Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lažiště

Obec Lažiště se nachází v okrese Prachatice, kraj Jihočeský. První písemná zmínka o obci je z roku 1352.

Pamětihodnosti

Kostel svatého Mikuláše

Kříž na západ od obce

Historie kostela v Lazišti
Farnost je doložena již r. 1360. Kostel je původně románský a raně gotický z 2. pol. 13. stol. Obec Lažiště má asi 300 obyvatel a patří k ní ještě další vesnice např. Dvory, Kratušín, Drslavice, Žárovná. Farářem zde byl v r. 1971 současný kardinál Miloslav Vlk.

Původní románské stavbě náleží hrubé zdivo obdélné lodi. V její západní části stojí románská tribuna, nesená dvěma půlkruhově vyklenutými oblouky, spočívajícími na hranolovém pilíři, umístěném v podélné ose lodi. Prostor pod tribunou je sklenut na dvě pole křížové klenby bez žeber s hřebínky na hranách, výraznými v nábězích a vytrácejícími se směrem do vrcholů klenebních kápí.

Naspodu kleneb otisky po bednění. Obě pole oddělena neodsazeným pásem, splývajícím s klenebními kápěmi a půlkruhově rozepjatým mezi pilířem a západní zdí lodi. V západní zdi lodi se nachází sklenutý vchod, který dnes slouží jako vchod do zpovědní místnosti, umístněné v přízemí věže. V patře v západní zdi lodi půlkruhově klenutý průchod na tribunu, nověji upravený. Zčásti je snad původní okno v jižní zdi lodi na tribuně.

Stavební materiál: Žulové lomové zdivo snad už původně omítnuté, jak tomu nasvědčuje omítnutá západní stěna lodi, která je skryta uvnitř přistavěné gotické věže.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA