Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Moravice

Historie
První písemný doklad z roku 1283 se zmiňuje o prvním majiteli obce vladykovi Jaroslavovi z Moravice. Za jeho časů a za časů jeho potomků se obec Moravice značně rozrůstala, bohatla a to zejména za doby panování nejvýznamnějšího člena jejího rodu šlechtice Budivoje. Ten v roce 1461 přikupuje k moravickému panství od knížete Opavského Arnošta panství Vokštejn spolu s Vikštejnským hradem. Od této chvíle se nazýval pán z Moravice a Viikštejna.

Budivoj však krátce na to upadl v nemilost u českého krále Jiřího z Poděbrad tím, že jej odmítl uznat českým králem. Proto byl v roce 1464 dán jako odbojník do klatby a odsouzen ke ztrátě hrdla a majetku.

Hrad Vikštejn byl v té době velice pevný a těžce dobyvatelný, avšak Budivoj věděl, že vojsku Jiřího z Poděbrad nebude schopen dlouho odolávat a tak si zachránil holý život útěkem do Polska.

Tím došlo k rozdělení tak krátkého moravicko-vikštejnského panství. Z tohoto období pochází pravděpodobně pečetní znamení Moravice s vyobrazením sekáče s kosou. Jedná se o vyjádření zemědělské povahy obce a současně o vyjádření typického zaměstnání tehdejších moravických obyvatel.

Zakladatelem nového významného šlechtického rodu v Moravici se stal Jan Dlouhý z Roudnice, který ji kupuje v roce 1493 spolu s přilehlými, dnes již zaniklými vesnicemi nazývanými Krahulí a Hidová. Od té doby se Jan i jeho potomci píší jako Moravičtí z Roudnice.

Dalším významným mezníkem se stává rok 1622, kdy po porážce českých stavů majitelé obce uprchli do ciziny, obec byla zkonfiskována a připojena k opavskému panství Karla, knížete z Lichtejnštejna. Dochází k značnému šíření křesťanství a obec Moravice prochází obdobím svého největšího rozkvětu. Knížata z Lichtejnštejna obci přáli, jejím přičiněním byla v obci již v roce 1725 otevřena nová škola v domku, kde dnes bydlí p. Šebestová. Ta sloužila až do roku 1899, kdy si obec postavila školu novou. Lichtejnštejnové pomohli obci vybudovat v roce 1755 kostel, který nahradil dosavadní dřevěný. V roce 1777 přibyla ke kostelu farní budova. V té době se počet obyvatel Moravice blížil osmi stům.

Turistické zajímavosti
Obec Moravice je v kronikách prvně zmiňována kolem roku 1300. Již v této době stál na tomto místě kostelík, který byl celý dřevěný – od roku 1525 byl kostel farní. Farnost spravoval děkan z Opavy až do roku 1675, kdy zahynul při zpáteční cestě do Opavy. Od té doby patřil kostel pod farnost Hořejší Kunčice. V té době bývala ve zdejším kostele mše svatá pouze jednou za tři týdny. Tato závislost farnosti na Hořejších Kunčicích trvala celých sto let. V roce 1785 poslali farníci žádost císařovně Marii Terezii o navrácení statutu farnosti a o přidělení vlastního kněze. Císařovna farnosti vyhověla, avšak knížecí úřad toto neakceptoval. Farníci se pak ještě 4 roky soudili, ale bez kladného výsledku.

Až v roce 1859 byla moravická farnost znovu ustanovena a byl do ní dosazen kněz. Přestože farnost neměla vlastního kněze, začala v roce 1735 stavět na místě dřevěného kostelíku kostel zděný, který byl postaven v barokním slohu v půdorysu, jak jej vidíte dnes. Po dostavbě byla kostelní věž osazena třemi zvony. K původnímu zvonu z dřevěného kostelíku z roku 1697 byly přidány dva nové, velký zvon s názvem „Maria Hilf“ a zvon malý. O jménech malých zvonů se kroniky nezmiňují. Po roce 1864 velký zvon praskl a byl přetaven na dva nové. V roce 1914 byly všechny zvony zrekvírovány pro válečné účely a nahrazeny zvony ocelovými, které byly na věži až do roku 1928, kdy byly vysvěceny zvony nové. Tyto byly zničeny v roce 1954  při požáru, po kterém z kostela zůstaly pouze obvodové zdi.

V roce 1957 bylo započato za pomoci obětavých lidí s přípravou na obnovu kostela, což se podařilo za velmi krátkou dobu – započato bylo na jaře 1958 a již v říjnu téhož roku byl kostel znovu vysvěcen. V roce 1984 byla na kostele zhotovena nová fasáda. V lednu 1996 zemřel poslední (zatím) stálý duchovní správce farnosti a duchovní správou byl pověřen kněz z Melče. V průběhu dalších let bylo stále více patrné, že kostel bude potřebovat další opravy. Spravování budovy kostela si vzali za své farníci, kteří v roku 1996 opravili a vymalovali interiér kostela. Natřena je již také venkovní fasáda.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecmoravice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA