Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zdíkov

Současnost
Zdíkov je největší vesnicí celého svého okolí, pro které se v posledních létech vžilo pojmenování Zdíkovsko. Zdíkov je sídlem obecního úřadu. Volené zastupitelstvo obce má 15 členů. Z toho rada obce má 5 členů.

Do působnosti Obecního úřadu Zdíkov patří tyto vesnice: Zdíkov, Zdíkovec, Branišov, Hodonín, Masákova Lhota, Nový Dvůr, Putkov, Račov a Žírec. V minulé době měla většina těchto vesnic své vlastní obecní úřady a po roce 1945 své místní národní výbory. Postupně pak ale došlo k jejich slučování, až vznikl současný společný správní celek, který tvoří obec Zdíkov.

Povrch území obce Zdíkov o rozloze 32 km2 má ráz značně členité vrchoviny, která je tvořena četnými samostatnými hřbety s výraznějšími vrchy. Jednotlivé hřbety jsou odděleny hlubšími, spíše otevřenými údolími a kotlinami. Celkový rozmanitý soubor hřbetů, vrchů a údolí vytváří krajinu větší reliéfové energie.

Členitá vrchovina, která tvoří povrch plochy terénu celého katastrálního území obce se rozkládá na rozhraní dvou orografických a geomorfologických celků - Šumavy a Šumavského podhůří. K Šumavě (Šumavským pláním) náleží prostor Nového Dvora, Albrechtce a část zdíkovského území u samot nad Zábrodem.

Ostatní větší plocha katastru obce je součástí Šumavského podhůří. Zdíkov se nachází v kotlině o nadmořské výšce 720 - 760 m, kterou na jihu a jihozápadě ohraničuje vyšší okrajový hřbet Šumavských plání. Úbočími Kamenné hory (1057) a Hrbu (1070) se tyto Šumavské pláně poměrně příkře svažují do Zdíkovské kotliny. Poměrná výška tohoto okrajového hřbetu Šumavských plání, vzhledem k úrovni terénu kotliny a údolí nad Zábrodem je přibližně 250 metrů.

Historie
Název obce Zdíkov pravděpodobně pochází od jména Zdíka z Janovic, který byl purkrabím na Vimperku.

První písemná zpráva, která je dokladem o existenci lidského sídla na místě dnešního Zdíkova pochází z roku 1318. Uvádí se v ní, že Vilém Bavor ze Strakonic daroval strakonickému konventu maltézských rytířů - Johanitů Velký Zdíkov, Malý Zdíkov, Branišov a Lhotu s farním podacím právem, lesy, mlýny, rostlinami, pastvinami, vrchy a pozemky.

Roku 1385 se zdíkovské panství (statek) stává majetkem Hanuše Kaplíře ze Sulevic a je tak připojeno k vimperskému statku.

V době okolo roku 1420 se Velký Zdíkov dostal do držení Jano Koce z Dobrše. Za více než sto let, roku 1529, jej Kocové z Dobrše prodali majiteli vimperského panství Janu Petrovi z Malovic. V držení Malovců byl pak Zdíkov celých 270 let, až do roku 1799.
 
Rekreace
Obec Zdíkov je vyhledávaným místem turistického ruchu. Nachází se v malebné krajině mající ráz vrchoviny na rozhraní Šumavy a Šumavského podhůří. Romantické prostředí lesní a zemědělské krajiny láká k procházkám za krásou a tajemstvím nádherné přírody.

Z různých vrchů a strání jsou daleké výhledy na zvlněnou křivku šumavským obzorů. Do oblasti pravé horské Šumavy u Churáňova, Nových Hutí, Kvildy, Modravy, Srní, Javorníku, Kubovy Huti a Boubína není daleko. Přes Zdíkov vede několik značených turistických cest.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zdikov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA