jihovýchodním Opavsku neexistují spolehlivé prameny o jejich vzniku. Tyto obce vstupují do historie poměrně pozdě, což způsobuje zejména fakt, že okolí tvořily husté lesy. Těškovice byly založeny klášterem Hradisko u Olomouce asi koncem 12. či začátkem 13. století. První písemná zmínka však pochází až z roku 1377.

Až do roku 1850 byla obec úzce spjata se sousedními Kyjovicemi, kde bylo sídlo panství, kam patřily ještě pusté vsi Výškovice a Žebrákov. S tímto panstvím měnily Těškovice často majitele. Roku 1430 je vlastnil Václav Falkl z Čochendorfu, jinak z Přívozu, dále připadly jeho synům Alexandru a Mikuláši, který je roku 1496 prodal bratřím Janu a Václavu z Fulštejna, čímž vsi připadly k bíloveckému panství. Ve skutečnosti však prodal jen vrchní právo, neboť za vlastníka se stále považoval klášter Hradisko. Ten Těškovice a řadu dalších vsí r. 1526 prodal Kryštofovi z Tvorkova.

V polovině 16. století se ve vlastnictví obce vystřídali opět Fulštejnové, Oderští z Lindeřova, Pražmové z Bílkova, chvíli také Eliška Rotemberková z Ketře a Václav Šeliha z Řachova. Po třicetileté válce v roce 1654 přešel statek Kyjovice a Těškovice po přeslici do rukou katolických Kalkreuterů. Od r. 1805 jej vlastnili Falkenhaimové z Glošku, z jejichž rukou přešel po přeslici na rod Stollbergů a v jejich rukou zůstalo někdejší kyjovické panství až do znárodnění v r. 1945.

Roku 1850 se staly Těškovice samostatnou obcí a až do r. 1896 byly součástí okresu Opava, v létech 1896 - 1960 pak součástí bývalého okresu Bílovec. Při územní reorganizaci v r. 1960 byla obec opět připojena k okresu Opava. V roce 1973 skončila samospráva obce, byl ustanoven společný národní výbor pro obce Pustá Polom, Těškovice, Kyjovice, Hlubočec se sídlem v Pusté Polomi a v r. 1979 byly tyto obce sloučeny pod jednu - Pustou Polom a vytvořeny místní části. Od r. 1990 je obec opět samostatná.

Turistické zajímavosti

Kostel
Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v roce 1863 pseudogotickém slohu. Stavebním materiálem byl kámen, původní střešní krytinou břidlice. Zakladatelem byl majitel panství v Kyjovicích hrabě Teodor Falkenheim, který přispěl na stavbu kostela materiálem a penězi. Místní občané obce přispěli ke stavbě kostela dobrovolnou prací a majitelé koní svými povozy. Do té doby měly Těškovice jen malou kapličku, která stála na pozemku usedlosti Rěžných č. 23.

Zakristie byla přistavena v roce 1903. Nedílnou součástí farního komplexu je i fara, která byla postavena v roce 1909-1910, v dnešní době rekonstruovaná.

Gotický hlavní oltář Nanebevzetí P. Marie pochází z kostela v Hrabyni a daroval je místní věřícím pan Jan Bohm, proslulý hrabyňský farář. Obraz na hlavním oltáři maloval akademický malíř z Olomouce pan. Hoš, rodák z Těškovic.

V roce 1906 dal zhotovit na své náklady kazatelnu pan Adolf Lazecký a 14 obrazů Křížové cesty, které zdobí boční stěny kostela, zakoupil pan Matouš Krayzel.

Boční oltář P. Marie Lurdské zhotovil v roce 1908 řezbář František Musil z Bílovce. Ve stejném roce byla instalována křtitelnice, kterou daroval místním věřícím pan Josef Řeháček.

Roku 1909 byla klenba v kostele opatřena novými dubovými trámy a byly zakoupeny nové varhany od kostelní jednoty v Mariánských Horách za 2.400 korun.

Malý zvon na věži pochází z roku 1864, byl ulit ve zvonařské dílně v Opavě firmou Františka Stankeho. Váha menšího zvonu činí 20kg, výška 26 cm. Na zvonu byly obrazy sv. Floriána a sv. Jana Křtitele.

Budova základní školy
Nachází se v centru obce vedle kostela, byla vystavěna v letech 1875 a 1876 za finanční pomoci hraběte Teodora Falkenhaima, zbytek stavby pak hradila obec z půjček. Budova slouží od této doby svému účelu téměř nepřerušovaně. Jen ke konci války zde byla zřízena noclehárna pro uprchlíky a lazaret. V letech 1948-51 a 1951-1980 zde sídlila také kromě obecné školy škola mateřská.

Za dobu své existence byla budova mnohokrát modernizována. Velkých změn doznala v 80. letech, kdy byla vyměněna okna, dveře, provedena instalace ústředního topení. V přízemí byly zbudovány nové šatny a vybavená tělocvična. Poslední změnu zaznamenala budova v roce 2002, kdy byl proveden nátěr fasády.

Budova mateřské školy
je umístěna v prostoru zahrady základní školy, vystavěna byla v letech 1977-80. V roce 1993 do ní byla přesunuta školní jídelna, v roce 2003 dostala novou fasádu.

Obecní úřad a hasičská zbrojnice
Obecní úřad byl do roku 1938 umístěn v bytě každého starosty. V letech 1940-41 byla provedena přístavba u domu č. 17 a sloužila jako obecní kancelář. Až v roce 1960 byla postavena jednopatrová budova, v níž byla a stále je umístěna v přízemí požární zbrojnice a v prvním patře obecní úřad se zasedací místností. V letech 1990-97 byla budova postupně modernizována - vybudováno elektrické vytápění, nová kancelář starosty, kuchyňka. V roce 2002 pak podobně jako u jiných staveb v obci byla budově natřena fasáda.

Kulturní dům
Budova dnešního kulturního domu byla v roce 1907 postavena jako obecní hostinec, od té doby však byla mnohokrát radikálně přestavěna:
- 1952-53 - stavba zděného jeviště
- 1964-65 - rekonstrukce sálu, stavba přísálí, sociálního zařízení, střechy
- 1971-72 - zbudování přední části KD a malého sálu a kuchyně v 1. poschodí
- 1985 - vodoinstalace, elekroinstalace, ústřední topení
- 1990 - zřízení vinárny

Dnes tedy poskytuje velký sál s jevištěm, malý sál, kuchyň a vinárnu pro konání nejrůznějších kulturních akcí, soukromých oslav, schůzí apod. Pod samotným kulturním domem je také umístěna moštárna pro potřeby zahrádkářů a posilovna, využívaná oddílem silového trojboje i ostatními občany.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.teskovice.cz/index.php, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA