Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Újezdec

Újezdec je malá jihočeská vesnička nacházející se u státní silnice mezi Kardašovou Řečicí a Doňovem, okres Jindřichův Hradec.

Ze spolků zde pracují dobrovolní hasiči a Myslivecké sdružení BOR.

Kolem železniční trati vede cyklistická stezka spojující Veselí nad Lužnicí a známý nedaleký zámek Červenou Lhotu. V blízké vesnici Záhoří je i cyklistický penzion.

Okolí skýtá blízké výlety do krásné přírody, nebo vzdálenější do Jindřichova Hradce (20 km), kde je možné absolvovat romantickou jízdu Českou Kanadou parním vláčkem na úzkokolejné trati z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice.

Blízké okolí je nádherné, s několika rybníky a pěknými lesy. Místní kronikář Milan Rauš velmi podrobným způsobem zapisuje veškeré události, které se zde stanou.

Historie

Vesnička Újezdec leží na okraji Kardašovořečické pahorkatiny, která se zvolna zvedá z rovinatých Veselských blat. V současnosti má Újezdec 47 popisných čísel, z toho je 19 trvale obydlených, 24 rekreačních chalup, 2 popisná čísla jsou nebytové prostory a 2 popisná čísla zanikla.

V Újezdci žije 57 obyvatel, z toho je 39 obyvatel v produktivním věku, 13 důchodců a 5 dětí do 15 let. Újezdec je samostatná obec, kterou spravuje sedmičlenné zastupitelstvo v čele se starostou obce.
Celková rozloha katastru obce Újezdec činí 422 ha. Z toho je 245 ha orné půdy, 96 ha lesů, 49 ha vodní plochy, 29 ha zastavěné plochy a 4 ha ostatních ploch (silnice, železnice).

V našem katastru se nacházejí tři rybníky. Největší je Velká Ohrazenice s rozlohou 36 ha. Rybník Podvesný zaujímá plochu 10 ha. Nejmenší rybník, ležící uprostřed lesů, se nazývá Hraničník a má rozlohu 2 ha.

Vesnice má krásnou kruhovou náves, to znamená, že je slovanského typu. Tvoří ji, až na několik výjimek ucelený soubor štítových domů.

V současnosti je zpracovávána studie Památkového ústavu v Českých Budějovicích o zařazení Újezdce do památkové zóny.

Návsi vévodí dva rybníčky, mezi nimiž se nachází pozdně barokní kaple sv. Václava. Kamenná kaple pochází z přelomu 18. a 19. století, kdy nahradila dřevěnou zvonici. Uprostřed návse je zachovalá budova vesnické kovárny. Na hrázi rybníčka je postaven památník padlých z 1. světové války, který byl zřízen v roce 1928. Na návsi před kovárnou je vysazena lípa v květnu 1919 na počest vzniku samostatného Československa.

Na dohled od Újezdce leží dvě vesnice, asi kilometr vzdálené. Severozápadním je to Doňov, severovýchodním obec Záhoří. Železniční zastávka Doňov je vzdálena od Újezdce asi 20 minut chůze. Západním směrem (asi 7 km) leží město Veselí nad Lužnicí, kterým prochází silnice E 55 a je rovněž důležitou železniční křižovatkou. V opačném východním směru (asi 7 km) se nachází město Kardašova Řečice, které je spádovým místem pro okolní obce, včetně Újezdce.

První zmínka o obci Újezdec je z 15.století. V roce 1613 měl 13 stavení, a místní usedlíci hospodařili na přilehlých polích a loukách. Jednalo se převážně o zemědělskou obec. Lidé se živili v "Oujezdci" skoro výhradně zemědělstvím a chovem hovězího dobytka a také ovcí. Pěstovalo se hlavně žito, oves, brambory, málo pšenice a ječmene.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sweb.cz/ujezdec.jh/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA