Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skřipov

Ze Skřipova se rozbíhají silnice na všechny strany. Na východ vede silnice k Hrabství, které je v současnosti součástí obce, na sever do Jakubčovic, na jih na Požahu, na jihovýchod přes Starou Ves do Bílovce, vzdáleného 12 km, a na severozápad přes Hradec nad Moravicí do 16 km vzdálené Opavy.

Katastr Skřipova má rozlohu 1.910 ha a Hrabství 435 ha, což obec řadí na druhé místo co do velikosti rozlohy katastru mezi ostatními obcemi opavského okresu. Třeba však uvést, že z celkové plochy Skřipova vlastní město Opava více než 1 300 ha lesů.

Obě části obce sousedí na severu s Jakubčovicemi, které jsou součástí Hradce nad Moravicí, a Hlubočcem, na východní a jižní části pak hraničí s obcemi okresu Nový Jičín, a to Výškovicemi, Slatinou, Starou Vsí, na západě hranic Skřipova jsou obce Leskovec, Březová a Lesní Albrechtice.

Skřipov leží v nadmořské výšce 486 m, Hrabství 445 m, přičemž na jih od Skřipova, v Leskoveckém lese, je několik míst s nadmořskou výškou přes 500 m.

Katastr obou částí Skřipova je většinou lesnatý, nezalesněné je pouze okolí vesnic. Většina potoků, které pramení na zmíněném území, odtéká směrem k Odře na východ nebo jihovýchod. Jen Hradečná je přítokem Moravice. Jižní částí obce teče Skřipovský potok, severně od Hrabství protéká Setina, oba jsou přítokem Bílovky, která se vlévá do Odry.

V leskoveckém lese u silnice směrem k Požaze je přírodní rezervace U leskoveckého chodníku. Má rozlohu asi 30 ha a jsou v ní zbytky přirozeného porostu – smrk, modřín, jedle, buk, jasan.

Různého věku, vzdělání a zaměstnání jsou občané žijící v obou částech obce, ve Skřipově a v Hrabství. V každé obci platí staré známé pořekadlo: „Co občan, to názor“. U nás ve Skřipově je těchto názorů 990, což je číslo udávající počet občanů k datu 31. 12. 2002. Průměrný věk občanů našich obcí je 38,17 (rovněž k datu 31. 12. 2002).

I přes to, že naše obec není nikterak veliká, mohou naši občané využít služeb pošty ve Skřipově. Provozní doba spíše není celodenní, avšak pro potřeby občanů je dostačující (informace provozní doby jsou v části „Veřejné instituce“). Směrovací číslo do Skřipova je 747 45. Místní část Hrabství je správou pošt směřována na poštu v Hradci nad Moravicí s PSČ 747 41.

Po zdravotní stránce je o občany postaráno jen částečně. V obci funguje pouze ordinace praktického lékaře (ordinační hodiny jsou rovněž v části „Veřejné instituce“). Maminky s miminky nebo občané s bolavými zuby musí dojíždět buď do Hradce nad Moravicí nebo až do Opavy, což vzhledem k dopravní obslužnosti obce není nikterak jednoduchá záležitost. A to jsme se nezmínili o jiných specializovaných ordinacích a nemocnici, které jsou pouze v Opavě, jakožto bývalém okresním městě.

I školu byste v naší obci našli. Stojí ve Skřipově, je velká a poměrně nová, protože část byla před několika málo lety zrekonstruována a část postavena zcela nová, včetně nové mateřské školy, jídelny a tělocvičny. V Hrabství škola bývala kdysi, ale jak si můžete přečíst z historie školy v jiné části těchto stránek, výuka byla přesunuta do Skřipova. Dnes je v Hrabství pro malé děti jen mateřinka. Podrobnější informace o škole naleznete v samostatné části.

Jelikož lidé ze Skřipova a Hrabství jsou hodní a slušní, nepotřebujeme nad sebou dozor policie. Nejbližší policejní služebna je v Hradci nad Moravicí. Jen málokdy k nám do obce zavítá policejní automobil. A to jen tak zběžně zkontrolují, zdali nějaký klučina nejezdí po vsi na motocyklu bez řidičského oprávnění a bez ochranné přilby.

Jelikož se v minulosti stav obecních studní začal zhoršovat, byl v Hrabství ve druhé polovině 90tých let minulého století vybudován nový vodovodní řád, který byl napojen na řád vedoucí z přehrady Kružberk. Ve Skřipově byl vodovodní řád s vodojemem, ale po zavedení vodovodu v Hrabství prošel původní systém ve Skřipově obnovou a byl rovněž napojen na úpravnu vody z Kružberka. I když občané někdy „remcají“ nad cenou vody (hlavně při placení), jsou určitě všichni rádi, že mají kvalitní pitnou vodu.

Nový vodovodní systém přivádějící pitnou vodu máme, což se ale už nedá říci o systému odvádějícím vodu odpadní. Je starý a ne vždy zcela plně funkční. Navíc na jeho konci chybí čistička odpadních vod, takže je bohužel vše vypouštěno do přírody.

Mnoho lidí žijících mimo naši obec, kteří se chodí informovat na možnost stavebních míst, má otázku na stav inženýrských sítí, hlavně na plynofikaci obce. Tento „fenomén moderní doby“ do obce zatím zaveden nebyl. Jeden z důvodů je velká vzdálenost těch nejhlavnějších tras, takže obec musí čekat, až se ostatní obce před ní napojí na tyto trasy. Obec Skřipov má být napojena na trasu vedoucí z Hradce nad Moravicí. V současné době se pracuje na plynofikaci obcí Bohučovice a Jakubčovice, které jsou vzdáleny asi 3 km severně od Skřipova.

Historie
První písemná zmínka o Skřipovu je doložena datem 24. listopadu 1271, kdy manifestem vratislavským daroval král Přemysl Otakar II. městu Opavě 40 lánů tzv. markrabského lesa v okolí Skřipova. Tento dar potvrdil městu i svým majestátem z 22. dubna 1277 vydaným v Brně.

„My Otakar, z milosti boží král český, chceme, aby se tímto privilegiem stalo známo všem lidem, současným i budoucím, že ve snaze, aby prospěch našeho města Opavy vzrůstal díky naší štědrosti, jeho měšťanům les Skřipova, který jsme jim již kdysi předali, znovu poskytujeme, aby ho vlastnili na věčné časy ku prospěchu a užitku řečeného města Opavy, chtějíce, aby tito měšťané a jejich dědicové ten sám les drželi a vlastnili ku prospěchu – jak jsme již řekli – obce v klidu a míru. Na důkaz a věčnou platnost čehož, jsouce přítomni, jsme učinili potvrzení pečetěmi našeho majestátu.

Učiněno a dáno v Brně rukou mistra Jindřicha, protonáře našeho království a plebána in Goris. Léta páně tisícího dvoustého sedmdesátého sedmého, dvanáctého dne před květnovými kalendami (tj. 20. dubna) za páté indikce.“

Později opavský kníže Mikuláš listem z 1. června 1288 nově potvrdil městu Opavě oněch 40 lánů skřipovského lesa a navíc přidal jako dar zbývajících 20 lánů lesa a polí i s celou vesnicí Skřipovem a jako dědičným fojtstvím. Za tento dar údajně opavští měšťané z vděčnosti „položili“ 4 hřivny zlata. Z těchto, ale i dalších údajů je zřejmé, že Skřipov byl součástí majetku města Opavy, a že tak bylo po staletí, třebaže v některém období část příjmů příslušela různým pánům z Jakubčovic či odjinud.

Skřipov, jako samostatná obec, spadal do vzniku bíloveckého okresu v roce 1896 pod politický okres Opava. Až do roku 1960 byl součástí tohoto okresu, po územní reorganizaci okresů a tehdejších krajů v roce 1960 je opět v rámci území okresu Opava.

Ke Skřipovu náleží samota Požaha, vzdálená asi 4 km jižně od obce; tvoří ji 3 domy. Historie Požahy je spojena zejména s vývojem Lukavce, který spolu s Požahou připadl při dělení Opavska roku 1377 k dílu opavských knížat. Někdy kolem roku 1512 byla již Požaha pustá a zanikla.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://home.tiscali.cz:8080/ouskripov/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA