Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vlachovo Březí

Leží v Bavorovské vrchovině, 8 km od města Prachatice. Obec Vlachovo Březí patří do jihočeského okresu Prachatice. Leží v podhůří Šumavy mezi řekami Volyňkou a Blanicí, v Prachatické vrchovině, a její střed je asi 10 km SSZ od Prachatic v zeměpisných souřadnicích 49° 39´ s. z. š. a 13° 55´ v. z. d.

Území obce se rozkládá na úpatí rozsáhlého lesního komplexu Hradiště (658 m) se středem obce v nadmořské výšce 551 m. Celé jeho okolí má ráz kopcovité a značně zalesněné krajiny.

Památky

Původní románský kostel Zvěstování P. Marie byl barokně přestavěn v l. 1659 - 69.

Historie

První zmínka o obci je z roku 1274. Vlachovo je nazýváno od roku 1415 podle rytíře Vlacha z rodu Malovců. Osada původním názvem Březí vznikla v polovině 13. století výstavbou tvrze. O ní se dochoval nejstarší písemný doklad z roku 1274. V osidlování území dnešního Vlachova Březí hrálo důležitou roli založení hradu Helfenburku rodem Rožmberků roku 1355. Později ves přešla do majetku Malovců z Malovic a počátkem 15. století dostala jméno po Vlachu Malovcovi.

Současnost

Rozvoj obce nastal především od poloviny 90. let. A to přesto, že hlavní investiční akce roku 1995 a 1996 byly ve znamení odstraňování rozsáhlých škod způsobených povodní, která se prohnala obcí v noci ze 31. května na 1. června 1995. Bylo nutno mimo jiné opravit poškozené koupaliště, postavit dva mosty přes Libotyňský potok a zejména nový kanalizační sběrač s čistírnou odpadních vod.

Městečko Vlachovo Březí nezapomíná ani na svou historii, památky a kulturní tradice, dále je prohlubuje a rozvíjí. V 90. letech byla dokončena oprava fasády (na přelomu r. 2000 a 2001 se opravuje znovu) a střechy farního kostela Zvěstování Panny Marie, fasády fary, oprava herbersteinské opatrovny a její adaptace na 14 nových bytů i rekonstrukce křížové cesty ke kapli sv. Ducha (obrazy nově namaloval r. 1997 Jindřich Boška). Zásadních úprav se dočkal také mezi léty 1987 - 1999 židovský hřbitov. Mnoho dalších opravených domů v celém městečku vylepšilo jeho celkový vzhled.

Turisty přitahuje hlavně tradiční květnová Svatodušní pouť, k níž patří velký jarmark, lunaparkové atrakce a dnes již velice oblíbené Pivní pouťové slavnosti.

(Nejen) obyvatelé mohou využít služeb mateřské školy, základní školy a základní umělecké školy, pošty, dvou čerpacích stanic, stanice technické kontroly vozidel, mnoha prodejen, tří restaurací, penzionu, sportovních zařízení školy a fotbalového klubu, nově rekonstruovaného koupaliště, sokolských chat v jeho blízkostí a mnoho dalších zařízení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mikroregionvb.cz/vlachovobrezi/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA