Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Vltavice

Příjemná a turisticky atraktivní obec leží v romantickém údolí Teplé Vltavy v nadmořské výšce 824 m na území Chráněné krajinné oblasti Šumava. K obci patří osady Račí a Žlíbky a dále osady Březová Lada, Polka a Slatina, které leží v Národním parku Šumava.

Do katastru obce územně spadá i proslulý Boubínský prales, jedna z nejobdivovanějších a nejnavštěvovanějších lokalit celé oblasti. V současné době žije v Horní Vltavici 385 obyvatel. Celý katastr obce má výměru 5 948 hektarů.

Historie
Horní Vltavice bývala součástí vimperského panství, patří k velmi starým sídlům. První zmínka o obci je zaznamenána již v roce 1257. Jméno obce Horní Vltavice se však objevuje v roce 1359. Obec ležela na jedné z větví Zlaté stezky, která vedla od Vimperka k bavorskému Freyungu a odtud dále do Pasova.

V 16. až 18. století byla v okolí v provozu řada skláren. Přímo v Horní Vltavici je v roce 1618 doložena existence huti na zrcadlové sklo.

V roce 1858 na podnět vimperského knížecího lesmistra Josefa Johna byla někdejší část královského pomezního hvozdu, přesněji úpatí západního bočního hřebene Boubínské hornatiny zvaného Pažení, vyhlášena za přírodní rezervaci - Boubínský prales. Rozloha rezervace je v současnosti 666 ha a je třetí nejstarší přírodní rezervací v České republice.

Po roce 1945 došlo k vysídlení původního obyvatelstva a obec byla dosídlena Čechy, Slováky a emigranty z Maďarska  a Rumunska.

Současnost
Spádovou oblastí je pro obec 12 km vzdálený Vimperk. V pracovních dnech má obec dobré autobusové spojení. Po rozpadu Státních statků a průmyslových závodů ve Vimperku a Sklárny v Lenoře je v obci poměrně vysoká nezaměstnanost.

V obci je vybudován nový vodovod včetně 250 m3 vodojemu. V levé části (levý břeh Vltavy) je zbudována nová kanalizace a ČOV. V záměrech obce je kompletní plynofikace a dostavba kanalizace a přečerpávací stanice na pravém břehu Vltavy. V letošním roce bylo vydáno stavební povolení na dostavbu kanalizace na pravém břehu Vltavy a rekonstrukce ČOV, pokud bude obci přidělena státní dotace bude v letošním roce stavba i zahájena.

Aktivity občanů
Občané sdružení ve spolcích se podílí na realizaci POV. V loňském roce např. údržba zeleně okolo požární nádrže, okolí pomníčku padlých, údržba hřbitova, sběr odpadů okolo komunikací apod. Občané tyto práce z části vykonávají bezplatně.

Občané se podílejí i na realizaci dalších akcí v obci mimo POV. Občané obce se setkávají při spolkových akcích a schůzích a při akcích organizovaných obcí, které vylepšují sousedské vztahy a vesnickou pospolitost. Při dovršení věku 60 let dostávají všichni občané věcný dar a při dovršení 80 let jsou občané navštěvováni zástupci obce. Čtvrtletně je obcí pořádán den otevřených dveří, kdy jsou s občany projednávány různé oblasti života v obci.

Památky
Dominantou obce je barokní kostel Panny Marie, sv. Josefa a sv. Jana Nepomuckého, postavený roku 1724 na místě původní kaple. V interiéru je možné spatřit dva vzácné obrazy Petra van Roye z let 1724-25. U kostela je fara a hřbitov s hrobkou rodiny Kraliků z Meyrwaldu, majitelů lenorských skláren.

V místech dnešního mostu přes Vltavu, který je stavebně technickou památkou, býval dříve brod, u kterého se vybíralo mýtné.

Nedaleko mostu stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého z 2. poloviny 18. stol. Poblíž ní se nachází původní zemědělská usedlost s polovalbovou sedlovou střechou.

V obci byl obnoven památníček padlých občanů z I. světové války.

Zajímavost

Na hornovltavické faře dlouhá léta pobývala rodina Zdeňka Štěpánka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.hornivltavice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA