Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chvalíkovice

Obec Chvalíkovice se rozkládá v místě přechodu severního svahu předhůří Nízkého Jeseníku do údolní nížiny řeky Moravice, asi 7 km jižně od centra města Opavy. Historicky patří na území bývalého Opavského knížectví a Slezska. Intravilán obce leží v nadmořské výšce 290 až 350 m. Katastrální území Chvalíkovice se rozkládá na ploše asi 4,5 km2 v nadmořských výškách 255 m n. m. až 413 m n. m. Počet obyvatel je již delší dobu poměrně stabilní a pohybuje se kolem čísla 680.

Historie
První zmínka o Chvalíkovicích, které byly součástí Hradeckého panství, je z roku 1445. Krátce nato se Chvalíkovice stávají majetkem kostelů (sv. Vojtěcha a sv. Jiří) a majitele postupně měnily až do zrušení poddanství.

Chvalíkovice byly vždy ryze českou obcí. Maminky dětí obecné školy si dokonce v průběhu 2. světové války vynutily existenci české školy v obci.

Během osvobozovacích bojů na konci druhé světové byla obec značně poškozena. Celá řada občanů v jejich průběhu přišla o život. Dne 24. dubna 1945 byly Chvalíkovice osvobozeny Rudou armádou.

Zničené Chvalíkovice nalezly po skončení II. světové války obětavou pomoc v představitelích a řadových občanech města Železný Brod, kteří poskytli chvalíkovickým nezištnou materiální podporu a přiložili ruku k dílu při odstraňování následků války. Toto „kmotrovství“, které vzniklo v roce 1946, se postupně změnilo v přátelství mezi představiteli, organizacemi a občany obou obcí.

Obec je spádována na Opavu, ale historické vazby má také k Hradci n. Moravicí, pod jehož farnost stále patří.

Až do 20. století se jednalo o malou obec se selskými usedlostmi po obou stranách ulice, orientované po spádnici k severu přivráceného svahu a uprostřed rozšířené na náves. K rozšíření obce do stran došlo až v minulém století, především v jeho 2. polovině. V roce 1860 byla uprostřed návsi postavena malá přízemní škola a naproti ní v r. 1865 kaple sv. archanděla Michaela. V roce 1895 byla postavena na horním konci hasičská zbrojnice. Protože stará škola přestala vyhovovat, nahradila ji v roce 1926 dvoutřídní jednopatrová škola pro nižší stupeň.

Zájem o sport vyústil v 50. letech ve svépomocnou výstavbu areálu fotbalového hřiště a poté sokolovny. K ní byla později přistavěna kuželna. V r. 1968 si občané v rámci akce Z postavili obchod s restaurací.

Kulturní památky
- kaple sv. archanděla Michaela
- památník občanům padlým v 1. a 2. světové válce

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chvalikovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA