Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Arboretum Nový Dvůr u Opavy – dřeviny pěti světadílů

Botanická zahrada v Novém Dvoře u Opavy je jedinečná sbírka domácích a cizokrajných dřevin, subtropických a tropických rostlin a zástupců bylin ze všech světadílů světa. V arboretu se nachází kolem sedmi tisíc druhů dřevin, rostlin, bylin a nejrůznějších kultivarů. Specializovaná botanická zahrada se nachází asi 12 km západně od Opavy.

Botanická zahrada zaměřená na stromy a keře z celého světa vznikla v letech 1906 až 1928. O její založení a rozvoj se zasloužil Quido Reidel a posléze do roku 1945 i jeho dcera. Od roku 1958 bylo v těchto místech založeno arboretum, jehož zajímavé uspořádání je lákadlem příznivců a milovníků přírody snad v každém ročním období. Po roce 1990 tu začaly vznikat novinky zaměřené na konkrétní geografické celky například expozice severoamerické flóry lesů a suchých prérií.

Základem pro dnešní sbírku, která čítá více než 7 tisíc nejrůznějších forem dřevin z celého světa, byl původní zámecký park. Dnes zaujímá plocha arboreta úctyhodných 23 hektarů. K nejpozoruhodnějším místním výstavním exemplářům se řadí cedr atlaský, borovice malokvětá nebo zeravinec japonský.

Dendrologická expozice Slezského zemského muzea v Opavě zahrnuje také skleníkový areál, který je však v současnosti v rekonstrukci. Součástí arboreta je i zámeček Nový Dvůr, který je využíván jako administrativní objekt. Budova v pseudoklasicistním slohu byla postavena Klettenhofy na čtverhranném půdorysu s věžovitými rizality v polovině 19. století. Zámeček později zaznamenal pseudorenesanční úpravy.

V arboretu je otevřeno celoročně od pondělí do neděle v období duben až září od 8 do 18 hodin, a v období říjen až březen od 8 do 16 hodin.

Článek byl zobrazen 1 082 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA