Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrabyně

Obec Hrabyně v okrese Opava leží na jednom z posledních výběžků hornatého svahu Nízkého Jeseníku s nadmořskou výškou 389 m.

Kolem dokola se prostírají hluboké lesy s bohatou zvěří. Za slunného a jasného počasí můžeme směrem jihovýchodním spatřit Beskydy s Lysou horou, směrem západním táhlé a chmurné Jeseníky s Pradědem. Východně se prostírá průmyslová Ostrava a na sever je široký rozhled na Hlučínsko a Polsko. V době ledové kraj pokrýval mohutný ledovec a zanechal na katastru obce v úžlabinách lesů a potocích svědky této doby, tzv. Bludné balvany.

Historie
Na půl cesty mezi Opavou a Ostravou, 13 km na jihovýchod od okresního města, na hlavním tahu státní silnice D 11 a nad východním lemem Nízkého Jeseníku vévodícího Poopavské rovině, v nadmořské výšce 385 metrů, rozkládá se památné městečko někdejšího knížectví Opavského a nejčastěji z českých pozdějšího rakouského Slezska - Hrabyně.

Vznik obce Hrabyně není přesně zjištěn. První písemné památky o Hrabyni se vyskytují podle slezského historika V. Praska z r. 1377. Asi 400 let před první písemnou zmínkou o Hrabyni zde byly lesy, které postupným mýcením zmizely a na vzniklé holině se začali usídlovat první obyvatelé.

Z doložených materiálů lze dějiny Hrabyně rozdělit do čtyř období:
I. období: 1377 - 1528 - nejstarší /za Karla IV./
II. období: 1528 - 1687 - období střídání majitelů, mezi nimi Tvorkovští
III. období: 1687 - 1832 - období Mitrovských - nejdůležitější pro vývoj Hrabyně
IV. období: 1832 - do II. světové války

Za Karla IV. byly skončeny dědické spory o Opavsko po knížeti Mikuláši II., synu Mikuláše I., který se zmocnil Opavska jež se vytvořilo z dřívějšího kraje holasického. Při dělení Opavského knížectví se stala Hrabyně majetkem Jindřicha z Bětova, jehož rod zde byl pak usídlen až do roku 1528. V těchto prvních záznamech se Hrabyně jmenuje Robin. V tomto období byla postavena dřevěná kaple a to asi v roce 1497 ke cti Nanebevzetí Panny Marie. Páni z Bětova drželi Hrabyň asi půl druhého století a poslední Jiřík ji v roce 1528 prodal Jindřichu Fulsteinovi ze Slavkova.

Jindřich Fulstein vyměnil Hrabyň po několika létech panování s Jindřichem Šípem z Bránice. Z této rodiny pak přešel majetek na Jiřího Tvorkovského na Raduni a to v roce 1565 a v této rodině zůstal až do roku 1637.

Po Tvorkovských se vystřídala celá další řada majitelů až přešel statek roku 1687 prodejem na Mitrovského. Do tohoto období spadala třicetiletá válka. V roce 1780 byla Hrabyně císařem Josefem II povýšena na městečko s právem šesti výročních trhů. V tomto roce byly také založeny Josefovice. Až do roku 1852, kdy došlo ke spojení obcí tvořily Hrabyň dvě samostatné obce, a to městečko Hrabyň, t.j.část od kostela k Josefovicím a okruh kolem hřbitova a dědina Hrabyně. Dosavadní tvrz byla přestavěna Mitrovským na barokní zámek obklopený francouzským parkem.

Od roku 1832 do roku 1939 byla obec vlastněna Řádem německých rytířů.

Roku 1938 začíná německá okupace, která trvala do 27. dubna 1945.

Památka

Památník bojů za svobodu
Památník byl otevřen v roce 1980 na paměť ostravské operace v místech nejtvrdších bojů, svedených společně vojsky 4. ukrajinského frontu a čs. pozemními a leteckými jednotkami na území dnešní ČR v době II. světové války.

Je kulturní památkou i pietním nístem. V roce 1992 se stal součástí a svou činností navazuje na odkaz ůčastníků domácího a zahraničního odboje.

Areál je tvořen hlavním objektem s expozicemi a výstavami, symbolickým hřbitovem se jmény padlých čs. a sov. vojáků a občanů sev. Moravy, kteří padli na všech frontách války, správní budovou s prodejnou knih a upomínkových předmětů, lipovou alejí se skanzenem bojové techniky a nástupní plochou, na které se konají 4x ročně vojenské přísahy.

Záměrem pracovníků Slezského zemského muzea je přebudovat celý komplex hlavních instalací tak, aby zahrnoval historii odbojů za vznik samostatného Československa, včetně vzniku legií, až do roku 1938. Tato část pak plynule naváže na již vybudovanou expozici 2. světové války. Již v současnosti lákají návštěvníky unikátní instalace Českoslovenští letci v boji za svobodu, obrana Podkarpatské Rusi v letech 1938-39 nebo plastikové modely bojové techniky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hrabyne.cz/index.php?mid=1&rid=1&cid=10, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA