Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Babice

Obec Babice se nachází na rozhraní dvou okresů: okresu Prachatice a okresu České Budějovice. Obec Babice tvoří dvě sídla s vlastním katastrálním územím, a to Babice (84 trvale bydlících obyvatel, 390 ha) a Zvěřetice (9 trvale bydlící obyvatelé, 190 ha).

Nadmořská výška obce činí 445 metrů nad mořem. Obec leží v rovinaté krajině, která je severně od obce mírně zvlněná, nejvyšší vrch severovýchodně od obce dosahuje 516 metrů nad mořem.
Významnější lesní porost je jihovýchodně od obce ve vzdálenosti asi 400 metrů.

Současnost
Při jižním okraji obce je vybudováno středisko živočišné výroby pro chov dojnic se sídlem ZOD Němčice. Před třemi lety byla provedena nákladná rekonstrukce těchto stájí. Je zde moderní technologie výroby mléka, která splňuje přísné hygienické normy. V této stáji je ustájeno 300 ks dojnic, které na jednu směnu obsluhují čtyři lidé.

Dominantou severní strany obce je nově vybudovaný vodojem obecního vodovodu, který zásobuje celou obec pitnou vodou.

V obci je v současné době 60 popisných čísel. T toho 45 v osadě Babice, 15 v osadě Zvěřetice. Obě osady jsou typicky zemědělskými sídly. Většina původních stavení v obou osadách jsou selské usedlosti, na svoji dobu s prostornými obytnými částmi, stájemi i stodolami a s uzavřenými dvory.

Původní fasády domů jsou řešeny většinou jednoduše bez tvarovaných zvláštností a štukatérských ozdob až na výjimku - objekt č. p. 6 v osadě Zvěřetice, který je zapsán jako kulturní památka.

V roce 1998 se obec stala jedním ze členů dobrovolného sdružení -obcí mikroregionu Netolicka, které vzniklo za účelem řešení společných problémů obcí, nad rámec jejích území a k uskutečňování projekty Programu obnovy venkova a programu CBC Phare: Předmětem činností tohoto sdružení je tak řešení společných problémů a realizování projektů týkajících se podpory podnikání, rozvíjení cestovního ruchu a turistiky, zabezpečeni dopravní obslužnosti, ochrana životního prostředí a péče o krajinu a kulturní památky.

Dopravní obslužnost
S okolními obcemi jsou Babice spojeny místními komunikacemi. Veřejnou autobusovou dopravu tvoří 3 spoje, především pro dovážení děti do školy. Na celostátní síť je osada Babice připojena silnici III. třídy č. 145 36, ve směru do Českých Budějovic.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1259. dřívější název obce byl Vávice. Do r. 1850 patřily Babice pod panství Krumlov, potom do obvodu sousedního okresu Netolice. Nejstarším dochovaným objektem je bývalá rychta, která od roku 1883 sloužila jako hřebčinská stanice. Byla založena knížetem Adolfem Schwarzenbergem. V roce 1894 byla vystavěna na návsi kaple na místě , kde dříve stávala pouze zvonice. Věci do kaple tehdy koupila obec,. která rovněž nechala na návsi vysázet lípy. Základem obce byla německá škola a Swarzenberská hajnice č. p. 1.

Ve vlastnictví obce bylo na konci 19. století její kmenové jmění, obecní a veřejný statek. V roce 1896 dále došlo k tzv. odškolení školní obce Zvěřetice od Babic. Ve Zvěřeticích pak v roce 1919 dochází ke zřízení české školy.

V květnu 1900 založen ve zdejší obci Frewilige Frenarwehr Bowitz - obec zakoupila kompletní pojízdnou ruční stříkačku a výstroj pro 26 mužů. Obec Babice mněla 2 hasičské sbory - jeden německý a druhý český založen 2. 6. 1928.

Při sčítaní obyvatel v roce 1910 bylo v obci 190 Němců a 10 Čechů. Po. 1. světové válce se obec postupné počešťovala, v roce 1920 bylo v obci již 68 % Čechů a v roce 1930 již 165 obyvatel české národnosti a pouze 29 Němců.

V roce 1922 byl v Babicích založen spolek Národní jednota Pošumavská, který sehrál v kulturním životě obce významnou roli, mj. v roce 1928 založil Jubilejní českou školu, která fungovala až do roku 1969. V letech 1938-45 byly Babice přičleněny k Německu, po tuto dobu byla česká škola uzavřena.

Společenský život - tradice
V obci jsou dobré sousedské vztahy. Jsou udržovány tradice, jako velikonoční chození dětí s řehtačkami a pomlázkou, setkání a besedy s důchodci.

Tradici, která je dlouhodobě udržována, je tradiční Havelské posvícení druhou neděli v říjnu, která je spojena s porážením máje a jeho vydražením.

Další tradicí je stavění máje poslední den v dubnu a pouť v květnu na letnice, při které se slouží mše svatá v místní kapli. Výše jmenované akce jsou zakončovány taneční zábavou v budově školy.

Novou tradicí se stalo setkání věřících a ostatních občanů obce na Štědrý den večer u nasvíceného vánočního stromu na návsi, kde se zpívají vánoční koledy a starostka obce přeje všem občanům klidné a pokojné svátky vánoční.

Poslední společenskou akcí v roce je již také tradiční oslava ukončení starého roku a současné uvítaní Nového roku, rovněž v budově školy.

Cyklostezky
Po cyklostezce, která prochází naší obcí se dostanete na kempink, který je u rybníka Podroužek od vesnice vzdálen 10 min. cesty na kole. Tato cyklostezka je západním směrem od Babic a je značena č. 1104.

Na jižní stranu vede cyklosteska po obecní komunikaci přes Chvalovice, Dobčice do známé jihočeské vesnice Holašovice, které jsou zapsány v památkách  UNESCO.

Čerpáno z oficiálních stránek http://web.quick.cz/babicept/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA