Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kozmice

Historie
Kolem jedné z výraznějších vyvýšenin Hlučínské pahorkatiny, s nejvyšším bodem jižně od obce - Kozmickým vrchem - se rozkládá obec Kozmice. Obec se poprvé připomíná v r. 1349. Při dělení Opavska mezi potomky knížete Mikuláše II. V r. 1377 náležela dolnobenešovskému panství, ale již v následujícím století došlo k rozdělení obce na horní a dolní část.

Horní Kozmice získali vladykové z Čochtendorfu a po nich další majitelé, Dolní Kozmice zůstaly u panství Dolní Benešov, k němuž se celá obec vrátila až v 17. stol. Z roku 1477 pochází zpráva o vypálení Horních Kozmic Janem Stošem z Albrechtic. V obci byl vrchnostenský dvůr a v r. 1643 se zde připomíná zákupní fojtství.

Historickým přelomem v životě obce byly události pol. 18. stol., kdy po prohrané válce v r. 1742 postoupila Marie Terezie část Slezska Prusku a život obce se stal v dalších letech součástí jeho vývoje.

Na počátku 19. stol. byla v Kozmicích postavena kaple sv. Floriána, která pak byla v letech 1934 - 1936 nahrazena stavbou farního kostela téhož zasvěcení, do níž byl přenesen obraz sv. Rodiny z 1. pol. 19. stol. Z konce 19. stol. pochází památkově chráněná stodola s ohradní zdí při silnici na Opavu

Kozmice náležely po připojení k ČSR v r. 1920 až do r. 1960 k okresu Hlučín. Výjimkou bylo období okupace a přičlenění obce k německé říši, které bylo ukončeno 28. 4. 1945 příchodem jednotek Sovětské armády. V r. 1973 se Kozmice staly městskou částí Hlučína, od r. 1993 jsou opět samostatnou obcí. V současné době žije v obci 1818 obyvatel.

Turistické zajímavosti

Kostel sv. Floriána
(Rušná, Kozmice)
Stavba zahájena r. 1934, dokončena v r. 1936, chrám byl vysvěcen 18. 10. 1936, pro potřeby farníků začal sloužit v březnu následujícího roku.

Stodola s ohradní zdí
(Hlavní, Kozmice)
Památkově chráněná stodola s ohradní zdí z konce 19. století.

Kolečkův mlýn
(Por. Hoši, Kozmice)
Původní vodní mlýn postaven v roce 1845 patřil rodině Kolečků. V roce 1928 staví potomci majitelé válcový mlýn s francisovou turbínou. V roce 1953 byl mlýn zestátněn a provozuje jej Hospodářské družstvo Hlučín a Slezské mlýny Krnov. Teprve v roce 1991 je mlýn navrácen rodině Kolečků. Od roku 1997 funguje v mlýně malá vodní elektrárna a mlýn slouží jako výrobna krmných směsí.

Památník padlým v 1. a 2. světové válce
(Por. Hoši, Kozmice)
Památník se nachází na místním hřbitově.

Boží muka
(Horní konec, Kozmice)
Kopie Boží muky, která stávala při hlavní silnici vedle bývalé, dnes už zbourané strážnice (Jägerhaus). Byla zbouraná kvůli rozšíření cesty a chodníku. U původní Boží muky byli prý pochováni vojáci padlí v třicetileté válce. Říkalo se jí Švédská kaple.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kozmice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA