Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Radkov

Nedaleko významného Přírodního parku Moravice nad údolím řeky Moravice se středověkým hradem Vikštejnem leží obec Radkov.

Historie
Radkov se poprvé připomíná v r. 1377, kdy byl při dělení Opavska součástí vikštejnského panství. Na jeho dnešním katastru se také Vikštejn, založený v pol. 13. st., nachází. Konečnou podobu získal za velké přestavby v 1. pol. 16. st. za Jana Planknara z Kynšperka. Byl považován za nejpevnější hrad na Opavsku.

Z obavy, aby nepadl do rukou Švédů, byl z větší částí v r. 1648 zničen. Přestože byl později opraven, od 2. pol. 18. st. chátral a změnil se ve zříceninu. Před hradem byl v r. 1930 postaven památník německému minnesängerovi Walterovi von der Vogelweide, který byl údajně hostem zakladatele hradu Vítka z Kravař.

Kostel Narození Panny Marie pochází z konce 16. st., vnitřní vybavení je z 19. a 20. st.. Ve 2. pol. 18. st. byla na vikštejnském panství vysazena obec Horní Vikštejn, dnes Dubová, kde si v l. 1774 - 1776 vystavěl tehdejší majitel Jan Julius Frobel barokní zámek. Jednopatrová budova je obklopena parkem, v němž stojí novogotická kaple s pozdně barokním oltářem s obrazem Madony.

Od r. 1850 patřila k Radkovu také osada Hertmanice, dnes Nové Zálužné, založená koncem 18. st. Radkov náležel do okresu Opava, v l. 1949 - 1960 do okresu Vítkov.

Osvobození ve dnech 4. - 5. 5. připomíná v Radkově památník z r. 1945 a v Novém Zálužném z r. 1955. V r. 1979 byl Radkov připojen k Melči, od listopadových voleb v r. 1990 je opět samostatnou obcí. V r. 1994 zde žilo 506 obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecradkov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA