Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lažiště

Obec Lažiště se nachází v okrese Prachatice, kraj Jihočeský. První písemná zmínka o obci je z roku 1352.

Pamětihodnosti

Kostel svatého Mikuláše

Kříž na západ od obce

Historie kostela v Lazišti
Farnost je doložena již r. 1360. Kostel je původně románský a raně gotický z 2. pol. 13. stol. Obec Lažiště má asi 300 obyvatel a patří k ní ještě další vesnice např. Dvory, Kratušín, Drslavice, Žárovná. Farářem zde byl v r. 1971 současný kardinál Miloslav Vlk.

Původní románské stavbě náleží hrubé zdivo obdélné lodi. V její západní části stojí románská tribuna, nesená dvěma půlkruhově vyklenutými oblouky, spočívajícími na hranolovém pilíři, umístěném v podélné ose lodi. Prostor pod tribunou je sklenut na dvě pole křížové klenby bez žeber s hřebínky na hranách, výraznými v nábězích a vytrácejícími se směrem do vrcholů klenebních kápí.

Naspodu kleneb otisky po bednění. Obě pole oddělena neodsazeným pásem, splývajícím s klenebními kápěmi a půlkruhově rozepjatým mezi pilířem a západní zdí lodi. V západní zdi lodi se nachází sklenutý vchod, který dnes slouží jako vchod do zpovědní místnosti, umístněné v přízemí věže. V patře v západní zdi lodi půlkruhově klenutý průchod na tribunu, nověji upravený. Zčásti je snad původní okno v jižní zdi lodi na tribuně.

Stavební materiál: Žulové lomové zdivo snad už původně omítnuté, jak tomu nasvědčuje omítnutá západní stěna lodi, která je skryta uvnitř přistavěné gotické věže.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA